
Vlada RS je na Twitterju sporočila najnovejše podatke v zvezi z okužbami z novim koronavirusom.
V petek smo v Sloveniji testirali 892 oseb, od tega jih je bilo pozitivnih 15. Hospitaliziranih je bilo 22 bolnikov s covidom-19, pet se jih zdravi na intenzivni negi, od tega so po podatkih Covid-19 Sledilnika trije na respiratorjih. Dve osebi so medtem včeraj odpustili z bolnišničnega zdravljenja v domačo oskrbo, niso pa zabeležili novih smrtnih žrtev.
Doslej smo v Sloveniji potrdili 2171 okužb s koronavirusom, skupaj je umrlo 119 bolnikov s covidom-19.
Trenutno je število aktivnih primerov 231.
V petek potrjene okužbe so razpršene po vsej državi, potrdili so jih v 12 občinah. Po dva na novo okužena prihajata z območja Ljubljane in z območja Kranja. Po en nov primer so včeraj potrdili v občinah Rogaška Slatina, Trbovlje, Ribnica, Domžale, Škofljica, Maribor, Žiri, Grosuplje, Kozje in Slovenj Gradec, en pa je tuji državljan, še kažejo podatki Covid-19 Sledilnika.
Ljubljana s skupno 361 potrjenimi primeri tako ostaja občina z največ okuženimi, sledi Šmarje pri Jelšah, kjer se je doslej okužilo 174 ljudi, na tretjem mestu je Ljutomer z doslej 138 potrjenimi primeri.
Stanje so, kot kaže, umirja v hrastniški občini, kjer že drugi dan zapored niso potrdili nobene nove okužbe.
Okužba v vrtcu v Komendi
Okužbo z novim koronavirusom pa so v četrtek, 30. julija, potrdili tudi pri malčku, ki obiskuje vrtec Mehurčki v Občini Komenda. Vodstvo vrtca so o okužbi obvestili otrokovi starši. "V sodelovanju z epidemiologom NIJZ smo uvedli za to določene predpisane postopke. Enota Čebelica bo zaprta od 31. julija do vključno 11. avgusta," je na spletni strani sporočilo vodstvo vrtca. Kot so še dodali, bo varstvo otrok potekalo v enoti Mehurčki (stari in mobilni del vrtca v Komendi).

V Mariboru znova vzpostavili klicno točko za boljšo dosegljivost ambulant
V mariborskem zdravstvenem domu so medtem po pritožbah bolnikov zaradi težav pri naročanju in vzpostavitvi kontakta z ambulanto izbranega osebnega zdravnika znova vzpostavili enotno klicno točko. Obenem so objavili jasna navodila, kako je mogoče na najhitrejši in najlažji način vzpostaviti stik z njimi ter dobiti ustrezno zdravniško obravnavo.
V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor izpostavljajo, da se zavedajo težav, s katerimi se srečujejo njihovi bolniki pri naročanju in vzpostavitvi kontakta z ambulanto izbranega osebnega zdravnika, ki so posledica ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Poudarjajo, da se s tem problemom ne sooča samo njihov zavod, temveč tudi vsi ostali javni zdravstveni zavodi v Sloveniji.
Bolnikom svetujejo, naj najprej preverijo delovni čas ambulante in urnik naročanja na domači strani zdravstvenega doma. Takrat so namreč medicinske sestre dosegljive za telefonsko naročanje. "Vsaka naša ambulanta ima objavljen urnik delovanja naročanja, saj je v tem času ostalo delo razporejeno tako, da lahko večino tega časa porabijo za kontakt z bolniki," so sporočili.
Ker so telefonske linije zaradi povečanega števila klicev preobremenjene in je pogosto težko vzpostaviti zvezo z ambulanto, bolnikom svetujejo, da komunicirajo prek elektronske pošte, če le imajo možnost. Odgovor bodo prejeli najkasneje v dveh delovnih dneh.
V zdravstvenem domu so tudi znova vzpostavili klicno točko, kamor lahko bolniki pokličejo v primeru, da na pet zaporednih telefonskih klicev s strani ambulante ni odziva. Klicna točka deluje med 7. in 15. uro na telefonski številki 02 22 86 200. Tam bodo bolniki prejeli vsa nadaljnja navodila, lahko pa bodo tudi predali morebitna naročila za želeno obravnavo.
Ta klicna točka je v preteklih štirih mesecih že delovala, a so jo pred dobrim tednom ukinili zaradi nezmožnosti financiranja te dodatne storitve. Kot navajajo v zdravstvenem domu, so bili v to primorani, "saj je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) znižal plačilo avansov v višini 12,5 odstotka, kar za naš zavod pomeni okoli 120.000 evrov mesečno oziroma plačo 60 zaposlenim".
"Ob tem ZZZS v cenah zdravstvenih storitev še vedno financira le nižje vrednosti plačilnih razredov, kot je naša obveza za izplačilo zaposlenim po zakonu (3,82 odstotka, kar v masi plač za naš zavod na letni ravni pomeni 1,2 milijona evrov). ZZZS tudi ne priznava dveh odstotkov sredstev za dodatek za uspešnost ter še vedno ne financira zakonsko predpisane amortizacije," poudarjajo.
"Kljub temu dejstvu smo se zaradi še vedno obstoječih izrednih razmer v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor odločili, da zaradi boljše dostopnosti do zdravstvene obravnave to breme v celoti prenesemo na zdravstveni dom," so dodali.
Trgovci znova vzpostavili nedeljsko poslovanje prodajaln
Potrošniki pa bodo imeli v nedeljo še večjo izbiro za nakupovanje kot doslej. Potem ko je vlada odpravila v času epidemije covida-19 sprejeto prepoved o obratovanju trgovin ob nedeljah in so bile prve odprte že prejšnjo nedeljo, bo tokrat odprtih še več prodajaln z živili. Odpirajo se tudi nakupovalna središča.

Po Mercatorju, Tušu, Hoferju in Eurospinu, ki so vrata nekaterih trgovin odprli že prejšnjo nedeljo, so se za odprtje prodajaln odločili še v Sparu, Lidlu in E. Leclercu, odprle se bodo tudi trgovine Jager.
Vrata bodo odprla tudi nakupovalna središča pod okriljem SES: ljubljanski Citypark, Aleja in center Vič, celjski Citycenter ter mariborski Europark. Odprta bodo do 15. ure.
Kot so navedli v Lidlu, bodo odprli vrata vseh trgovin, a nobena trgovina ob nedeljah ne bo odprta dlje kot do 15. ure.
Trgovine Spar in Interspar bodo odprte po rednem delovnem času, ki je veljal pred epidemijo, so pojasnili v Sparu, kjer se bodo razmeram na trgu prilagajali tudi v prihodnje. Obratovalni časi posameznih trgovin so sicer objavljeni na njihovih spletnih straneh.
V Mercatorju, ki je hipermarkete in supermarkete ter nekatere trgovine odprl prejšnjo nedeljo, bodo do nadaljnjega ob nedeljah odprli tiste trgovine, ki so bile dobro obiskane. Kot so ocenili, je bil obisk prejšnjo nedeljo dober, kljub temu da je bilo za obveščanje kupcev malo časa. Vlada je namreč odločitev, da se lahko trgovine v nedeljo odprejo, sprejela v četrtek.
Tudi v Hoferju, ki je vse svoje trgovine odprl prejšnjo nedeljo, so bili z obiskom zadovoljni oziroma je bil ta v okviru pričakovanj, glede na to, da veliko kupcev o spremembi ni bilo obveščenih. Nedeljski delovni čas ostaja enak kot pred epidemijo, trgovine so odprte do 15. ure.
Kot so še povedali v Hoferju, se sicer pri odpiralnih časih odzivajo razmeram na trgu in hkrati prilagajajo kupcem. "Pri Hoferju dosledno upoštevamo tako veljavno zakonodajo kot tudi dogovore socialnih partnerjev, tako bomo vsekakor tudi v prihodnje glede odprtja naših trgovin upoštevali sporazum na področju nedeljskega dela in z zakonom določenih dela prostih dni," so dodali.
Vrata so sicer že prejšnjo nedeljo odprle tudi trgovine Bauhaus in Obi.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.