Oglasila se nam je bralka, ki je bila zaradi znakov okužbe z novim koronavirusom testirana v četrtek. Ob testiranju so ji povedali, da jo bodo v primeru, da je pozitivna, do 14. ure naslednjega dne poklicali z NIJZ, a se to ni zgodilo. Da je pozitivna, je izvedela od osebne zdravnice, ki jo je klicala, da bi preverila, kakšno je njeno počutje.
Kot pravi, po 48 urah od testiranja še vedno ni prejela klica in torej sploh ne bi vedela, da je okužena, če ji tega ne bi povedala zdravnica. "Kot sem seznanjena, naj bi me NIJZ poklical in podal navodila za karanteno ter kodo za aplikacijo Ostani zdrav. Ker klica (še) nisem prejela, tudi kode še nimam, tako da tisti, ki so bili z mano v stiku, ne morejo biti obveščeni preko aplikacije. Tako se sprašujem, v čem je sploh smisel aplikacije in njene promocije, če pa vanjo ne vnašajo pozitivnih oseb in torej tudi ni obveščanja tveganih stikov," je zapisala.
Po naših informacijah to ni osamljen primer, ko oseba s pozitivnim testom ni prejela kode za omenjeno aplikacijo.
Na NIJZ, kjer so zasuti z delom, pojasnjujejo: Obvestiti vas mora osebni zdravnik oz. covid točka, kjer je bil bris odvzet
Vprašanja o tem smo naslovili na NIJZ, kjer so nam takoj pojasnili, da o rezultatih testiranja ne obveščajo oni, pač pa testirane o odvzetem brisu obveščajo osebni zdravniki oziroma covid-točka, kjer so bris odvzeli.
Epidemiologi v naslednjem koraku (ko dobijo seznam vseh pozitivnih za določen dan) kontaktirajo pozitivne osebe in naredijo epidemiološko poizvedovanje.
"Kot smo že večkrat poudarili, kapacitete epidemiološke službe žal niso neomejene. V zadnjih mesecih smo zmogljivosti epidemiološke službe povečali in trenutno lahko obravnavamo okrog 350 primerov dnevno, kar je 10-krat več kot v spomladanskem obdobju. Kljub izjemnemu trudu se število oseb s potrjeno okužbo, ki jih obravnavamo z zamikom, povečuje," so pojasnili.
'Epidemiološka služba NIJZ je vzpostavila kontakt z vsako okuženo osebo in ji izdala kodo za aktivacijo aplikacije'
Kot še pravijo, je od sobote, 17. oktobra, epidemiološka služba NIJZ še vedno vzpostavila kontakt z vsako osebo s potrjeno okužbo po telefonu, ji podala informacije o poteku izolacije in izdala kodo za aktivacijo v aplikaciji #OstaniZdrav. Če ugotovijo okužbo pri otroku, kontaktirajo njegove starše oziroma skrbnike. Oseba s potrjeno okužbo prejme tudi navodila, naj sama obvesti vse osebe, s katerimi je bila v stiku, in jim posreduje njihova imena. Navodila za osebe, ki so bile izpostavljene okužbi z novim koronavirusom, so dostopna na tej povezavi.
Osebi, ki so ji potrdili okužbo z virusom SARS-CoV-2, je odrejena izolacija. "Izolacija je ukrep, ki ga izbrani osebni zdravnik odredi osebi, okuženi s SARS-CoV-2, in pomeni, da oseba ne sme zapuščati doma, da mora omejiti stike z ostalimi osebami in dosledno upoštevati priporočila za preprečevanje širjenja bolezni. Izolacija je izjemno pomemben ukrep, ki ga je treba dosledno upoštevati," opozarjajo na NIJZ.
Oseba, ki ji je bila odrejena izolacija, je v bolniškem staležu in je doma najmanj 10 dni od začetka bolezni. Oseba, ki preboleva okužbo brez simptomov, pa mora biti doma 10 dni od pozitivnega testa za prisotnost virusa SARS-CoV-2. Izolacija se predvidoma zaključi po 10 dneh, če je bila oseba zadnjih 48 ur brez vročine in je minilo 48 ur od začetka umirjanja simptomov in znakov bolezni. Če bolezen oz. povišana temperatura traja dlje, se izolacija podaljša (in traja več kot 10 dni), dokler ne mine 48 ur od normalizacije telesne temperature ter začetka umirjanja simptomov in znakov bolezni. Izolacija se lahko podaljša tudi, če je potek bolezni hujši, če zahteva hospitalizacijo in v primeru imunske motnje. Trajanje izolacije določi osebni oziroma lečeči zdravnik. Kontrolni brisi oz. kontrolna testiranja niso potrebna. Več o tem ...
Ne glede na spremenjen protokol pa epidemiološka služba nadaljuje s svojim delom in še naprej zagotavlja vse ključne epidemiološke podatke, ki predstavljajo pomembno podlago za odločitve in sprejemanje ukrepov, še zagotavljajo na NIJZ.
Pojasnilo glede nove ureditve karanten na domu je dostopno tukaj.
Aplikacijo #OstaniZdrav preneslo več kot 180.000 ljudi
Mobilno aplikacijo za preprečevanje širjenja novega koronavirusa #OstaniZdrav je sicer do vključno nedelje na svojo napravo preneslo 181.395 ljudi, poroča STA. Skupno število izdanih kod TAN je v nedeljo doseglo 2317, v preteklih 14 dneh pa je bilo izdanih 2081 kod in vnesenih 1369, kažejo uradni podatki vlade.
Število uporabnikov operacijskega sistema Android, ki so prenesli aplikacijo, je v nedeljo doseglo 165.667. Podatki o prenosih na naprave z operacijskimi sistemom iOS medtem prihajajo z dvodnevno zamudo; najnovejši podatki so na voljo za soboto, ko je skupno število prenosov doseglo 15.728.
Aplikacija deluje tudi na podlagi kode TAN, 10-mestnega števila, ki ga uporabnik pridobi od NIJZ, če je pri njem potrjena okužba s koronavirusom. Nato se prostovoljno odloči, ali bo kodo vnesel v aplikacijo in s tem anonimno opozoril vse tiste posameznike z naloženo aplikacijo, ki so bili v preteklih 14 dneh z njim v tveganem stiku, naj bodo v prihodnje bolj pozorni na svoje zdravje in ravnajo odgovorno.
Število izdanih kod se sicer ne sklada s številom pozitivnih testov. NIJZ kodo namreč izda le tistemu, ki uporablja aplikacijo, drugi razlog pa je ta, da če posameznik zamudi z vnosom kode v aplikacijo (za vnos ima tri ure časa), lahko prejme novo.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.