Potem ko je vlada z dvigom plač skušala ustaviti odhajajoči vlak medicinskih sester iz bolnišnic, so se zdaj na zbornico začeli množično obračati mladi zdravniki. Želijo potrdila, ki jih potrebujejo za odhod v tujino. Že v petek je po besedah vodje skupine za cepljenje Bojane Beović na Zdravniško zbornico prošnje za odhod v tujino oddalo 70 zdravnikov: "Prošnje pa še kar prihajajo."
'Ne smemo biti država, ki bo zdravnike šolala in nato dopustila, da odidejo drugam'
"Gre za odziv mladih zdravnikov na plačna nesorazmerja, ki so nastala zaradi povečanja plač medicinskih sester," pojasnjuje Beovićeva. A kako naj se ta vlak zaustavi? Slovensko zdravstvo je namreč že zdaj kadrovsko podhranjeno. "Zdravniki, mladi zdravniki in Zdravniška zbornica se zavedamo, da je bilo treba izboljšati plače medicinskih sester, ki so v nekaterih primerih res izjemno nizke; pravzaprav enake, kot je minimalna zagotovljena plača v Sloveniji. Res pa je to prineslo nesorazmerja, ki so nedopustna," poudarja sogovornica.
Izpostavila je, da so zdravniki in specializanti nosilci programov in tudi odgovornosti. Da so se v času epidemije izjemno izkazali, prekinili so specializacije in s tem podaljšali svoj študij ter čas do statusa specialista, dodaja. "V tem trenutku so res razočarani. V zdravstvu bomo morali plače v celoti spremeniti in popraviti," poudarja.
Grožnja z odhodom bi se po njenem mnenju lahko uresničila po epidemiji. "Vrata evropskih držav so za slovenske zdravnike odprta. Odhodi se nam tudi že dogajajo in ne smemo biti država, ki bo zdravnike šolala in nato dopustila, da odidejo drugam."
Bodo zdravniki, ki nasprotujejo cepljenju in zanikajo virus, ob licenco?
Spregovorila je tudi o pismu Iniciative slovenskih zdravnikov, ki nasprotujejo cepljenju, nošenju mask in ostalim ukrepom, nekateri pa obstoj virusov celo zanikajo. Beovićeva je jasna, da lahko Zdravniška zbornica ukrepa po postopkih, ki jih določajo pravilniki, kodeks in zakonodaja. "Bomo pa v kratkem na ministrstvo poslali pobudo za spremembo zakonodaje, ki bo v takšnih primerih omogočila tudi odvzem licence," pove. Kot pravi, gre namreč za neetično in nestrokovno ravnanje v kritičnih razmerah.
Ob tem poudarja, da gre tu le za nekaj posameznih zdravnikov, ki se na cepljenje in bolezni, podobne covidu-19, ne spoznajo. Večinsko mnenje zdravnikov je drugačno, zagotavlja.
Kako pa razmišlja o obveznem cepljenju? Avstrija ga je že napovedala, zdravstveni minister Janez Poklukar pa je dejal, da o tem za zdaj ne razmišlja. Tudi svetovalna skupina zaenkrat obveznega cepljenja še ni predlagala, čeprav ga v Sloveniji imamo in bi bila s tem odgovornost enkrat za spremembo na odraslih, da pristopimo k obveznemu cepljenju, ne pa na otrocih".
Vendar pa ob tem dodaja, da je sprejetost cepljenja v Sloveniji zelo slaba. "Vprašanje, kaj bi takšna zakonodaja sploh prinesla." Skupina tako še vedno vztraja pri doslednem upoštevanju ukrepov, ki so v veljavi sedaj. "Moramo pa se zavedati, da testiranje človeka ne ščiti, zato ljudi še enkrat pozivam k cepljenju. Epidemija je intenzivna, zbolite lahko vsak trenutek," še zaključi.
KOMENTARJI (967)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.