Z današnjim dnem vlada uvaja spremembo: obvezno testiranje zdravstvenih delavcev v tistih ustanovah, v sklopu katerih se je pojavila okužba z novim koronavirusom, je navedeno v spremembah odredbe o začasnih ukrepih v organizaciji zdravstvene dejavnosti zaradi epidemije.
Testiranje se bo v organizacijski enoti izvajalo od pojava okužbe in še najmanj 14 dni po zadnji ugotovljeni okužbi.
Delodajalec bo število in vrsto opravljenih testov ter število pozitivnih izvidov spremljal in o tem dnevno poročal Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Testiranje zdravstvenih delavcev, ki so že preboleli okužbo, pa ne bo obvezno.
Testiranje in poročanje se bo glede na spremembe odredbe uvajalo postopoma in ob sprotnem vrednotenju rezultatov od ponedeljka dalje, v celoti pa bo uvedeno najpozneje do 7. decembra.
Katere bolnišnice so že začele testirati?
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana danes testirajo okoli 620 zaposlenih na ginekološki kliniki, nato v urgentnem centru in tako dalje. Generalni direktor UKC Janez Poklukar je za Radio Slovenija pojasnil, da bodo pri vseh zaposlenih opravili tudi serološko analizo krvi. Pri tistih, ki jim bodo odkrili protitelesa, v naslednjih treh mesecih ne bodo opravljali testiranj na okužbo. Hitri testi bodo le pomoč pri logistiki, saj so se odločili za molekularne PCR teste, za to pa še čakajo na dovoljenje ministra za zdravje. Na teden bodo opravili 10.000 testov.
UKC Ljubljana bo sicer s 27 ponudniki, ki so oddali dopustne ponudbe, sklenil enoletni okvirni sporazum za nakup antigenskih preiskav za namen urgentne mreže, je objavljeno na portalu javnih naročil. Ocenjena skupna vrednost javnega naročila je 2,34 milijona evrov.
Kot je razvidno iz predloga posameznega okvirnega sporazuma, objavljenega na spletišču javnih naročil, mora vsak ponudnik ob tem v brezplačno uporabo ponuditi najmanj pet aparatov za izvajanje antigenskih preiskav za čas trajanja okvirnega sporazuma in zagotoviti brezplačno vzdrževanje. Natančna vrsta blaga in količina je v trenutku sklepanja okvirnega sporazuma objektivno neugotovljiva, naročnik količine in izvedbene pogoje opredeli v vsaki drugi pogodbeni fazi postopka, ko stranke okvirnega sporazuma v svojih ponudbah tudi predložijo cene, pa piše v predlogu krovne pogodbe.
UKC Ljubljana je sicer v minulih tednih sklenil tudi posel za nakup hitrih testov za analizator sofia v vrednosti 1,42 milijona evrov (z DDV). Teste so kupili od podjetja Genos, ki je edini pooblaščeni prodajalec tovrstnih hitrih testov za Slovenijo, kar jim je omogočilo postopek s pogajanji brez predhodne objave. Za posamezen test so odšteli 22 evrov (brez DDV), poleg so v skladu z dogovorom dobili še pet aparatov sofia v brezplačno rabo.
V UKC Maribor so danes pričeli z dodatnim hitrim testiranjem zaposlenih, testiranj vseh zaposlenih, ki jih je bilo konec septembra 3589, pa še ne izvajajo, so povedali. Navedli so tudi, da sicer na ključnih oddelkih, kjer bi bila izguba zdravstvenih delavcev najtežja, periodično opravljajo testiranja že dlje časa, testirajo pa enkrat tedensko. V preteklih tednih so tako tedensko testirali približno 500 zdravstvenih delavcev, ki so zaposleni na izpostavljenih delovnih mestih, kot sta denimo covidni oddelki in intenzivne terapije.
V šempetrski bolnišnici so začeli teste izvajati v vseh organizacijskih enotah, kjer bi lahko prišli v stik z okuženimi, to je pri do 600 od sicer okoli tisoč zaposlenih, je pojasnila strokovna direktorica Dunja Savnik Winkler. Sicer pa hitre teste v tej bolnišnici uporabljajo vse od začetka novembra, z njimi so testirali urgentne bolnike in zdravstvene delavce, ki so bili v stiku z okuženimi. Novembra so nabavili 500 hitrih testov, pripravljajo že novo nabavo.
V Splošni bolnišnici Novo mesto zaposlene z znaki okužbe stalno testirajo s klasičnimi molekularnimi testi, hitre teste pa skladno z uredbo začenjajo ta teden oz. takoj, ko bo končano javno naročilo zanje. Začeli bodo postopno in sicer pri zaposlenih na infekcijskem oddelku, nato bodo do 7. decembra, ki je končni rok, postavljen v odredbi, testirali še preostale zaposlene. V novomeški bolnišnici so sicer v prvi fazi zaključevanja javnega naročila za 14.000 hitrih testov. Predvidoma bo javno naročilo končano ta teden, so zapisali.
V Splošni bolnišnici Brežice bodo danes začeli preverjati morebitne okužbe z novim koronavirusom v organizacijskih enotah, kjer se bo okužba pojavila, testirali bodo tudi zaposlene v enotah, kjer se bo med delovnim časom pojavil kateri od simptomov za okužbo. Na zalogi imajo približno 700 hitrih testov.
Strokovni direktor Splošne bolnišnice Celje Franc Vindišar pa je dejal, da bodo na teden opravili okoli tisoč testov. Do sedaj so že uporabljali hitre teste, ki so bistveno vplivali na način dela v urgentnem centru, uporabljajo jih tudi za obvladovanje okužb v belih conah, ob sprejemu akutno obolelih ter tistih bolnikov, ki pridejo na operacijo. Poleg tega te teste opravljajo tudi pri zdravstvenem osebju, tudi sam je na ta način potrdil okužbo pri sebi.
V celjski bolnišnici so potrdili, da s hitrimi testi preverjajo okužbo pri tistih zaposlenih, ki imajo simptome okužbe ali pa so brez simptomov, a so bili v rizičnem stiku na delovnem mestu ali v domačem okolju. "Testiranje izvedemo tudi ob poslabšanju epidemiološke situacije v posamezni delovni enoti. Zaloga hitrih antigenskih testov, ki jih imamo v bolnišnici, nam ne omogoča sistematičnega tedenskega testiranja vseh zdravstvenih delavcev. Je pa ministrstvo za zdravje konec prejšnjega tedna spremenilo odredbo in s spremembo omogočilo postopno uvajanje testiranja zdravstvenih delavcev, tako, da bomo tudi ta teden nadaljevali s takšnim načinom testiranja, kot smo ga imeli do zdaj," so pojasnili.
Nekateri domovi za starejše že izvajajo preventivno testiranje, prakse so različne
Kot so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je minister Janez Cigler Kralj prejšnji teden pozval direktorje in direktorice domov za starejše, da za namen obvladovanja in preprečevanja širjenja novega koronavirusa zagotavljajo redno preventivno testiranje za vse, ki pri njih delajo. Odredba o rednem testiranju, ki jo je prejšnji teden izdal minister za zdravje, zajema namreč samo zdravstvene delavce.
Nekatera odprta vprašanja v zvezi z izvajanjem hitrih testov so bila predmet usklajevanja na današnjem sestanku, ki ga je organiziralo ministrstvo za delo s skupnostjo socialnih zavodov. "Prakse izvajalcev socialno varstvenih storitev institucionalnega varstva so namreč različne. Nekateri domovi za starejše že izvajajo preventivno testiranje. Obseg in možnost preventivnega testiranja pa je odvisna predvsem od kadrovskih zmožnosti posameznega izvajalca, ki ostaja še vedno problematična, že na področju izvajanje osnovne zdravstvene nege," so ob tem zapisali na ministrstvu. Napovedali so, da se bodo o ključnih izzivih in rešitvah v torek pogovorili še z ministrstvom za zdravje.
Nova izjema za prehod državne meje
Vlada je v soboto sporočila tudi novo izjemo za prečkanje državne meje, ki je v veljavo stopila danes. In sicer so po novem dovoljeni prečkanje meje in vstop v rdečo državo brez karantene ali negativnega testa na novi koronavirus ter dostop do prodajaln ali storitev v sosednji državi, če so te bližje prebivališču osebe kot tovrstne prodajalne ali storitve v domači občini ali pa jih v občini prebivališča sploh ni.
Pogoj pa je, da se mora oseba vrniti najkasneje v dveh urah po prehodu meje.
Vlada je z omenjeno izjemo na sobotni dopisni seji dopolnila odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja covida-19 na mejnih prehodih. Gre za podobno izjemo, kot jo že pozna odlok, ki ureja gibanje med občinami.
Obenem je vlada na sobotni seji spremenila rdeči seznam držav. Za tiste, ki prihajajo iz njih, je ob vstopu v Slovenijo obvezna karantena – razen z negativnim aktualnim testom na novi koronavirus ali ob določenih izjemah. Med t. i. tretjimi državami je na rdečem seznamu po novem tudi Kanada.
Celotni seznam si lahko pogledate tukaj.
Prav tako so v soboto – po besedah vlade na podlagi ocene strokovne svetovalne skupine – sklenili še, da s ciljem preprečevanja okužb z novim koronavirusom za sedem dni podaljšajo delno omejitev gibanja ljudi ter omejitev oz. prepoved zbiranja ljudi.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.