Naši hišni meteorologi napovedujejo topel in sončen vikend, kar je ob napovedanem sproščanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 prav gotovo razveseljiva novica za marsikoga. In kaj točno je vlada odločila na včerajšnji dopisni seji?
Potrdila je nov odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Z njim se v vseh statističnih regijah po državi podaljšujejo izjeme, ki so trenutno v veljavi, kar pomeni, da je še naprej dovoljeno opravljati storitvene in trgovinske dejavnosti, vlada pa je še dodatno sprostila nekatere doslej veljavne ukrepe.
Tako bo v devetih regijah, ki se po epidemioloških razmerah uvrščajo na oranžni seznam – podravski, koroški, savinjski, zasavski, posavski, jugovzhodni Sloveniji, osrednjeslovenski, primorsko-notranjski in gorenjski – pod določenimi pogoji od sobote dovoljeno opravljati gostinske dejavnosti priprave jedi in pijač ter strežbe na terasah in vrtovih gostinskih obratov. Od ponedeljka pa bo v tej regijah dovoljeno tudi ponujanje nastanitvenih storitev v nastanitvenih obratih do 30 sob, a le pod pogojem testiranja potrošnikov ali dokazila o prebolelosti ali dokazila o cepljenju.
V pomurski, goriški in obalno kraški regiji, ki se uvrščajo na rumeni seznam, pa bo od sobote poleg na vrtovih in terasah mogoče opravljati gostinsko dejavnost tudi znotraj gostinskih obratov. Od ponedeljka bo medtem tudi v teh regijah omogočeno ponujanje nastanitvenih storitev do 30 sob v nastanitvenih obratih, in sicer ne glede na velikost. Opravljanje obeh dejavnosti v notranjih prostorih in nastanitvenih obratih je sicer dovoljeno le pod pogojem testiranja potrošnikov, dokazila o prebolelosti ali dokazila o cepljenju.
Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo je še vedno dovoljeno povsod, kot tudi opravljanje dejavnosti priprave in strežbe jedi ter pijač v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance ali za dostavo končnim potrošnikom.
Odlok začne veljati v soboto, vendar se določila za delovanje nastanitvenih obratov začnejo uporabljati s ponedeljkom.
Glavni poudarki na novo sprejetih ukrepov po včerajšnji seji vlade:
- Od petka je dovoljeno prehajanje med regijami in zbiranje do deset ljudi.
- Vrtovi in terase gostinskih lokalov se bodo v soboto lahko odprli po vsej državi.
- V regijah na rumenem seznamu bodo lahko obratovali tudi notranji prostori lokalov.
- V ponedeljek bodo z določenimi omejitvami začeli obratovati tudi nastanitveni obrati v oranžnih in rumenih regijah (do 30 sob) pod pogojem testiranja potrošnikov ali dokazila o prebolelosti.
- Prihodnji teden predavanja na fakultetah in višjih strokovnih šolah po hibridnem modelu.
Ukinjena omejitev prehajanja regij, dovoljeno zbiranje desetih ljudi
Notranji minister Aleš Hojs je na današnji novinarski konferenci povedal, da je država je prešla v oranžno fazo, zato od danes ob polnoči ni več omejitve prehajanja med statističnimi regijami.
Vlada je na sredini seji odločila, da bodo od petka dovoljeni shodi in prireditve do deset ljudi, pri čemer je število oseb v zaprtih prostorih omejeno na enega udeleženca na 30 kvadratnih metrov, na prostem pa na enega udeleženca na deset kvadratnih metrov. Medosebna razdalja med udeleženci mora biti najmanj 1,5 metra, razen med osebami iz skupnega gospodinjstva. V zaprtih prostorih pa je obvezna uporaba zaščitnih mask. Organizator javne prireditve ali javnega shoda bo moral na zahtevo pristojnega nadzornega organa predložiti dokazilo o prijavi ali dovoljenje za prireditev oziroma shod. Ukrep stopi v veljavo danes opolnoči.
Od ponedeljka je bilo sicer na organiziranih shodih dovoljeno zbiranje do sto ljudi. Za to omejitev se je vlada odločila po tistem, ko je ustavno sodišče prejšnji teden s sklepom zadržalo prepoved shodov in vladi naložilo, da sprejme novo ureditev glede načina njihovega izvajanja. Kot je pojasnil Hojs, so zaprosili tudi ustavno sodišče za pojasnilo, kako bi lahko z drugimi epidemiološkimi ukrepi dovolili zbiranja, a odgovora niso prejeli. Je pa po njegovih besedah strokovna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje podala svoje mnenje in odločila, da se zbiranje omeji na deset.
Ob tem ni mogel napovedati, kako bo s to omejitvijo v prihodnje, saj vladni semafor sproščanja ukrepov v nadaljnjih fazah ne predvideva številk glede zbiranja in prireditev. Te bodo sledile postopno, vlada pa se bo pri odločanju naslonila na mnenje strokovne komisije, je dejal minister.
Podaljšali čas za prehod meje za lastnike nepremičnin
V nedeljo ob polnoči začne veljati Odlok o prehajanju meja, kjer je sprememba ta, da se je čas dovoljenega prehoda za lastnike nepremičnin iz 48 ur povečal na 72 ur (kolikor je tudi veljaven test). Za lastnike nepremičnin je hitri test (HAGT), ki ga brezplačno opravite v Sloveniji, veljaven. Kot je glede te izjeme pojasnil Hojs, je stopnja tveganja za okužbo tistih, ki odhajajo na svoje nepremičnine in ostajajo v svojem mehurčku, drugačna kot pri tistih, za katere se ne ve, kam odhajajo, zato je za prve hitri test zadovoljiv. Pri prehajanju meja se tudi dodatno upoštevajo oz. priznavajo cepiva, ki so na trgu in so ustrezno verificirana. Gre za rusko, indijsko in dve kitajski cepivi. Vsa cepiva so navedena v odloku, je še povedal Hojs.
Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je povedala, da se v Sloveniji stanje novo odkritih okužb umirja, žal pa še vedno vztraja precejšen pritisk na bolnišnice. Glede na to, da vemo, da se stanje v bolnišnicah začne umirjati nekoliko za splošno populacijo, so se odločili, da lahko začnejo nekatere ukrepe sproščati."Kljub sproščanju ukrepov, se moramo zavedati, da je virus še vedno med nami. Če imamo trenutno okrog 10.000 aktivnih primerov, to pomeni če imamo združevanje, je to pri 100 ljudeh vsaj dva pozitivna, če pa upoštevamo še statistiko, pa to število lahko naraste na 4 ali 5. Zato smo se odločili, da ostanemo pri številu 10 kar se tiče sproščanja, kjer je verjetnost, da bomo imeli nekoga, ki je okužen v takšni skupini, bistveno manjše, kot če dovolimo združevanje večjega števila ljudi."
Tudi Logarjeva ni natančneje napovedala, kolikšno število zbiranja bi lahko dovolili kdaj. "Bomo videli, kako se bomo odločali," je dejala. Ob upoštevanju kriterijev precepljenosti, prebolelosti in testiranja bi se lahko odločili morda za omejitev do 30 ali 50 ljudi. Pri tem pa je treba po njenih besedah razmisliti, kakšen bo nadzor nad temi ukrepi. Spomnila je, da je bilo lani jeseni na organizatorju, da vodi seznam udeležencev, pri čemer pa je bilo to v nekaterih primerih vprašljivo, prav tako pa imamo trenutno v državi več okužb kot takrat.
Aktivnih je namreč okoli 10.000 potrjenih primerov. Trenutno je tako epidemija covida-19 po besedah Logarjeve še "takšna, da nam kakega hudega razkošja ne omogoča". Sproščanja ukrepov sicer izgledajo velika, kljub temu pa so vanje vključeni varnostni mehanizmi, je še dodala. Vztrajali so, da pri sproščanju dejavnosti upoštevajo načelo cepljenja, prebolevnosti ali testiranja.
Od 26. aprila se sproščajo vsa športna tekmovanja in treningi
Vlada je sprejela tudi nov odlok za šport v času pandemije, po katerem se sproščajo vsa tekmovanja in treningi, rekreativni šport pa bo dovoljen ne le posamično, ampak tudi v skupini do desetih. Odlok bo začel veljati v ponedeljek, 26. aprila, in se bo uporabljal do vključno 2. maja.
Dovoljeno bo izvajanje športnih tekmovanj v uradnih tekmovalnih sistemih, a še vedno brez prisotnosti gledalcev. Dovoljeni bodo tudi treningi vsem športnikom po zakonu o športu ne glede na starosti in kakovost, vendar le v obliki t. i. mehurčkov oziroma zaprtih oziroma fizično ločenih skupinah.
Omogočena bo samostojna ali strokovno vodena individualna športno rekreativna dejavnost ter športna vadba v vadbenih skupinah do 10 vadečih, tako na zunanjih površinah oziroma na prostem in tudi v zaprtih prostorih.
Dovolilo se bo tudi izvajanje javno veljavnih programov usposabljanj za strokovno delo v športu, ki so vpisani v razvid po zakonu o športu, prav tako z omejitvijo do desetih oseb.
Vlada je za teden dni tudi podaljšala veljavnost odloka o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah in odloka o začasnih ukrepih za zmanjševanje tveganja in širjenja okužbe z novim koronavirusom. Slednji med drugim določa uporabo zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih in v primeru nezadostne medosebne razdalje tudi na prostem ter obvezno razkuževanje rok ob vstopu v zaprt javni prostor. Kot so zapisali v sporočilu, se veljavnost obeh odlokov podaljšuje do 2. maja.
KOMENTARJI (455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.