"S tretjim paketom ukrepov bomo uvedli subvencioniranje skrajšanega delovnega časa v obsegu 20-35 ur tedensko in zagotovili nadomestila za čakanje na delo. A prepričan sem, da so daleč najboljša rešitev boni. Tudi prvi odzivi s terena kažejo na to, " je povedal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.
Uredba, ki bo določila začetek veljavnosti turističnih bonov, je že skoraj pripravljena, tako da jih bo mogoče začeti uporabljati zelo kmalu po uveljavitvi tretjega protikoronskega zakona.
Upravičenec do bona je oseba s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji na dan 13. marca 2020. Polnoletna oseba bo prejela vavčer v višini 200 evrov, mladoletna oseba pa v višini 50 evrov. Določena je tudi prenosljivost bona med sorodniki do drugega kolena. Bon je prenosljiv na upravičenca na podlagi izjave, ki je določena z uredbo in se ne deduje. Bon je evidentiran kot dobroimetje v korist upravičenca, unovčljiv pa je do 31. decembra letos. Lahko se unovči le za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom. Porabiti ga bo mogoče za storitev nastanitve ali nastanitve z zajtrkom, in sicer v kateri koli obliki turistične nastanitve, od hotelov do gorskih koč ali kampov. Ne bo pa mogoče bonov porabiti za najem avtodoma, jahte ali ladje.
"Predvidevamo, da bo država bone refundirala dvakrat mesečno. Vendar so to podrobnosti, ki morajo biti še usklajene. Lahko pa povem, da se na MGRT trudimo, da bi bili ti roki čim krajši. Od bona se ne plača dohodnina. Natančnejše pogoje uporabe bonov tako za potrošnike kot ponudnike storitev bo določila uredba, ki bo sprejeta po potrditvi zakona v Državnem zboru," je pojasnil minister.
Minister presenečen nad morebitnimi zlorabami bonov
"Bon je bil uveden, da zagotovimo goste, obrat denarja in ohranimo delovna mesta, ki jih je v turizmu skoraj 60.000. Zato sem presenečen, ko vidim, da nekateri ponudniki turističnih storitev dvigujejo cene in želijo zlorabiti uvedbo bonov," je še povedal Počivalšek. To je absolutno nesprejemljivo ravnanje, je bil oster. Po njegovem prepričanju je trg prvi, ki bo to kaznoval. Nadzor nad ponudnikom storitev bo izvajal Tržni inšpektorat Republike Slovenije, Furs pa mu bo zagotovil potrebne podatke za izvajanje nadzora. Veliko bo odvisno tudi od nas potrošnikov, da bomo opozorili na morebitne zlorabe in nedovoljene prakse, je pozval minister.
Na potencialne zlorabe turističnih ponudnikov so se odzvali tudi v Stranki Alenke Bratušek (SAB). Kot so sporočili, je za SAB morebitna diskriminacija pri vnovčevanju turističnih bonov nedopustna, zato so vložili dopolnilo, ki nedvoumno določa, da turistični ponudniki ne smejo ponujati različnih cen za isto storitev, so sporočili. Višje in drugačno zaračunavanje počitnic na podlagi turističnega bona je do državljanov, ki so najbolj dragoceni in dobrodošli gostje, skrajno nepošteno. Prav zato pri sprejetju računajo na čim širšo podporo v državnem zboru.
Kot je izpostavil Počivalšek, pa turizem ni edina prizadeta panoga, zato "obstaja verjetnost, da se bo inštrument čakanja na delo, ki je bil mišljen samo za področje turizma, za omejeno obdobje razširil na vse dejavnosti". V tej luči je ob današnjem sprejemanju tretjega protikoronskega zakona v DZ pričakovati ustrezno dopolnilo.
Bruselj: Pri slovenskih turističnih bonih ne gre za državno pomoč
Evropska komisija je po neuradnih informacijah ocenila, da pri slovenskih turističnih bonih ne gre za državno pomoč z vidika evropskih pravil. Na splošno namreč v primeru državnih vavčerjev, če imajo prejemniki veliko svobode pri tem, kako in kdaj jih bodo izkoristili, ni verjetno, da bi bila to po pravilih EU državna pomoč.
Komisija je bila neuradno glede tega ukrepa, sprejetega v kontekstu krize novega koronavirusa, v stiku s slovenskimi oblastmi. Na podlagi informacij, ki so bile komisiji ob tem dane na voljo, se zdi, da predstavljen ukrep ni državna pomoč v pomenu pravil EU.
Komisija po neuradnih pojasnilih sicer ni sprejela nobene uradne odločitve v povezavi s tem, ker Slovenija ukrepa ni uradno notificirala. Šlo je torej zgolj za sicer običajno preliminarno preverjanje, ali bi po pravilih unije lahko šlo za državno pomoč.
Državni zbor je tretji protikoronski sveženj, ki vključuje tudi turistične bone, potrjeval danes, nato pa bo vlada podrobnosti glede bonov opredelila v uredbi, ki bo pripravljena v prihodnjih dneh.
Ob 706 testiranjih nobene potrjene okužbe, že tretji dan brez smrtnih žrtev
V četrtek, 28. maja, v Sloveniji niso zabeležili nobene nove okužbe z novim koronavirusom. Testirali so 706 ljudi, iz bolnišnice niso odpustili nikogar, sedem oseb je bilo hospitaliziranih, dve osebi na intenzivni negi, so pokazali vladni podatki.
Prav tako ni bilo nobenega umrlega s covidom-19, tako da skupno število umrlih ostaja 108.
Po dveh dneh s po dvema novima potrjenim okužbama je tako epidemiološka statistika izkazala ničlo tako pri okužbah kot pri smrtnih žrtvah.
Skupno število opravljenih testiranj se je do četrtka povzpelo na 77.916, skupno število potrjenih okužb pa je ostalo pri 1473.
Po nedavni potrditvi okužbe z novim koronavirusom pri eni od zaposlenih na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so medtem brise odvzeli približno 50 zaposlenim in bolnikom. Pri vseh je bil izvid negativen. Znova jim bodo brise odvzeli čez sedem in nato čez 14 dni.
KOMENTARJI (449)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.