Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) novi koronavirus in covid-19, bolezen dihal, ki jo virus povzroča, do izbruha bolezni v kitajskem Vuhanu decembra lani, od koder sta se potem razširila po svetu, nista bila znana.
V Italiji so prvi primer okužbe z novim koronavirusom potrdili 21. februarja letos v majhnem mestu blizu Milana. A ugotovitve znanstvenikov, objavljene v znanstveni reviji Tumori Journal, kažejo, da so prostovoljci, ki so sodelovali v programu odkrivanja raka na pljučih med septembrom lani in marcem letos, ko so program prekinili zaradi pandemije covida-19, protitelesa na koronavirus razvili že več mesecev pred tem.
Inštitut za rakava obolenja v Milanu (INT) je preučeval vzorce krvi 959 zdravih oseb. Med udeleženci, ki so vsi redni kadilci, je bilo 60 odstotkov moških, 50 odstotkov jih je bilo iz dežele Lombardija. Stari so bili med 55 in 65 let, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Protitelesa proti novemu koronavirusu so odkrili pri 111 udeležencih programa oziroma 11,6 odstotka. 14 odstotkov med njimi jih je imelo protitelesa v krvi že septembra, pri 30 odstotkih pa so jih odkrili v drugem tednu februarja. Tisti, ki so imeli protitelesa septembra, prihajajo iz petih italijanskih dežel. Trije iz Benečije (Veneta), po eden pa iz Emilije Romanje, Ligurije, Lombardije in Lacija, so sporočili z inštituta. Skupaj pa so pozitivne vzorce odkrili pri ljudeh iz 13 od 20 italijanskih dežel. Največ, 53,2 odstotka, v Lombardiji.
"Pri prvih primerih, ki so imeli protitelesa septembra, je možno, da so se okužili že avgusta," je za agencijo Reuters povedal soavtor študije Giovanni Apolone.
Dodatne analize, ki so jih izvedli na univerzi v Sieni, so ob tem pokazale, da je imelo protitelesa, ki uničijo virus, šest od 111 ljudi, od tega štirje v začetku oktobra. To pomeni, da so se okužili septembra.
"To je glavna ugotovitev – ljudje, ki niso imeli simptomov, so bili ne samo pozitivni po seroloških testih, ampak so v svojih telesih celo že imeli protitelesa, ki so lahko uničila virus," je še dejal Apolone. "To pomeni, da lahko novi koronavirus v populaciji kroži dolgo in z nizko stopnjo smrtnosti, ne zato, ker izginja, ampak zato, da se lahko spet pojavi."
Italijanski raziskovalci so marca za agencijo Reuters povedali, da so v zadnjem četrtletju leta 2019 v Lombardiji zaznali večje število primerov hude pljučnice in gripe. Tudi to bi lahko bil znak, da je novi koronavirus tam verjetno krožil že prej, kot so mislili.
Omenjena študija je tako zadnja v vrsti raziskav, ki so odkrile, da je virus po svetu krožil že nekaj mesecev pred izbruhom pandemije. Med drugim so iz Francije aprila sporočili, da so imeli prvi primer okužbe z novim koronavirusom že konec decembra lani. Pred tem so za prve v Franciji in Evropi veljali trije primeri, potrjeni konec januarja letos.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.