Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah se je na današnji novinarski konferenci sprva v imenu trgovcev in potrošnikov zahvalila za vnovično odprtje trgovin s športno opremo, z oblačili in obutvijo, ki so manjše od 400 kvadratnih metrov. Ob tem pa je opozorila, da je bil včeraj obisk v trgovinah zelo zadržan. "Ta zadržanost ni trenutna. Prepričana sem, da bo kriza pustila globoke posledice v kupnih navadah. Slovenski potrošnik je zelo varčen in zadržan. Po tokratni krizi bo seveda še varčnejši."
Njihova varčnost bo po njenem mnenju sicer odvisna od hitrosti okrevanja po krizi, torej tudi od učinkovitosti državnih ukrepov za zagon gospodarstva.
Potrošniki so večinoma upoštevali navodila glede medosebne razdalje, mask in razkuževanja, tudi trgovci so glede ukrepov že izurjeni.
V času epidemije se je v Sloveniji močno povečalo spletno nakupovanje, pri katerem je bila Slovenija pred krizo s koronavirusom pod povprečjem EU. Spletna trgovina je po njenih besedah doživela pravi 'bum'. "Potrošniki so se v zadnjih dveh mesecih navadili, spletno prodajo uporabljajo vsakodnevno. Sprememba bo vplivala na nadaljnji razvoj trgovine," je dejala Lahova.
Velik upad prodaje
Opozorila pa je na velik upad prodaje v živilskih trgovinah. Čeprav uradne številke še niso znane, je upad prodaje po njenih ocenah več kot 15-odstoten. "Tega ne bomo mogli nadomestiti do konca leta." Še večji padec so zabeležile tehnične trgovine, ki prodajajo belo tehniko, pohištvo, gradbeni material in ki s 15 milijardami evrov prihodkov na leto ustvarijo okoli polovico vseh letnih prihodkov panoge. Poldrugi mesec so bile namreč zaprte.
Celotna panoga bo po izračunih Lahove letos ustvarila za šest do sedem milijard evrov manj prihodkov od siceršnjih 32 milijard evrov na leto. "To lahko pusti globoke posledice," je opozorila.
Veliko težavo za trgovce predstavljajo stroški najemnin, ki po besedah Lahove v srednje velikem podjetju predstavljajo 80 odstotkov stroška plač in so torej na drugem mestu med stroški. Kot 'anomalijo' je označila ukrep, da je drugi protikoronski paket uveljavil oprostitev plačila najemnin za poslovne prostore v lasti države in občin, ni pa uredil razmerij med dvema zasebnima pravnima osebama.
Predlagali so rešitev, da bi država subvencionirala najemnino v odvisnosti od upada prihodka, vendar nato ta predlog ni bil vključen v drugi paket. Pobuda zbornice sicer ostaja in Lahova upa, da bo vključena v tretji paket protikriznih ukrepov.
Trgovci upajo na odprtje trgovskih centrov
Lahova je izrazila upanje, da bodo v kratkem sledila dodatna sproščanja. Trgovci si tako prizadevajo tudi za odprtje trgovskih centrov - na vlado so že večkrat naslovili pobudo za njihovo odprtje. To želijo storiti po vzoru Avstrije, da se zmanjša zahtevano medosebno razdaljo s sedaj zahtevanih dveh metrov na en meter.
"Imajo prav," pa je predsednica Trgovinske zbornice Slovenije odgovorila na vprašanje, kako komentira očitke nekaterih lastnikov trgovin do 400 kvadratnih metrov v trgovskih središčih, da se dogaja diskriminacija, saj je dovoljeno odprtje manjših trgovin v mestnih središčih, ne pa v trgovskih centrih.
Je pa pomembno, je poudarila, da v takšnih kriznih razmerah navodila stroke glede ravnanja prihajajo z enega mesta in da se jih, "tudi če so včasih nekoliko čudna", upošteva.
Organizatorji prireditev s predlogi za odpravo posledic prepovedi prireditev
Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev. Kot so zapisali, je ogroženo preživetje posameznikov in tudi celotne panoge.
Spomnili so, da so zaradi vladnih akcij v zvezi s covidom-19 javne prireditve od 7. marca prepovedane za nedoločen čas. Organizatorji javnih prireditev od takrat ne morejo izvajati dejavnosti in nimajo nobenih prihodkov. Za nedoločen čas so bili prisiljeni odpovedati vse prireditve, ki bi morale biti realizirane. Ker ni znano, kdaj bo prepoved prenehala, tudi ne morejo dogovoriti nadomestnih terminov prireditev, kar zlasti velja za prireditve z mednarodnimi izvajalci.
Zaradi odpovedi jih že bremenijo stroški, ki so nastali v času priprav, ki jih morajo plačati, čeprav prireditev ne morejo realizirati in ne bodo imeli nobenih prihodkov. Poleg organizatorjev koncertov – nosilcev projektov in glasbenikov – pa so zaradi prepovedi prireditev brez dela in prihodkov ostali tudi vsi izvajalci storitev, potrebnih za realizacijo projektov.
Kot so zapisali v Gospodarskem interesnem združenju koncertnih organizatorjev Slovenije (GIZ KOS), so mnoge države že sprejele posebne ukrepe za zaščito glasbene industrije in še posebej za zaščito organizatorjev koncertov in drugih prireditev.
Sami med drugim predlagajo časovno omejitev ukrepa prepovedi javnih zbiranj. Ker ukrep prepovedi javnih prireditev ni časovno omejen, namreč ne vedo, na katero obdobje naj prestavijo prireditve, prav tako se dogovori za nove prireditve izvajajo od šest do 12 mesecev vnaprej, kar pomeni, da je treba v tem času pričeti z dogovarjanji za prireditve, ki jih želijo izvesti leta 2021, so pojasnili.
Predlagajo tudi oprostitev obveznosti za vračilo kupnine pri prestavljenih in odpovedanih dogodkih in nadomestitev z možnostjo vrednotnic za druge dogodke istega organizatorja v obdobju dveh let, oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene za ves čas trajanja prepovedi javnih prireditev in mesečni temeljni dohodek 700 evrov za vse samozaposlene za ves čas trajanja prepovedi javnih prireditev.
Poleg tega predlagajo financiranje vseh prispevkov in davkov za plače redno zaposlenih, ki ostanejo v delovnem razmerju in kritje celotnega nadomestila plače, ki ga prejme delavec za čas čakanja na delo z namenom ohranitve delovnih mest, z možnostjo podaljšanja do meseca septembra zaradi narave dela in ob določenem izpadu prometa v prvem polletju glede na preteklo leto.
Med njihovimi predlogi pa sta med drugim še zamrznitev cen najema dvoran v lasti države in občin za obdobje dveh let ter 50-odstotni popust za najem dvoran v obdobju enega leta po koncu prepovedi javnih prireditev.
Navodila in priporočila fizioterapevtom ob ponovnem pričetku dela
Zveze fizioterapevtov Slovenije je pripravila priporočila fizioterapevtom ob ponovnem pričetku dela. Predpisana je uporaba osebne varovalne opreme, ki vključuje nošenje zaščitnega plašča, pokrivala za lase, uporabo rokavic, ustreznih zaščitnih mask in zaščitnih očal – vizirja, so zapisali v sporočilu za javnost.
Higiena rok naj poteka po priporočilih WHO (5 trenutkov higiene rok). Zelo pomembno je tudi čiščenje prostorov in opreme ter redno prezračevanje. Zdravstveno stanje zaposlenih se naj redno, vsakodnevno spremlja in evidentira z merjenjem temperature, opazovanjem prisotnosti morebitnih kliničnih znakov in s podpisano izjavo zaposlenega.
Navodila in priporočila za delo na področju fizioterapije so pripravljena za vse tri epidemiološke faze. V prvi fazi, ko zaradi epidemiološkega stanja fizični stik s pacientom ni bil dovoljen, niti ni bil dovoljen obisk fizioterapevtskih prostorov, je bilo predvideno delo na daljavo s sodobnimi komunikacijskimi pripomočki. Svetujejo tudi, da naj vse ambulante preverijo stanje pacientov, ki so morali zaradi epidemije prekiniti terapijo, in jim podajo nova navodila. Za drugo fazo, ko epidemiološka situacija dovoljuje obisk ambulante, so pripravljena operativna navodila za ambulantno fizioterapijo, za izvajanje rehabilitacije na domu ter navodila za delo na bolnišničnih oddelkih in pri stacioniranih pacientih v rehabilitacijskih centrih, naravnih zdraviliščih, socialno-varstvenih centrih in domovih za starejše občane. Pripravljena so tudi navodila za tretjo fazo, ko bo epidemija covida–19 uradno zaključena.
Sodišča širijo nabor delovanja
Predsednik Vrhovnega sodišča je izdal novo odredbo, v skladu s katero sodišča od danes naprej lahko opravljajo tudi naroke, odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Sodišča lahko našteta dejanja opravljajo na način, s katerim je zagotovljeno varovanje zdravja in življenja ljudi ter preprečeno širjenje virusne okužbe, so zapisali v sporočilu za javnost.
V zvezi z vročanjem sodnih pisanj tudi v nenujnih zadevah pa Vrhovno sodišče izpostavlja, da roki v teh zadevah kljub vročitvi sodnega pisanja še vedno ne tečejo. Za stranke to pomeni, da so se z zadevo seznanile, še vedno pa niso dolžne storiti ničesar, če tega ne želijo. Roki bodo namreč začeli teči prvi naslednji dan, ko bodo prenehali veljati posebni ukrepi, kar bo tudi javno objavljeno. Ne glede na vse omenjeno pa lahko stranke tudi v tem času opravijo posamezna dejanja, če tako želijo in s tem pospešijo sam sodni postopek.
KOMENTARJI (830)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.