Primer nove podvrste različice Omikron BA.2 so potrdili v Podravju, dva naj bi imeli potrdili tudi na IMI: "Pri nas tako govorimo še o posameznih primerih, to podvrsto različice bolj podrobno spremljata Danska in Velika Britanija. Bolj se širi v Indiji in Južni Afriki. Zanesljivih ocen, koliko bolj je kužna še nimamo in moramo počakati na te podatke. Seveda nas to skrbi, saj vsaka nova različica predstavlja tveganje, ki ga je treba ovrednotiti sproti, saj si ne želimo še hujšega vala, kot je peti," je povedala direktorica NZLOH Tjaša Žohar Čretnik.
Agencija Združenega kraljestva za zdravstveno varnost (UKHSA) je v prvih desetih dneh januarja v Veliki Britaniji odkrila več kot 400 primerov nove podrazličice in navedla, da so jo odkrili tudi v približno 40 drugih državah. Med njimi so tudi Indija, Danska in Švedska, kjer ta podrazličica predstavlja večino najnovejših primerov, je poročala STA.
Žohar Čretnikova je na novinarski konferenci uvodoma povedala, da gredo številke v nebo, od novega leta je vsak teden obseg testiranja v laboratorijih porastel za 50 odstotkov. Peti val je tako za laboratorije, kjer opravljajo PCR-testiranje, najhujši, je poudarila.
Kot je spomnila, sodelujejo s tujim nemškim laboratorijem, kamor odpeljejo tudi do 7.000 vzorcev: "Povprečni pretočni časi so do 20 ur in 48-urni rok za poročanje smo danes zamudili pri 17 vzorcih za manj kot eno uro," je pojasnila in poudarila, da sporočanje rezultatov iz laboratorijev poteka odlično in da se situacija vsak dan izboljšuje. Vzorce, 10.000 vzorcev je dnevni limit, na Bavarsko odpeljejo enkrat dnevno.
Ko so začeli s pošiljanjem v tujino, je bilo nekaj zamud, zdaj pa so, kot zagotavlja, vzpostavili sistem, da je situacija vedno boljša. Po njenih besedah so bile zamude največje prejšnji teden, ker so del vzorcev na analizo začeli pošiljati v Nemčijo podjetju Eurofins. Sistem so morali čez noč na novo postaviti, rezultate vzorcev, poslanih v Nemčijo, pa so tako na začetku ročno prepisovali v laboratorijski sistem NLZOH, kar poskušajo pospešiti. Eurofins rezultate analize vzorcev po prejemu sicer zagotavlja v roku 24 ur, je poudarila.
Razumejo nezadovoljstvo posameznikov, ki na rezultate čakajo dlje, kot so bili navajeni, a kot poudarja, prosijo ljudi za potrpljenje. Kot je izpostavila, imajo bolnišnični vzorci prednost in da so ti obdelani v najkrajšem možnem času.
"Zavedamo se, da so bili ljudje navajeni poročanja v šestih do osmih urah, a so se ti časi vendarle podaljšali," je dejala in poudarila, da razume, da so ljudje nezadovoljni. Treba pa se je zavedati, da veliko evropskih držav že vse od začetka epidemije covida-19 rezultate analize vzorcev za PCR-testiranje zagotavlja v roku 48 ur, je dodala.
Do daljših zamud pri nekaterih vzorcih prihaja tudi zaradi napačno odvzetega brisa. Do takih primerov po oceni Žohar Čretnikove sicer prihaja pri manj kot petih odstotkih odvzetih vzorcih.
Od febuarja skrajšana doba, ko se šteje, da gre za ponovno okužbo
Kot je še napovedala Žoharjeva, bo s 1. februarjem stopila v veljavo skrajšana doba od enega do drugega PCR-ja, ko se šteje, da gre za reinfekcijo oziroma ponovno okužbo z novim koronavirusom. Zdaj bo ta doba namesto 90 le še 45 dni, saj opažajo, da so ponovne okužbe možne prej. Imunost, kot pojasnjuje, sčasoma pada, po okužbi z omikronom je ta še posebej kratka. Najboljša naj bi bila pri tistih, ki so se okužili in cepili, je poudarila.
KOMENTARJI (928)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.