Z današnjim dnem Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) začenja z obveščanjem pacientov o rezultatih testiranja na virus SARS-CoV-2 z SMS-sporočili. Glavni namen sistema je pospešiti postopek obveščanja pacientov o rezultatih, razbremeniti zdravstvene delavce in zagotoviti enak postopek obveščanja za vse testirane osebe v Sloveniji. Po opravljenem testiranju pacient s številke 051 285 886 prejme SMS-sporočilo, na katerega mora pravilno odgovoriti, da dobi rezultat testiranja. Ob pozitivnem rezultatu pacient prejme tudi kodo TAN za aplikacijo #OstaniZdrav.
Postopek:
- S številke 051 285 886 pacient prejme SMS-sporočilo, da je rezultat testiranja na voljo.
- Na sporočilo odgovori z zadnjima dvema znakoma številke zdravstvenega zavarovanja na svoji zdravstveni kartici (preverjanje ujemanja telefonske številke in številke ZZZS). Za osebe brez kartice ZZZS sistem za preverjanje ujemanja zahteva štirimestno letnico rojstva.
- Če pacient odgovori pravilno, v naslednjem sporočilu prejme rezultat testiranja. V primeru pozitivnega rezultata prejme dodatni sporočili z navodili za ravnanje in sporočilo s kodo TAN za aplikacijo #OstaniZdrav.
- Če pacient pri testiranju ne poda mobilne številke, na SMS ne odgovori pravilno ali zavrne obveščanje z SMS-sporočili, ga o rezultatih obvesti točka testiranja.
Na vprašanje, zakaj mora pacient odgovarjati na SMS-sporočilo, na NIJZ pojasnjujejo, da se želijo v največji možni meri izogniti temu, da bi rezultat prejela napačna oseba. Zato SMS vsebuje začetnici imena in priimka osebe ter zahteva pravilen odgovor na zastavljeno vprašanje o znakih s kartice ZZZS. V sistem je dodatna zahteva po odgovoru, ki zmanjšuje možnost napake, vgrajena po priporočilu informacijskega pooblaščenca.
Kaj, če pacient na SMS ne odgovori, odgovori prepozno ali ne odgovori pravilno? Sistem čaka na odgovor na prvo sporočilo tri ure, po tem pa posreduje podatke o tem, da je treba pacienta obvestiti, tudi vstopni točki. V času od treh do 24 ur po prejemu rezultata tako pacienta poskušata obvestiti centralni sistem z SMS-om in vstopna točka (najpogosteje) s telefonskim klicem.
Sistem dopušča do pet napačnih odgovorov, nato pa onemogoči obveščanje o rezultatu z SMS-sporočilom. Informacijo o tem, da obveščanje ni uspelo, NIJZ posreduje vstopni točki testiranja, ki poskrbi za obveščanje pacienta na drug način.
Še več odgovorov na različna vprašanja najdete na spletni strani NIJZ.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.