Na Kliniki Golnik so izpraznili oddelke, ki jih najlažje pogrešajo in s tem dobili prostor za 80 novih postelj na navadnem covid oddelku. Intenzivni covid oddelek se bo povečal za 100 odstotkov. "Tako da bomo sposobni oskrbeti 12 bolnikov s covid boleznijo," pove Franc Šifrer, vodja oddelka za intenzivno terapijo na Kliniki Golnik.
Ker morajo ohraniti intenzivno terapijo tudi za necovid bolnike, ob njej vzpostavljajo strogo ločeno rdečo cono. Dostop do neokužene intenzivne nege pa bo potekal po novem hodniku. Ves dan so pospravljali in se pripravljali, da bodo do jutri pripravljeni. "Vrha, kar se tiče postelj, še zdaleč nismo dosegli. To se bo verjetno še stopnjevalo teden, dva, bomo verjetno rabili v Sloveniji okoli 1200 postelj," pravi direktor Klinike Golnik Aleš Rozman.
Priprava prostorov Diagnostično-terapevtske službe
Zato so po včerajšnjem prevzemu prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe nemudoma začeli delati tudi v največji slovenski bolnišnici, UKC Ljubljana. Objavili so tudi posnetek poteka prenove prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe, kjer bodo v prvi fazi vzpostavili 50 postelj za bolnike s covid-19.
"Trenutno se pripravlja površina za tlak," pojasnjuje pomočnik generalnega direktorja za investicije Jure Dolinar. Dodaja, da so čez noč že postavili tudi kabelske police za inštalacije in da dela za zdaj "potekajo po načrtu".
Pravi, da bo prostor pripravljen tudi za morebitno intenzivno terapijo, in sicer z dvema centralnima pultoma, da bodo imele sestre pregled nad več bolniki.
Celotna priprava prostorov sicer vključuje še razsvetljavo, osnovno prezračevanje (dotok in iztok zraka), ureditev WC-jev, čistih in umazanih prostorov z montažnimi pregradnimi stenami ter inštalacije za ogrevanje in pline.
V prvem nadstropju 50, v drugem pa 100 postelj
Kot smo že poročali, se je vodstvo UKC Ljubljana odločilo, da bodo namesto selitve v nebolnišnične objekte raje izkoristili prostore nedograjenega objekta Diagnostično-terapevtske službe. "Ocenjeno je bilo, da je ta rešitev smiselna zaradi boljše dostopnosti vse bolnišnične in druge infrastrukture (zagotovitve kisika posteljam) ter možnosti čim boljše organizacije zaposlenih," so sporočili iz naše največje bolnišnice.
V prvem nadstropju naj bi na približno 1800 kvadratnih metrih zagotovili 50 postelj, v drugem pa na približno 3000 kvadratnih metrih še 100 postelj. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so v prvi fazi začeli vzpostavitev prvih 50 postelj, v nadaljevanju pa se bodo lotili še obnove drugega nadstropja.
Temelje za Diagnostično-terapevtsko službo so sicer postavili že leta 2007, saj je bilo načrtovano, da bodo do leta 2011 v njem poleg obstoječih urgentnih služb in heliporta vzpostavili še center internistične intenzivne medicine (CIIM), kardiovaskularno intenzivno terapijo (KVIT), center intenzivne terapije (CIT) in nekatere skupne službe.
Na četrtkovi novinarski konferenci je infektologinja Mateja Logar opozorila, da so vse postelje za intenzivno terapijo bolnikov s covid-19 zasedene. Izpostavila je tudi ogromno težavo s pomanjkanjem kadra.
UKC Maribor za covid bolnike pripravlja prostore Klinike za ginekologijo
UKC Maribor bo medtem za zdravljenje bolnikov s covid-19 pripravil I. etažo Klinike za ginekologijo. V sobah bodo postavili ločen predprostor z zaščitno varovalno opremo za zaposlene. Osebje bo k bolnikom vstopalo prek zaščitnih pregrad, poleg tega pa bo imela vsaka postelja obvezen priključek za kisik.
Za covid bolnike so sicer že pripravili prostore v drugi etaži Klinike za ginekologijo s 50 posteljami in na oddelku za infekcijske bolezni s 24 posteljami. Še eno enoto nameravajo vzpostaviti tudi na oddelku za pljučne bolezni.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.