Obdukcije pokojnikov z okužbo s koronavirusom so ena tistih tem, ki na družbenih omrežjih že dlje časa sproža razne teorije zarot.
Mnenja tistih, ki so še vedno prepričani, da virusa med nami sploh ni, je še dodatno podžgal pisni odgovor Inštituta za sodno medicino (ISM) kranjskemu mestnemu svetniku Zoranu Stevanoviću, da tovrstnih obdukcij pri njih niso opravljali. "Lažnivci!", "Nikjer dokazov!", "WHO je dal navodila, da se ne sme opravljati obdukcij na covid pozitivnih žrtvah" in "Ni želje, da bi raziskovali!" se med drugim glasijo komentarji, ki so pospremili objavo. Zapis, da je "uradno število smrti zaradi koronavirusa v Sloveniji 0 (nič)", se je po spletu razširil kot blisk.
Odgovor ISM ima, tako kot marsikatera teorija zarote, ki smo jo v preteklosti že razblinili, povsem logično pojasnilo. Treba je le kopati malo globlje in ne reagirati na prvo žogo.
ISM opravlja obdukcije ob nenadnih, sumljivih in nasilnih smrtih
"Odgovor naše sodelavke je bil korekten – tovrstnih obdukcij na našem inštitutu nismo opravljali. Kar pa ne pomeni, da jih ni bilo," je pojasnil predstojnik inštituta Tomaž Zupanc. Na ISM namreč opravljajo sanitarne obdukcije, ki so povezane z nenadnimi smrtmi, sumljivimi in nasilnimi smrtmi ter smrtmi, povezanimi s kaznivim dejanjem.
"Pri bolnikih z boleznijo covid-19 gre za hospitalizirane paciente, ki se dlje časa zdravijo bolnišnično. Na ISM sicer opravljamo tudi klinične obdukcije, vendar le v primerih, ko gre za smrt v 24 urah po sprejemu v bolnišnico, za zaplet med operativnim posegom ali zaplet v prvih 24 urah po operativnem posegu," je še dodal.
Vse ostale obdukcije bolnikov, ki umrejo v bolnišnici, so hospitalizirani dlje od 24 ur in pri katerih ne gre za zaplet pri zdravljenju, opravljajo na Inštitutu za patologijo, je še pojasnil Zupanc.
So se pa po njegovih besedah na ISM kljub temu srečevali z umrlimi zaradi bolezni covid-19 v okviru kontrolnih mrliških pregledov pred upepelitvijo pokojnih na ljubljanskih Žalah, ki jih opravljajo njihovi zdravniki pred kremiranjem pokojnikov. "Tam smo pokojnike pregledali, potrdili njihovo identiteto, izključili morebitne znake nasilne smrti ter podpisali dovoljenje za upepelitev," je še dejal.
Inštitut za patologijo: Okvara pljuč je pri bolnikih s covidom-19 izredno huda
Po nadaljnje odgovore smo se obrnili še na Inštitut za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Tam so nam potrdili, da so do zdaj opravili sedem obdukcij umrlih s covidom-19, in sicer tri v aprilu, eno v maju, eno v juliju in dve v avgustu. Vsi obducirani so umrli v bolnišnici. Med umrlimi sta bili dve ženski in pet moških, starost je bila od 48 do 85 let. Dva sta bila mlajša od 60 let, trije pa so bili stari 80 let ali več.
"Za vse obducirane lahko zaključimo, da je bil vzrok smrti covid-19 ali z njim povezani zapleti. Pri vseh sedmih je šlo za hudo neposredno okvaro pljuč zaradi virusne okužbe, ki se je v petih od sedmih primerih kazala s sliko tako imenovanih šokovnih pljuč. Pri petih od sedmih je bila pridružena sekundarna bakterijska pljučnica, pri dveh od sedmih pa pljučna trombembolija," je pojasnil predstojnik inštituta Jože Pižem.
Pri vseh umrlih so prisotnost virusa dokazali s PCR (verižno rekcijo s polimerazo) v pljučih, pri nekaterih tudi v različnih drugih notranjih organih.
Vsi umrli so imeli pridružene različne bolezni, največkrat arterijsko hipertenzijo in posledično povečano srce. Gre za pridružene bolezni, ki so v populaciji, predvsem pri starejših, razmeroma pogoste, je še pojasnil. "Kljub pridruženim osnovnim boleznim je bila pri vseh obduciranih prizadetost, ki je neposredno ali posredno povezana z okužbo s SARS-CoV-2 (v prvi vrsti gre za prizadetost pljuč), tako huda, da ni dvoma, da je bila okužba vzrok smrti. Dodatno je treba poudariti, da je okvara pljuč pri bolnikih s covidom-19 izredno huda, tako izrazito okvaro le zelo redko srečamo pri umrlih, ki nimajo okužbe s SARS-CoV-2," je opozoril.
Obdukcijo se opravi samo takrat, ko vzrok smrti ni povsem jasen
Uradno število smrti zaradi novega koronavirusa je v Sloveniji trenutno 142. Naj vas majhno število obdukcij ne zmede. Pižem namreč poudarja, da je obdukcija indicirana samo takrat, kadar vzrok smrti ni povsem jasen. "V splošnem (pri ne-covid-19 bolnikih) je obduciran le manjši delež umrlih v bolnišnicah, po naši oceni od 10 do 15 odstotkov."
Kot je še dejal, so se na začetku epidemije pogovarjali o obdukcijah umrlih s covidom-19 s strokovnega vidika in prišli do zaključka, da so obdukcije smiselne, kadar vzrok smrti ali pridružene bolezni niso povsem jasni, kot to velja za obdukcije nasploh. "Zaključimo lahko, da so bili obducirani tisti umrli, pri katerih so bili klinični vzrok smrti ali morebitni zapleti okužbe s SARS-CoV-2 manj jasni, in prišli do spodaj navedenih ugotovitev."
Pri veliki večini umrlih s covidom-19 se da vzrok smrti jasno ugotoviti na podlagi klinične slike, poteka zdravljenja in za časa življenja opravljenih preiskav. "S podatki umrlih in neobduciranih ne razpolagamo, vendar ni nobenega razloga, da bi ti pomembno odstopali od naših ugotovitev pri obdukcijah," je še dejal.
Da se obdukcije na bolnikih s covidom-19 opravljajo, so pred kratkim potrdili tudi specializanti infektologije na UKC Ljubljana. "Seveda pa je bilo tu, sploh na začetku epidemije, veliko vprašanje varnosti. Bolnik, ki umre ob SARS-CoV-2 okužbi, ima ponavadi veliko virusno breme (tkiva, predvsem pljuča, so zelo kužna), zato je bilo treba za opravljanje obdukcij razviti ustrezne varnostne protokole," so pojasnili v odgovoru na prispevek 'Zdravniki so spregovorili', kjer so določeni člani stroke izpostavili pomisleke glede trenutne epidemije.
KOMENTARJI (596)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.