
Na Inštitutu za imunologijo in mikrobiologijo (IMI) ljubljanske medicinske fakultete so v zadnji analizi vzorcev, pri katerih so med 17. in 23. januarjem potrdili okužbo z novim koronavirusom, potrdili različico omikron v 97,5 odstotka primerih. Od tega je bila velika večina podrazličice BA.1, 12 primerov pa tudi podrazličice BA.2. Na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so doslej potrdili pet primerov BA.2.
Različica omikron novega koronavirusa po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) predstavlja polovico vseh okužb z novim koronavirusom po svetu. Med tistimi, ki so okuženi z različico omikron, je 99 odstotkov genetske podrazličice BA.1.
V nekaterih državah, zlasti v Evropi in Aziji, poročajo o povečanju podrazličice omikrona BA.2. Na Danskem ta podrazličica predstavlja že polovico vseh okužb z omikronom, tudi v Indiji precej uspešno izpodriva različico delta in ostale podrazličice omikrona. V Angliji so po podatkih Agencije Združenega kraljestva za zdravstveno varnost (UKHSA) potrdili več kot 1000 primerov te podrazličice.
Genetsko gledano sicer različici BA.1 in BA.2 loči 20 mutacij. Danska študija, v katero je bilo vključenih 18.000 ljudi, je pokazala, da je podrazličica BA.2 bistveno bolj nalezljiva kot BA.1. Medtem pa podatki študije niso pokazali, da bi bila cepiva proti covidu-19 manj učinkovita proti tej podrazličici. Prav tako se za zdaj ne nakazuje, da bi ta podrazličica v državah, kjer je bolj razširjena, terjala več hospitalizacij bolnikov.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.