"Analiziranje vzorcev poteka v največjem obsegu doslej, kar zahteva odlično organizacijo dela," poudarjajo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). V to pa so, kot pravijo, vključeni tudi pošiljanje določenega števila vzorcev na analizo v tujino in prerazporeditve človeških virov znotraj NLZOH.
Zagotavljajo, da vsi laboratoriji obratujejo z vsemi kapacitetami, zato brise, ki jih ne moremo obdelati, v istem dnevu odpeljejo v tujino: "Vse vzorce, ki presegajo naše kapacitete, izvajalec v popoldanskem času odpelje, naslednji dan pa dobimo rezultate." Čas obdelave vzorcev je 48 ur, kar je skladno s spremenjenim protokolom. V tujino se trenutno izvaža med 3000 in 4000 vzorcev dnevno.
Podjetju Eurofins lahko sicer vsak dan dostavijo do 5000, ob predhodni najavi pa do 10.000 vzorcev za PCR-testiranje na dan. Po dogovoru bodo vzorce v Nemčijo pošiljali do največ tri mesece, a upajo, da bodo pomoč laboratorija v tujini potrebovali največ en mesec.
Kot navajajo pri NLZOH, so zaradi načrtovanja in preteklih izkušenj z zalogami reagentov in druge opreme trenutno "v zelenem", saj zadostujejo za slaba dva meseca. "Upravičeno nas sicer skrbi morebitna odsotnost zaposlenih (zaradi bolezni), prav tako je nepredvidljiv trg s potrebnimi materiali, a smo ves čas v stiku z različnimi dobavitelji," pravijo.
Spremenjeni protokol odvzema brisov za PCR-testiranje je v veljavi od srede. Namenjen je zagotavljanju vzdržnih razmer v laboratorijih. Prednost pri PCR-testih, ki sicer predstavljajo zlati standard pri potrjevanju okužbe z novim kornavirusom, daje hospitaliziranim bolnikom in bolnikom z zdravstvenimi težavami, ki bi lahko zahtevale hospitalizacijo. V NLZOH po uveljavitvi protokola v sredo večjega upada v številu prejetih vzorcev za PCR-testiranje še ne beležijo.
Ob tem poudarjajo še, da v NLZOH ne zavrnejo nobenega brisa, vse prejete brise pa obdelajo po vrstnem redu v 48 urah po prispetju v laboratorij. V torek je ob tem v laboratorije prispelo največje število brisov, od tega so jih 95 odstotkov testirali v 24 urah. "Na začetku epidemije smo obdelali nekaj sto vzorcev dnevno, rekordno število brisov, ki je v letu 2021 prišlo v naš laboratorij, je bilo nekaj nad 6000 vzorcev, predvčerajšnjim pa smo obdelali največje število brisov v enem dnevu, in sicer 10.890," so navedli. Število izvedenih PCR-testov se tako v zadnjih dneh povečuje.
Za življenjsko ogrožene bolnike uporabljajo molekularne teste, ki omogočajo hitrejšo diagnostiko. Stopnjo nujnosti ocenijo zdravniki, ki obravnavajo bolnika ter poznajo njegovo zdravstveno stanje in pridružene bolezni.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.