Korona

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov

Oslo/Washington, 28. 01. 2021 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 14 min
Avtor
STA, N.S., K.K.
Komentarji
71

Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je opozoril, da je zaradi pojava novih različic novega koronavirusa in visoke stopnje prenosa okužb še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb.

Direktor evropskega urada WHO Hans Kluge je na virtualni novinarski konferenci dejal, da je v 30 od 53 evropskih držav prišlo do pomembnega upada 14-dnevne kumulativne incidence, da pa je še vedno stopnja prenosa okužb z novim koronavirusom po Evropi zelo visoka. To vpliva na zdravstvene sisteme in obremenjuje storitve, zato je še prezgodaj za sproščanje ukrepov, je povedal.

Izpostavil je tudi, da so samo pri treh odstotkih prebivalcev v evropski regiji WHO že potrdili okužbo z novim koronavirusom, tako da so območja, ki so že bila močno prizadeta v pandemiji, lahko znova močno prizadeta. Sedanje razmere je opisal kot "pandemični paradoks". Medtem ko cepljenje proti covidu-19 prinaša izjemno upanje, pomenijo nove različice novega koronavirusa večjo negotovost in tveganje, je dejal.

Cepljenje

Po podatkih WHO so v evropski regiji, v katero sodijo tudi Rusija in srednjeazijske države, cepljenje začeli v 35 državah. Različico koronavirusa, ki so jo najprej ugotovili v Veliki Britaniji, so potrdili v 33 državah, južnoafriško pa v 16. Po podatkih, ki sicer ne vključujejo nekaterih srednjeazijskih držav, so v zadnjem tednu v evropski regiji potrdili več kot 1,421 milijona novih okužb, kar je deset odstotkov manj kot v tednu pred tem.

Nekaj dni pred prvo obletnico prvega potrjenega primera okužbe z novim koronavirusom v Evropi je Kluge kot "jasno prednostno nalogo" izpostavil "prekinitev verig prenosa okužb". Opozoril je še, da je vpliv pandemije na duševno zdravje tako velik, da je slabo psihično zdravje postalo "vzporedna pandemija". Navedel je podatke mednarodne organizacija za delo ILO, ki kažejo, da polovica starih med 18 in 29 let ter dobrih 20 odstotkov zdravstvenih delavcev trpi zaradi tesnobe in depresije.

Članice EU naj bi v petek sprejele priporočilo o odločnem odsvetovanju nenujnih potovanj

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson pričakuje, da bodo članice EU v petek sprejele priporočilo, naj odločno odsvetujejo vsa nenujna potovanja na epidemiološko najbolj tvegana območja in z njih. Predlog komisije je po njenih besedah danes na virtualnem neformalnem zasedanju notranjih ministrov EU dobil močno podporo.

V Evropski komisiji so danes komentirali uporabo testov za diagnosticiranje covida-19 z analnimi brisi, ki jih izvajajo na Kitajskem. Na vprašanje o možnosti uporabe te metode v EU so odgovorili: "Šli bomo, kamor nas vodi znanost. Če nas znanost vodi v zadnjico, bomo premislili o tem." K temu so v komisiji dodali še, da verjetno nihče ne pričakuje tehničnega brifinga o tem.

Poljska bo delno sprostila protikoronske ukrepe

Poljska bo začela previdno sproščati ukrepe za zajezitev novega koronavirusa. S ponedeljkom bodo odprli večino trgovin v nakupovalnih središčih, vrata bodo odprli tudi muzeji in galerije. Ostali ukrepi ostajajo v veljavi do 14. februarja. 

Minister za zdravje Adam Niedzielski je na novinarski konferenci pojasnil, da se bodo morali v nakupovalnih središčih držati primerih higienskih predpisov. V vseh na novo odprtih prostorih pa bo veljala omejitev števila ljudi, je dodal. Na Poljskem bodo odpravili tudi posebne ure v trgovinah, ki so bile rezervirane za starejše. V veljavi med drugim ostaja pouk na daljavo za učence, ki so starejši od 10 let. Zaprti ostajajo še hoteli, smučišča, telovadnice in bazeni. Restavracije lahko nudijo le osebni prevzem ali dostavo.

Po podatkih ministrstva za zdravje so v zadnjem dnevu potrdili 7156 novih okužb, umrlo je še 389 ljudi. Skupno je v povezavi s covidom-19 umrlo 36.400 ljudi. Medtem na Poljskem nadaljujejo kampanjo cepljenja. V državi z okoli 38 milijona prebivalcev so doslej cepili več kot milijon ljudi, od tega jih je okoli 150.000 prejelo drugi odmerek cepiva.

Na Madžarskem podaljšali izredne razmere in napovedali odobritev novih cepiv

Zaradi epidemije novega koronavirusa je Madžarska podaljšala izredne razmere, do 1. marca pa je podaljšala delno ustavitev javnega življenja, ki velja od 11. novembra, je danes sporočil vodja kabineta madžarskega premierja Gergely Gulyas.

Do 1. marca so podaljšali prepoved gibanja med 20. in 5. uro, prepoved zbiranj, obvezno nošenje zaščitnih mask v javnosti ter šolanje na daljavo na srednjih šolah in univerzah. Osnovne šole in vrtci medtem ostajajo odprti, je povedal Gulyas. Dodal je, da bo vlada od 7. februarja za 15 dni podaljšala izredne razmere, parlament pa prosila za 90-dnevno podaljšanje izrednih razmer, ki omogočajo vladi vladanje z odloki.

Gulyas je dejal, da so omejitveni ukrepi potrebni, da bi se izognili tretjemu valu epidemije. Odpravili jih bodo samo, če se bo nadaljeval upad okužb z novim koronavirusom in če bo država prejela dovolj cepiva proti covidu-19. Napovedal je, da bo vlada z dekretom pospešila odobritev uporabe cepiv proti covidu-19 in da bo odobrila tista cepiva, s katerimi je bilo po svetu že cepljenih več kot milijon ljudi.

Na Madžarskem so poročali o smrti 93 bolnikov s covidom-19. Število bolnikov s covidom-19 v bolnišnicah je medtem padlo na 3669. Pomoč medicinskih ventilatorjev potrebuje 255 bolnikov.

Madžarska, ki je kot prva članica EU že odobrila uporabo ruskega cepiva Sputnik V, pa tudi AstraZenece, bo odobrila uporabo tudi vseh drugih cepiv, s katerimi so po svetu cepili več kot milijon ljudi in so bila drugod odobrena za nujno uporabo, je še sporočil Gulyas. Izpostavil je, da zaradi dolgotrajnih postopkov dobave cepiva, ki jih je kupila Evropska unija, ne bodo zadoščala za množično cepljenje. Madžarska želi čim prej doseči cilj cepljenja 70 odstotkov prebivalcev, ki ga je postavila Evropska komisija, zato bo potrebovala tudi cepiva iz drugih virov, kot so cepivo AstraZenece, Sputnik V ter cepivo kitajskega podjetja Sinopharm, je dejal.

Nobeno od teh cepiv sicer še ni dobilo dovoljenja Evropske agencije za zdravila (Ema) za uporabo v EU. Dodal je, da bodo zdravstvene oblasti še naprej ocenjevale vsa cepiva, ki so jih uvozili. 

Mminuli teden je postala prva članica EU, ki je odobrila uporabo ruskega cepiva Sputnik V. Sporočila je tudi, da se je dogovorila za nakup dveh milijonov odmerkov tega cepiva, čeprav je uporaba odvisna od končne odobritve madžarskega regulatorja. Gulyas je danes še napovedal, da bodo v februarju predvidoma naročili pol milijona odmerkov cepiva kitajskega podjetja Sinopharm, da pa je naročilo odvisno od madžarskih inšpektorjev, ki so trenutno na Kitajskem.

Madžarska je minuli teden izdala tudi začasno dovoljenje za uporabo cepiva proti covidu-19 švedsko-britanskega farmacevtskega podjetja AstraZeneca in oxfordske univerze, o katerem naj bi Evropska agencija za zdravila šele odločila, in sicer predvidoma v petek.

Portugalska ob novem črnem koronavirusnem mejniku omejuje potovanja

Portugalska je zabeležila nov črni mejnik v pandemiji covida-19. V zadnjem dnevu so namreč potrdili rekordnih 16.432 novih okužb z novim koronavirusom, umrli pa so 303 ljudje, kar je največ od začetka epidemije. Vlada se je zato odločila, da omeji potovanja v tujino.

Portugalska je postala ena najhuje prizadetih držav v pandemiji covida-19. Doslej je za posledicami te bolezni umrlo 11.608 ljudi, od tega več kot 3000 v zadnjih dveh tednih. Minister za notranje zadeve Eduardo Cabrita je napovedal, da bodo od nedelje naprej za dva tedna omejili potovanja v tujino. Ta bodo dovoljena le izjemoma, je pojasnil.

Po poročanju lokalnih medijev pa naj bi bila od petka že zaprta meja s Španijo. "Očitno so razmere zelo slabe," je v sredo zvečer povedal premier Antonio Costa. Opozoril je, da so zaradi strmega porasta števila okužb bolnišnice zelo obremenjene. Oblasti ocenjujejo, da gre pri okoli polovici vseh novih okužb na območju Lizbone za angleško različico koronavirusa. Na Portugalskem od sredine januarja sicer znova velja popolno zaprtje države. Prebivalci lahko zapustijo domove le za nujne zadeve.

Norveška uvaja najstrožje ukrepe po marcu

"V četrtek opolnoči bo Norveška uvedla najstrožje ukrepe na svojem ozemlju po 12. marcu," je sporočila premierka Erna Solberg"V praksi bo meja zaprta za vse, ki ne živijo na Norveškem," je povedala in dodala, da bo sicer veljalo nekaj izjem, med drugim za zdravstvene delavce iz Švedske in Finske, prevoznike blaga in tuje novinarje. Bodo pa nove omejitve veljale za tuje športnike.

Norveška, ki ni članica EU, je pa članica schengenskega območja, bo učinke zaprtja meje preučila čez dva tedna.

Koronavirus po svetu
Koronavirus po svetu FOTO: Dreamstime

V državi, kjer imajo eno najnižjih stopenj okužb z novim koronavirusom v Evropi, si prizadevajo, da bi covid-19 ohranili pod nadzorom. "Opažamo, da je v nekaterih državah v le nekaj tednih prišlo od majhnega števila okužb do nenadzorovanega izbruha," je dejala premierka in kot primer omenila Irsko.

Norveška ima že zdaj ene najstrožjih pravil za vstop v državo v Evropi. Tako morajo vsi, ki pridejo na Norveško, predložiti negativen izvid testa na novi koronavirus, se registrirati in iti v karanteno.

Norveška vlada je v soboto na območju Osla razglasila najostrejše ukrepe za omejitev širjenja novega koronavirusa od lanskega marca, potem ko so v enem od tamkajšnjih domov za starejše odkrili britansko različico koronavirusa.

V okviru ukrepov, ki so za zdaj predvideni do 31. januarja, ostajajo odprte samo trgovine z nujnimi potrebščinami, vsi javni dogodki, z izjemo pogrebov, so prepovedani, restavracije pa lahko pripravljajo le obroke za s sabo. Prebivalce pozivajo k delu od doma, izogibanju nenujnim potem in omejevanju stikov zunaj gospodinjstva. Lokalne oblasti imajo možnost zapreti vrtce in osnovne šole, medtem ko so srednje šole prešle na pouk na daljavo.

V ZDA največ smrtnih žrtev v mesecu dni

V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni. Center za nadzor nad boleznimi (CDC) ob tem svari, da bo v naslednjih štirih tednih umrlo še 90.000 ljudi, do 20. februarja pa pričakujejo do 514.000 mrtvih v tej pandemiji.

Po podatkih univerze Johns Hopkins se je s koronavirusom v ZDA do srede okužilo 25,6 milijona ljudi, umrlo pa jih je 429.000. Do januarja je bil po številu smrti rekorden december (77.500), pred njim pa april.

V zadnjih sedmih dneh do torka je v ZDA povprečno umrlo več kot 3300 ljudi na dan, kar je 12 odstotkov več kot teden dni prej. Število smrti naj bi kmalu začelo padati, ker v zadnjih dneh pada število novih okužb in hospitalizacij.

V sedmih dneh do torka je bilo na dan povprečno 166.300 novih okužb, kar je 17 odstotkov manj kot teden dni pred tem. Prejšnji teden je bilo hospitaliziranih 130.000 ljudi, v torek le še 109.000.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov
WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov FOTO: Shutterstock

Po ZDA so doslej našteli tudi 293 primerov britanske različice koronavirusa, odkrit pa je bil prvi primer brazilske. Južnoafriške različice, ki je bolj odporna na cepiva, doslej še niso odkrili.

Bela hiša je v sredo obnovila redne novinarske konference o koronavirusu, ki bodo poslej trikrat na teden. Direktorica CDC Rochelle Walensky je nemudoma udarila s črnogledo novico, da v štirih tednih pričakuje še 90.000 mrtvih. "Vem, da si tega nihče ne želi slišati, ampak se moramo tega zavedati. Če bomo skupaj enotni, lahko stvari obrnemo na bolje," je dejala in dodala, da bo do 20. februarja v ZDA od 479.000 do 514.000 mrtvih zaradi covida-19.

Na Hrvaškem 30 smrtnih žrtev

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob opravljenih 5994 testih potrdili 619 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 bolnikov s covidom-19, je danes sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Danes objavljeno število novih okužb na Hrvaškem je nekoliko nižje kot prejšnji četrtek, ko so ob 5735 opravljenih testih potrdili 776 novih okužb z novim koronavirusom. V četrtek, 14. januarja, so potrdili 980 novih okužb ob 6497 opravljenih testih.

Od 1. februarja bodo imeli pouk na daljavo le še dijaki, ki niso v zaključnih letnikih srednje šole. Učenci nižjih razredov osnovne šole ter dijaki zaključnih letnikov so se v šolske klopi vrnili 18. januarja, je pojasnil hrvaški premier Andrej Plenković. Podpredsednik hrvaške vlade in notranji minister Davor Božinović je poudaril, da bodo s 1. februarjem vsi učenci osnovnih šol imeli pouk v svojih učilnicah.

Plenković je s 1. februarjem napovedal tudi odprtje športnih centrov za aktivnosti na prostem. Božinović pa je dodal, da bodo športne dvorane ostale zaprte. Izjeme so bazeni in baloni za športne dejavnosti, pri katerih ni neposrednega telesnega stika. Tudi skupnih prostorov v športnih objektih, kot so slačilnice in kopalnice, ne bo dovoljeno uporabljati, je pojasnil minister.

Glede na danes objavljene podatke lokalnih štabov civilne zaščite je bilo v minulih 24 urah v primorsko-goranski županiji 30 okužb. Iz istrske županije poročajo o 13 novih primerih. Praviloma imajo največje dnevno številno novih okužb na območju Zagreba in Splita.

Na Hrvaškem je trenutno 3173 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah se zdravi 1326 covidnih bolnikov, od tega 128 na ventilatorjih. V samoizolaciji je 15.505 oseb. Na Hrvaškem so doslej potrdili skoraj 230.980 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 4943 covidnih bolnikov. Okrevalo je nekaj manj kot 222.870 obolelih. Doslej so testirali več kot 1.175.830 ljudi.

Na Danskem podaljšali zaprtje države do konca februarja

Na Danskem so podaljšali stroge ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa za tri tedne do 28. februarja, je danes sporočila premierka Mette Frederiksen. S tem ostajajo zaprti fitnesi, večina trgovin, nakupovalna središča in restavracije.

Zaprte ostajajo tudi šole, vendar bi se lahko mlajši učenci do četrtega razreda v učilnice vrnili že pred 28. februarjem, je pojasnila premierka. O tem bodo več vedeli prihodnji teden, je dodala. Še naprej bo omejen vstop na Dansko za večino tujcev. Ta je možen le izjemoma ob predložitvi negativnega testa na novi koronavirus, ki ni starejši od 24 ur.

Na Danskem so sicer v zadnjih tednih zabeležili upad števila novih okužb, vendar so vseeno previdni, saj so potrdili že več sto primerov angleške različice koronavirusa. "Mutacije so spremenile pravila igre," je poudarila Frederiksenova.

Afriška unija zagotovila dodatnih 400 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19

Afriška unija je za svoje države članice zagotovila dodatnih 400 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, je danes sporočil afriški center za preprečevanje in nadzor bolezni (Afrika CDC). Pred tem je že zagotovila 270 milijonov odmerkov cepiva. V večini afriških držav množičnega cepljenja proti covidu-19 še niso začeli, saj nimajo finančnih sredstev za nakup cepiv, ki so jih večinoma že pokupile razvite države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Direktor omenjenega centra John Nkengasong je na novinarski konferenci pojasnil, da je Afriška unija dodatne odmerke cepiva zagotovila pri indijskem inštitutu Serum, ki po formuli za cepivo AstraZenece in oxfordske univerze izdeluje cepivo z imenom Covishield za Indijo in druge države v razvoju. Skupno število doslej zagotovljenih odmerkov cepiva pa je označil za zelo dober napredek. Tem odmerkom je treba dodati tudi tiste, ki bodo afriškim državam zagotovljeni v okviru mednarodne pobude Covax za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19 v svetu.

Afriška unija, katere članice so vse afriške države, je sredi januarja sporočila, da naj bi med aprilom in junijem prejela najmanj 50 milijonov odmerkov cepiva. Nkengasong je danes dejal, da naj bi ostale odmerke prejeli letos in prihodnje leto. Po ocenah bodo afriške države potrebovale 1,5 milijarde odmerkov cepiva za cepljenje 60 odstotkov 1,3 milijarde prebivalcev. Za to bi potrebovale med sedem in deset milijard ameriških dolarjev.

Na virtualnem Svetovnem gospodarskem forumu je predsednik Južne Afrike Cyril Ramaphosa v torek obsodil nacionalizem pri dobavi cepiv, ko bogate države na veliko kupujejo cepivo proti covidu-19 in ga kopičijo na škodo drugih držav.

Afriški celini je bilo sicer v pandemiji doslej relativno prizaneseno. Doslej so potrdili 3,4 milijona okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 87.000 bolnikov s covidom-19, kažejo podatki centra Afrika CDC. Nkengasong je še povedal, da so cepljenje že začeli v Maroku, Egiptu, na Sejšelih in v Gvineji. Ta teden naj bi ga začeli na Mauritiusu.

Mineva eno leto, odkar so v Italiji potrdili prvi primer novega koronavirusa

Mineva eno leto, odkar so v Italiji potrdili prvi primer novega koronavirusa pri kitajskemu paru, ki je prišel na potovanje po državi iz Wuhana. Par so 30. januarja lani zaradi simptomov covida-19 sprejeli v bolnišnico v Rimu. Vlada je razglasila izredne razmere, država pa je kmalu zatem postala eno najhujših žarišč v Evropi.

Kitajski par je bil že nekaj dni na poti po Italiji skupaj s turistično skupino, preden so ga sprejeli v bolnišnico. Preventivno so osamili 12 udeležencev iste skupine in zaposlene v hotelu, kjer so bivali. Hotel so zaprli. Par je na zdravljenju v italijanski prestolnici ostal šest mesecev, preden se je lahko spet vrnil v domovino. Praktično isti dan, ko so kitajska državljana sprejeli v bolnišnico, so prekinili letalske povezave med Italijo in Kitajsko. Italija je s tem postala prva država v EU, ki se je odločila za tak ukrep.

Italija je 31. januarja kot prva država v EU razglasila tudi izredne razmere zaradi koronavirusa, sledilo je več ukrepov za zaščito javnega zdravja. V februarju so za več mest na severu Italije dali v karanteno. Med najostrejšimi ukrepi pa je bilo popolno zaprtje 9. marca, ki je ostalo v veljavo 40 dni. Izredne razmere so v zadnjem letu večkrat podaljšali.

Država je počasi potonila v koronavirusno krizo, ki ji še eno leto po prvem primeru ni videti konca. Koronavirusna bolezen je terjala več kot 87.000 življenj, potrdili pa so 2,5 milijona okužb. Najhuje je bilo v Lombardiji ter Bergamu in Brescii. Vlada je v zadnjem letu sprejela več paketov pomoči za hudo prizadeto gospodarstvo. Vlada Giuseppeja Conteja je lahko zaradi izrednih razmer večino ukrepov uveljavila brez odobritve parlamenta, kar pa je razjezilo predvsem opozicijo. Kljub kritikam pa je Conteju uspelo poleti na vrhu EU Italiji zagotoviti več kot 200 milijard evrov za obnovo gospodarstva.

Po boljši epidemiološki sliki poleti pa je oktobra Italijo zajel drugi val epidemije. Država je uvedla t. i. sistem semaforja, ki na regionalni ravni uvaja protikoronske ukrepe. Razmere so se zaostrile tudi na politični ravni. Zaradi spora glede razporeditve evropskih sredstev v okviru načrta za okrevanje je iz vlade izstopila manjša koalicijska stranka Živa Italija. Conte je sprva prestal glasovanje o zaupnici, ta teden pa odstopil. Italija se ob krizi zaradi epidemije sooča še s politično krizo.

Norveška premierka Erna Solberg
Norveška premierka Erna Solberg FOTO: AP
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (71)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zippo_
29. 01. 2021 12.23
+1
Daj novinarji nehajte strašit folk. Ps še kdo sploh prebira vaše članke ?
WolfeWoof
28. 01. 2021 19.00
+1
Torej to pomeni ukrepe dol. Zmeraj ko ti WHOjeevci nekaj rečejo je zmeraj res OBRATNO. Oni so tut rekli da korona ni nevarna pa je bla. Tko da je zdaj konec. Dol use.
blackwizard
28. 01. 2021 14.53
+1
pa koliko ste šimfali trumpa,zdaj prišel sorošev dementi plačanec in je še hujše v zda
blade90
28. 01. 2021 14.24
+0
Bavci11
28. 01. 2021 14.47
+0
Bavci11
28. 01. 2021 14.19
+0
Na Norveskem tud uvajajo jansizem? Matr nisem vedu da ima >Jansa tako dolge roke.
Bavci11
28. 01. 2021 14.20
-1
Killing floor
28. 01. 2021 14.33
-1
Erdogan zalaga orbana, on pa celo europo...
Killing floor
28. 01. 2021 14.09
+3
Ze tko se jih na let tok ubije da ni za nikamor...kako bo sele zdej?
big_foot
28. 01. 2021 14.03
+3
Saj ni problema če zaprejo. Pri nas je problem ko po 2x na dan ukrepe menjajo in še slabše, ukrepe ki jih sprejemajo so totalno zmešani brez repa in glave. Npr. štumfe pa gate lahko kupim, puloverja pa ne ipd bedarije da ni večje.
E10
28. 01. 2021 13.54
+1
Pri nas je tako zaprto ze dobre tri mesece, da ne bo kdo zavajal kot Vodja. S tem, da smo zaprti se na obcine, kar v tujini pomeni 1km od doma. In seveda, slabsi smo kot Svedi in Bosanci.
TistoPravo
28. 01. 2021 14.04
+1
Sj je tud en 4,5 mio eur dolžan enmu drugmu, pa ga fino prosu spomlad prvi da mu zrihta robo...zdej mora bit drugi pa kar z opravičilom zadovoljen. Kaj ti misliš na to, kje tiči pri nas problem..
andrejasol
28. 01. 2021 13.32
-1
Marko že pakira in pride nazaj? Je že najavil prihod?
Fery Zaka
28. 01. 2021 14.07
-2
Dark Knight
28. 01. 2021 13.18
+3
DIKTATURA!!!!!!!!! :)
Mušmula
28. 01. 2021 13.13
+10
V Bosni nimajo teh problemov. Vse laufa, gostilne polne, mask nikjer, kaj porečete na to mediji? Vam ni zanimiva, ker se nič ne dogaja?
TistoPravo
28. 01. 2021 13.31
+1
Sj problemi iz dol so itaq ne vedno na poti v Slovenijo...čudn aa
JohannDoe
28. 01. 2021 13.47
+0
Po Goriškem, po Kranjskem pa ajda cveti...
Bavci11
28. 01. 2021 14.17
+0
glihavkupstriha
28. 01. 2021 13.04
+8
Nekak moram replicirat vsem, ki me označujejo kot teoretika zarot!!! Leta 2001 smo bili tudi 'teoretiki zarot', ko se je govorilo o orožju za masovno uničenje in ne vem kaj še...Zgodil se je Wikileaks, zgodil se je Edward Snowden (Takrat največja kriminalca in 'teoretika zarot') In jaz zdaj naj verjamem Gatesu in dr. Fauciju? Ta dva sta kriminalca in bi morala biti že davno za zapahi! Fauci je po 25. letih priznal, da je virus HIV bil ustvarjen v bio laboratoriju in da je bil 'po nesreči' izpuščen! Celo patentirali so ga in pri tem zaslužili 58M $! BTW-to so dejstva in ne teorije zarote! Za to obstoja na wikileaksovih objavah nešteto avtentičnih dokumentov. To je dejansko Fašizem v vsem svojem sijaju!!
Uporabnik1046796
28. 01. 2021 13.13
+1
JohannDoe
28. 01. 2021 13.16
-4
A s tem orožjem za masovno misliš HAARP pa to? Pa s Snowdnom se primerjaš?
Bavci11
28. 01. 2021 14.18
+1
jest sem na nebu videl oblak... sigurno je Gates kriv ha ha ha ha
Sortegilio
28. 01. 2021 12.54
+1
po lanskem marcu
Sortegilio
28. 01. 2021 12.53
+0
Poudarek po marcu, smo pa šele januarja. Še dosti časa.
Prinašalec
28. 01. 2021 12.51
+0
Norveška, a res?
ho?emVšolo
28. 01. 2021 12.47
-1
pri nas se pa umirja
TistoPravo
28. 01. 2021 13.30
+0
bananos
28. 01. 2021 12.46
+2
Trump je kriv :P
Puško v koruzo
28. 01. 2021 13.04
-4
Madžaroš
28. 01. 2021 12.41
+4
Hmm v drugih člankih pa levicharji pišejo da imamo ukrepe le v sloveniji?? le kdo razume to zmedeno stran
TEDO84bv0MEDO
28. 01. 2021 12.41
-6
Koliko jih je umrlo tam pred npr. petimi leti v prvem mescu leta? Zdaj se za vsakega mrtvega laže, da je umrl zaradi korone.
TistoPravo
28. 01. 2021 12.39
+0
Kr berte in se učte. Sicer norvežanim ni in ne bo treba toliko zastonj delat, kot bo treba pri nas zarad lumpanja in nedela v bližnji in daljni preteklosti...kr zavihejte roke, ko pečejo roke do grla nkol ne pride