Kot so nam odgovorili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, enkrat tedensko odločevalcem posredujejo oceno epidemiološke situacije za vse države sveta, ki so glede na njihovo epidemiološko sliko razvrščene v pet barvnih kategorij (zelena, oranžna, rdeča, temnordeča in siva). O ukrepih, ki veljajo za posamezne barvne kategorije držav, in so opredeljeni v vladnem odloku o določitvi pogojev vstopa v državo, NIJZ ne odloča.
Pri oblikovanju ocene epidemiološke situacije v evropskih državah sicer povzemajo razvrstitev regij držav, ki jo enkrat tedensko objavlja Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pri tem enake kriterije upoštevajo tudi za Združeno kraljestvo, Švico in države Balkana.
Pri razvrstitvi ostalih tretjih držav NIJZ zaradi omejenih kapacitet epidemiološke službe povzema sezname držav, pripravljene na Inštitutu Roberta Kocha (RKI), in seznam tretjih držav, za katere bi bilo treba odpraviti omejitev potovanj, ki ga pripravlja Svet EU.
Razvrstitev držav se lahko v primeru zaznave skrb vzbujajočih različic koronavirusa na določenem območju spremeni ne glede na sezname ECDC in RKI.
ECDC sicer seznam držav posodablja vsak četrtek, RKI pa vsak petek, zato NIJZ odločevalcem oceno epidemiološke situacije in razvrstitev držav pošilja ob ponedeljkih. Vlada nato vsak četrtek na redni seji odloča o novih ukrepih, kar vključuje tudi pogoje za vstop v državo.
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je nov zemljevid evropskih držav, na katerem je celotna Hrvaška obarvana zeleno, objavil pretekli četrtek. Slovenija pri pripravi posodobljenega seznama zelenih, oranžnih, rdečih in temnordečih držav sprememb v četrtek še ni upoštevala.
Dopolnjen odlok velja od 26. junija, vlada pa ga bo posodobila znova ta četrtek, ko bo predvidoma upoštevala nov zemljevid ECDC.
Oseba, ki se vrača v Slovenijo iz zelene regije, sicer ne potrebuje negativnega testa, potrdila o cepljenju ali prebolelosti. Mora pa na meji predložiti dokazilo, da je bivala v zeleni državi oziroma regiji (npr. plačilo hotela). Oseba, ki prihaja z oranžnega seznama, mora izpolnjevati pogoj PCT.
Hrvaška na drugi strani vsem državljanom EU, ki prihajajo iz zelenih držav, omogoča prehod meje brez posebnih potrdil. Trenutno lahko brez testa, potrdila o prebolelosti ali cepljenju na Hrvaško vstopijo prebivalci vzhodne slovenske regije. Znotraj vzhodne slovenske regije po ECDC spadajo primorsko-notranjska, jugovzhodna Slovenija, posavska, zasavska, savinjska, koroška, podravska in pomurska.
Prebivalci zahodne slovenske regije pa morajo na meji še vedno predložiti vsaj negativni hitri test ali potrdilo o cepljenju oziroma prebolelosti.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.