Vlada je sprejela pričakovane omejitve strežbe hrane in pijače na prazničnih sejmih, ki začnejo veljati že jutri.
Izvajanje kongresne in sejemske dejavnosti je dovoljeno na odprtih površinah in v zaprtih prostorih, pod pogojem, da udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT, uporabljajo zaščitne maske in je med njimi zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra.
Pri sejemski prireditvi na odprtih površinah se zagotovi enosmerno gibanje obiskovalcev, z ločenimi vhodi in izhodi. Območje sejemske prireditve na odprtih površinah mora biti ograjeno tako, da pristop nanj ni mogoč mimo uradnega vhoda.
Strežba hrane in pijače na stojnicah ni dovoljena, dodali pa so izjemo, to je priprava in strežba pečenega kostanja.
Izvajanje gostinske dejavnosti strežbe jedi ali pijač je dovoljeno samo v sedečem režimu med 5. in 22. uro. Ob vhodu v lokal ali na prostor, kjer se izvaja gostinska dejavnost strežbe jedi in pijač, mora biti na vidnem mestu objavljeno dovoljeno največje število hkrati prisotnih oseb v lokalu ali na prostoru.
Vlada sledila priporočilom strokovne skupine
Za takšne ukrepe se je zavzemala tudi strokovna skupina na čelu z Matejo Logar. "Mnenje strokovne skupine je, da stojnice, ki ponujajo hrano in pijačo, niso dovoljene, ker prihaja do stika z velikim številom ljudi in je povečana možnost, da pride do prenosa okužbe," je povedala Logarjeva. "Nihče ne bo prikrajšan, če ne bo spil kuhančka in pojedel hot doga na stojnici, če pa bo kdo od njegovih ali celo on ostal pred intenzivno enoto, ker ne bo dovolj bolniških postelj, pa bo to katastrofa," je ponazorila.
Logarjeva je sicer glede novoletnih sejmov novinarjem še povedala, da bodo morali biti ograjeni, ob vstopu pa razobešena jasna navodila glede gibanja. "Gibanje mora biti enosmerno, obiskovalci morajo nositi zaščitne maske in vzdrževati razdaljo ter izpolnjevati pogoj PCT," je naštela še pred sejo vlade, na kateri so nato vse to tudi sprejeli.
Ponudniki šokirani in jezni zaradi nenadnih odločitev
Božično-novoletne stojnice po Sloveniji sicer že stojijo, a tokrat je podoba precej bolj žalostna kot pretekla leta. Tudi v Ljubljani. Če jih je bilo na Bregu še lani 28, pripoveduje Leonard Gudlin, ki svoje izdelke prodaja že več let, jih je letos občutno manj: "Na koncu nas je samo še osem. To je žalostno videti."
Za najem ljubljanske praznične hišice je treba odšteti od 1.700 do 15.000 evrov, kar je v negotovih časih lahko precejšen zalogaj.
"Pa še nekaj. Še preden začnemo delati, imamo določene stroške, ker imamo nepovratno embalažo. Potrebujemo skodelice, kozarce, to je treba nakupiti, da imaš zalogo in sploh lahko začneš delati," pa je za oddajo SVET dejala Jožica Kramberger, ki predstavlja Vina Kramberger.
Razočarani, jezni, nekateri tudi obupani, so zato zdaj ponudniki, ki svoje izdelke na stojnicah ponujajo komaj nekaj dni, pa jih bodo očitno kmalu morali že zapreti. Z mariborskega in ljubljanskega zavoda za turizem sicer sporočajo, da bodo najemnikom stojnic stopili naproti, in jim, če stojnic ne bodo mogli več odpreti, del plačila povrnili.
Ponekod so se pa že vnaprej pripravili na vse scenarije, ponekod zato ponudba hrane in pijače na stojnicah sploh ni bila predvidena.
Odločitev o obratovanju žičniških naprav
Obratovanje žičniških naprav se lahko izvaja v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), uporabljajo pa jih lahko le osebe, ki izpolnjujejo pogoj PCT, je odločila vlada. Starejši od šest let morajo v zaprtih žičniških napravah obvezno nositi kirurške maske ali maske tipa FFP2. V odprtih žičniških napravah pa je obvezna uporaba kirurške maske ali maske tipa FFP2, če med potniki ni prostega sedeža. Izjema so mlajši od 6. leta starosti in osebe s posebnimi potrebami.
Okna kabin morajo biti ves čas, tudi med vožnjo, odprta, razdalja med uporabniki pri vožnji in nakupu vozovnic mora biti 1,5 metra, upravljavec žičniških naprav pa je po zaključku obratovanja v zaprti žičniški napravi dolžan očistiti vse površine, s katerimi so bili uporabniki v stiku, so še odločili na današnji dopisni seji.
KOMENTARJI (1432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.