Na seji preiskovalne komisije DZ prejšnji petek je kot priča med drugim nastopila virologinja Metka Paragi, nekdaj zaposlena v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Po njenih besedah testi Majbert Pharm za hitro testiranje na okužbo z novim koronavirusom niso ustrezni in ne izpolnjujejo tehničnih zahtev, NZLOH pa je kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi.
Paragijeva je v sredini oddaji 24UR ZVEČER povedala, zakaj po njenem mnenju hitri testi Majbert Pharm niso ustrezni in tudi, kako je bila kompetentna stroka v času epidemije odrinjena.
V zvezi z njenimi izjavami smo se obrnili na NLZOH, kjer pa vztrajajo in še naprej odločno zavračajo vse očitke. Kot izpostavljajo, so strokovna in neodvisna institucija, ki je opravila verifikacijo omenjenega testa v skladu s strokovnimi pravili in mednarodnimi standardi. Ta je bila opravljena na 1868 vzorcih pri 934 preiskovancih, so sporočili z NLZOH.
"Odločno zavračamo trditve o prirejanju rezultatov verifikacije. Kakršno koli potvarjanje dejstev bi bilo etično in moralno sporno tako z vidika prava kot tudi odgovornosti do državljanov," so zapisali v svojem odzivu. Ponovno so izpostavili, da je delovna skupina na nacionalni ravni za hitre antigenske teste (HAT) sprejela kriterije, kot jih ima Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). "Obstajajo tudi kriteriji Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), zato smo vse naše rezultate primerjali s kriteriji obeh oziroma dejansko vseh treh relevantnih delovnih skupin oziroma inštitucij," pojasnjujejo. Niti priporočilo SZO niti priporočilo ECDC pa ne povesta, ali naj se pri izbiri testa upoštevajo navedbe proizvajalca ali rezultati, pridobljeni tekom verifikacijskih postopkov, dodajajo na NLZOH.
"Prav tako so neutemeljeni očitki, da so rezultati verifikacije politično motivirani," zatrjujejo na NLZOH. Kot pojasnjujejo, je verifikacijo, ki je bila opravljena januarja 2021, naročilo Ministrstvo za zdravje. "Direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik je v javnosti večkrat poudarila, da je osnovni namen uporabe HAT čim hitrejša napotitev oseb z visokim virusnim bremenom v samoizolacijo v populacijah, ki jih ne zmoremo testirati z metodo PCR. Verifikacija je tudi potrdila, da je pri uporabi HAT izjemnega pomena, da se preiskovancem pravilno predstavi vrednost negativnega rezultata, ki ne sme povzročiti občutka lažne varnosti. To stališče je in še vedno zagovarja vsa širša strokovna javnost tako doma kot v tujini," izpostavlja laboratorij.
NLZOH: Paragijeva je bila odpuščena iz drugih razlogov, kot jih navaja sama
Po navedbah NLZOH je zelo zgovorno tudi dejstvo, da jim nihče od 44 zdravnikov specialistov mikrobiologov, kolikor jih je v Sloveniji, v času verifikacije ali po njej ni naslovil nobene pripombe glede ustreznosti verifikacije. "Če bi tako pripombo dobili, bi se nanjo odzvali. Očitki o nestrokovnem delu NLZOH v primeru verifikacije HAT imajo eno skupno točko: prihajajo z naslova iste osebe, ki je bila nekoč zaposlena na NLZOH," poudarjajo.
Na NLZOH so še zapisali, da je Metka Paragi na zaslišanju preiskovalne komisije sama izpostavila dejstvo, da je bila odpuščena, kar pomeni, da javno sporoča, da v njenem primeru ni šlo za sporazumno prekinitev delovnega razmerja. Kot še trdijo, je bila dotična oseba odpuščena iz drugih razlogov, kot jih navaja sama, ki pa jih zaradi postopka pred pristojnim sodiščem ne želijo komunicirati.
Spomnimo
Virologinja Metka Paragi je bila 15 let nacionalna kontaktna točka pri Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), hkrati je bila zaposlena na NLZOH, kjer je vodila referenčni laboratorij za covid-19. Po njenih besedah direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik kompetentnim strokovnjakom ni dovolila delati na tem področju. Komisiji je Paragijeva tudi predložila elektronska sporočila, ki naj bi to potrjevala. Meni, da je bila z mesta nacionalne kontaktne točke za ECDC in nacionalnega laboratorija odrinjena, ker je delala samo strokovno in "si je kaj upala reči".
"Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala. Poudarila je, da ministrstvo ni moglo samo postaviti tehničnih zahtev za hitre teste, saj je za to potrebna stroka ali nekdo iz NLZOH.
Ker so opazili, da stvari statistično in po smernicah ne držijo, so direktorici napisali ostro pismo. Po njenih besedah poročilo NLZOH nima skladnih zaključkov s podatki testiranja, zato se nanj ne moremo zanašati.
Kritična je bila tudi, ker naj bi testirali samo en test, namreč običajno testirajo teste vsaj treh ali štirih proizvajalcev. Kot pravi, so se na seznamu zbranih proizvajalcev znašli tudi testi, ki so ponujali teste z višjo specifičnostjo in občutljivostjo, pa jih NLZOH ni želel sprejeti v verifikacijo.
Na sejo sta bila kot priči vabljena tudi direktor Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec ter nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki pa sta svojo odsotnost opravičila.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.