Vlada je v soboto spremenila odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covida-19 na mejnih prehodih na zunanji meji, na kontrolnih točkah na notranjih mejah in v notranjosti Slovenije ter ga prilagodila priporočilom Evropske komisije. Poleg zelenega in rdečega seznama držav je vlada predvidela tudi oranžnega, ki nadomešča rumenega. V nedeljo je nato na novo določila še sezname držav in po novem tudi delov držav glede na epidemiološke tveganje. Sklep bo začel veljati v torek.
Katere države so po novem na rdečem in katere na zelenem seznamu, lahko preverite tukaj.
"Uvajamo možnost, da osebi, kateri je bila na meji odrejena karantena, v času izvajanja karantene opravi test in v primeru negativnega testa se mu karantenska doba prekine," je na novinarski konferenci dejal notranji minister Aleš Hojs. Test, s katerim bi na meji izkazovali, da niste okuženi s covidom-19, ne sme biti starejši od 48 ur in mora biti opravljen v katerem koli verificiranem laboratoriju znotraj Evropske unije. Testi iz tretjih držav, kot je na primer Bosna in Hercegovina, (vsaj zaenkrat) ne veljajo, čeprav bi se to v prihodnosti še lahko spremenilo, je dejal Hojs.
"Izjem v odloku, ki lahko vstopijo tako brez karantene kot tudi brez negativnega testa, je 14," je ob tem pojasnil Hojs in dodal, da mora tisti, ki vstopa, z ustreznimi dokazili dokazati, da je izjema.
Osebe, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v državi na zelenem seznamu in prihajajo iz teh držav, lahko vstopijo brez omejitev in karantene. Enako osebe, ki so v tej državi prebivale neprekinjeno najmanj 14 dni pred prihodom v Slovenijo.
Kot je še povedal Hojs, je novost tudi precejšen dvig mejnih vrednosti za razvrščanje držav – za zelene države je zdaj incidenca do števila 25, za rdeče nad 50. "Možno je sicer upoštevati tudi številke celo nad 100, ki pa jih je komisija povezala s številom opravljenih testov," je dejal.
Oseba, ki ji je bila z odločbo odrejena karantena, lahko v času trajanja karantene opravila testiranje na prisotnost novega koronavirusa. "Če bo ta negativen, se bo karantena predčasno odpravila," je še pojasnil Hojs. Možnost prekinitve karantenskih odločb z negativnim testom sicer za zdaj obstaja le za tiste, ki so izdane na meji ob vstopu v državo, ne pa tudi za tiste znotraj države (npr. zaradi rizičnih stikov).
Evropska komisija je sicer 'ustvarila' tudi tako imenovani sivi seznam, ki pa ga v Sloveniji še nimamo. Gre za države, ki ne spadajo na nobenega od prej omenjenih seznamov (rdeči, oranžni, zeleni), je razložil Hojs.
Bi vlada spet lahko razglasila epidemijo?
Kot je na novinarski konferenci povedal Hojs, vlada že načrtuje nove ukrepe – pristojni ministri bodo o tem razpravljali v torek ali sredo.
Hojs ob tem ni izključil niti možnosti, da bi znova razglasili epidemijo. Konkretnih ukrepov ni napovedal, dejal pa je, da je ena od možnosti zagotovo omejevanje zbiranja, pa tudi dodatno omejevanje obratovalnega časa lokalov, saj prihaja zimski čas, ko se bodo ljudje več zadrževali v notranjih prostorih.
Da si tako imenovanega lockdowna ali popolnega zaprtja zaradi vpliva na gospodarstvo ne želi nihče in se tudi ne sme zgoditi, sta na današnji novinarski konferenci izpostavila vladni govorec Jelko Kacin in notranji minister Hojs.
Beovićevo skrbi vračanje študentov na fakultete
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedala Bojana Beović iz strokovne vladne skupine za covid-19, razglasitev epidemije pomeni pravni temelj, da se lahko uvedejo določeni ukrepi. "Strokovna skupina razmišlja o ukrepih. Kakšen bo okvir izvedbe, kako bodo napisani, je potem stvar vlade oz. pravnih služb. Vsekakor pa bo treba ukrepe, če se bo število okuženih povečevalo, še posebej tistih, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, zaostriti in to zaostrovati v določenih stopnjah, glede na to, kako se bodo te številke gibale."
Predstojnik klinike na Golniku Aleš Rozman je zbral podatke, da bi imeli v Sloveniji za bolnike s covidom na razpolago 111 postelj, ne da bi bilo pri tem potrebno zapirati druge dejavnosti. Če se bo ta trend nadaljeval, bomo to število dosegli v prvih dneh oktobra, je še dejala. "Kasneje pa bo treba poskrbeti za dodatne postelje – po presoji, glede na to, kako resni so bolniki na drugih področjih, kar pomeni krčenje drugih dejavnosti."
Vsak dan beležimo 10 ali 15 odstotkov vseh okuženih v šolah. Beovićevo zato skrbi vračanje študentov. "Nove okužbe pričakujemo pri novem zbiranju, kot je vračanje študentov na fakultete. Pa ne samo za čas študija, ampak tudi zaradi druženj, ki jih pri tej populacij pričakujemo."
V naslednji dneh bomo lahko ugotovili, ali so bili ukrepi, ki smo jih sprejeli pred 10 dnevi, učinkoviti. "Če ne bodo, bo treba predlagati nove – zlasti zaostriti izvajanje obstoječih, potem pa še nekatere malenkosti, na primer izvajanje gostinske dejavnosti tako, da v gostilnah ni gneče, enako velja za trgovine … Gre za pravila, ki že obstajajo, problem pa je v izvedbi," je opomnila.
Hrvaške županije ob meji s Slovenijo z rdečega na oranžni seznam
V torek bo npr. Srbija skupaj s Poljsko spet na zelenem seznamu, Italija, Nemčija in Združeno kraljestvo so med državami, ki bodo z njega zdrsnili na oranžnega, med zelenimi državami ne bo več niti Avstrije in Madžarske, pri čemer bodo deli obeh držav na čelu z Dunajem in Budimpešto pristali celo na rdečem. Na oranžni seznam se bodo medtem z rdečega premaknile tudi hrvaške županije ob meji s Slovenijo, medtem ko bo ostali del južne sosede ostal na rdečem.
Za tujce, ki prihajajo v Slovenijo z "oranžnih območij", in vse, ki prihajajo z rdečih, še vedno velja 10-dnevna karantena, razen če predložijo negativni test na prisotnost novega koronavirusa, ki ni starejši od 48 ur in je bil opravljen pri kateri od verodostojnih organizacij v državi članici EU, državi članici schengenskega območja ali v Sloveniji.
Vstop v državo brez karantene in negativnega testa pa je možen za tiste, ki v Slovenijo prihajajo iz sicer oranžno obarvane članice EU oziroma schengenskega območja. Tudi slovenski državljan, ki je bival v oranžno obarvani članici EU (npr. v Italiji), lahko v državo vstopi brez karantene.
Vlada je prav tako določila, da bo lahko oseba, ki ji je bila z odločbo odrejena karantena, v času trajanja karantene opravila testiranje na prisotnost novega koronavirusa. Če bo izvid testa negativen, ji bodo odločbo odpravili. Vendar pa še ni jasno, ali bo to veljajo tudi za karantenske odločbe, izdane pred današnjo uveljavitvijo odloka.
Na Hrvaškem zadovoljni s slovensko omilitvijo epidemiološkega statusa posameznih županij
Krovna organizacija največjih hrvaških turističnih podjetij in združenj Hrvaško združenje za turizem (HUT) je danes pozdravila odločitev slovenske vlade o uvrstitvi večine hrvaških županij na oranžni epidemiološki seznam. V sporočilu so ocenili, da je slovenska odločitev o regionalnem pristopu pomembna za turistične dejavnosti.
Pričakujejo, da bodo regionalni pristop po Sloveniji v čim krajšem času sprejele tudi Avstrija, Italija in druge države, ki predstavljajo pomembne hrvaške turistične trge. Spomnili so, da regionalni pristop sledi predlogu Nemčije, da bi tovrstni režim potovanj z jasno določenimi epidemiološkimi kriteriji sprejele vse članice Evropske unije.
"Vidimo, da se lahko epidemiološka situacija bistveno razlikuje od regije do regije znotraj neke države. Regionalni pristop k omejevanju potovanj pa je edini način, s katerim je možno istočasno obdržati raven aktivnosti med dvema članicama EU in učinkovitost zajezitve širjenja epidemije," je o odločitvi slovenske vlade dejal direktor HUT in bivši hrvaški minister za turizem Veljko Ostojić.
S sedeža istrske županije v Pulju so danes sporočili, da hrvaška Istra glede na epidemiološke kazalce EU sodi na zelene sezname držav članic. Kot so pojasnili, so imeli v preteklih dveh tednih 12 novih okužb z novim koronavirusom, kar pomeni 5,7 primera na 100.000 prebivalcev. Spomnili so, da je pogoj EU za uvrstitev na zeleni seznam manj kot 25 primerov na 100.000 ljudi.
Ministrstvo minuli teden izdalo 5600 karantenskih odločb, doslej skupaj več kot 80.000
Ministrstvo za zdravje je do današnjega dne sicer izdalo skupno 80.630 karantenskih odločb, od tega jih je v minulem tednu izdalo 5600. Trenutno je v obravnavi še 4700 predlogov Nacionalnega inštituta za javno zdravje za izdajo karantenske odločbe, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.
Ministrstvo za zdravje izda odločbo o karanteni v najkrajšem možnem času. Število karantenskih odločb se povečuje predvsem na račun odločb, ki jih ministrstvo izda osebam, ki so bile v kontaktu z osebo, okuženo z novim koronavirusom, so še zapisali na ministrstvu.
KOMENTARJI (1462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.