Naraščanje epidemije je verjetno posledica izbruha virusa med mladimi, starimi od 15 do 24 let, ki prihajajo iz jugozahodne in posavske regije, ocenjujejo na Institutu Jožef Stefan. Ocenjeno reprodukcijsko število je okoli 1,1.
Različica delta, ki je tudi bistveno bolj prenosljiva od drugih, bo po napovedih IJS postala dominantna v drugi polovici julija (v vzorcih, pri okuževanju že teden dni prej). "Če se ne bomo do sredine avgusta dovolj precepili, se bo najkasneje takrat začel četrti val epidemije, če se ni že zdaj," so zapisali.
"Bolj, ko se bomo precepili, lažje in z manj ukrepi ga bomo obvladali," so dodali in poudarili, da je želena precepljenost starejšega prebivalstva 90-odstotna.
V prvem valu se je z novim koronavirusom okužil približno vsak 100. prebivalec, na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 odstotka prebivalstva, kar pomeni vsak 500. prebivalec. V drugem in tretjem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva.
Delež različice delta sicer narašča zaradi do 60 odstotkov večje kužnosti od trenutno dominantne različice alfa. "Negotovosti ocene so velike, ker še ni dovolj podatkov za Slovenijo (dinamika naraščanja deleža je med drugim odvisna od precepljenosti populacije zaradi različne učinkovitosti cepiv za obe različici). Predpostavili smo, da je bil delež različice delta v 25. tednu 9-odstoten," še ugotavljajo na IJS.
Minister za zdravje Janez Poklukar je ob tem danes opozoril, da so razmere glede novega koronavirusa v Sloveniji resne. "Občutek varnosti, ki smo mu priča v teh dneh na podlagi ugodnih epidemioloških številk, ne prinaša varne jeseni." Kot je dejal, je delta različica prisotna v naši neposredni bližini, "vedno bolj razširjena je tudi v Sloveniji". Neuradno so ta teden pristojni potrdili 70 primerov delta različice, je še navedel Poklukar in prebivalce pozval k cepljenju.
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.