Področje športne rekreacije, z izjemo fitnes področja, je sproščeno. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) izdal priporočila, s pomočjo katerih bomo s skupnimi močmi zmanjšali možnost tveganja za prenos okužb, zlasti v zaprtih prostorih.
Epidemiologi strokovnim delavcem v rekreativnem športu za izvajanje organizirane vadbe svetujejo, da upoštevajo priporočila, ki sicer veljajo za zmanjšanje prenosa povzročiteljev nalezljivih bolezni:
- naj ne hodijo na vadbe, če imajo znake akutne okužbe dihal (npr. izcedek iz nosu, kihanje, kašljanje, bolečine v žrelu, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah ...),
- naj ne hodijo na vadbe, če živijo z osebo s potrjeno boleznijo covid-19, ali jim je bila zaradi tesnega stika z bolnikom s covid-19 (doma ali drugje) odrejena karantena,
- naj skrbijo za ustrezno in redno higieno rok terhigieno kašlja,
- naj se izogibajo osebam, ki kažejo znake okužbe dihal.
Priporočajo, da za zaščito poskrbimo tudi z dodatnimi ukrepi in prilagojenim načinom vadbe:
- razpored vadbe različnih skupin naj bo pripravljen tako, da se vadbe med seboj časovno ne prekrivajo in se različne skupine vadečih med seboj ne srečujejo,
- vsi rekviziti, oprema in naprave, ki se bodo uporabljali med vadbo, morajo biti predhodno ustrezno razkuženi,
- v športni objekt in na površine je treba vstopati posamezno na razdalji najmanj 1,5 oz. 2 metra,
- ob vstopu v športni objekt naj si udeleženci umijejo ali razkužijo roke,
- neposredno pred vstopom na športno površino naj si ponovno umijejo ali razkužijo roke,
- v zaprtih prostorih vsi (trenerji in udeleženci športnih dejavnosti) nosijo masko ves čas, razen med vadbo,
- poleg udeležencev naj bodo med vadbo prisotne samo osebe, ki morajo biti nujno prisotne za izvedbo vadbe.
Udeleženci športne rekreativne dejavnosti in trenerji naj med seboj vzdržujejo medsebojno razdaljo 2 metra oz. več, če gre za vrste športa s hitrimi gibi in veliko hitrostjo. Medosebna razdalja glede na vrsto rekreativne športne aktivnosti med gibanjem mora biti tolikšna, da se prepreči kapljični prenos z ene osebe na drugo. Medosebno razdaljo glede na vrsto športa in hitrost gibanja določi specialist medicine dela, prometa in športa, ki oceni tudi potrebno površino športnega objekta/igrišča za posameznega udeleženca.
V zaprtih dvoranskih prostorih naj bo skupina čim manjša. Manjša, kot je skupina, manjše, kot je število udeležencev na površino športnega objekta/igrišča ter večja, kot je razdalja med udeleženci, manjša je možnost prenosa virusa.
V kolikor se priporočene medosebne razdalje ne spoštuje (vsaj od 1,5 oz. 2 metra v mirovanju in več metrov v gibanju), je tveganje za prenos okužbe z enega udeleženca na drugega večje.
Pri kontaktnih rekreativnih športih in športih v dvojicah je zaradi bližine možnost prenosa okužbe med udeleženci velika, zato epidemiologi priporočajo, da se te vrste rekreativnih športnih dejavnosti predvsem v zaprtih prostorih za zdaj še ne izvajajo.
Udeleženci naj uporabljajo vsak svoj športni rekvizit v največji možni meri. Rekvizitov za individualno vadbo naj si ne izmenjujejo med seboj.
Za pripravo in odstranitev rekvizitov za vadbo skrbijo izključno prisotni strokovni delavci, ki si med vadbo večkrat umijejo ali razkužijo roke.
V času odmorov med vadbo si mora vsak udeleženec najprej umiti ali razkužiti roke, uporabljati lastno brisačo, plastenko ali drug pripomoček ter ohranjati razdaljo 2 metrov od drugih udeležencev.
Po končani vadbi vsak udeleženec odnese s športne površine in objekta vse osebne stvari in odpadno embalažo.
Strokovni delavci naj pospravijo skupne rekvizite in jih ustrezno razkužijo. Po končani vadbi je treba očistiti/razkužiti tudi tla objekta ter predmete in površine, ki se jih pogosto dotika. Pri uporabi razkužila dosledno upoštevajmo navodila proizvajalca, še zlasti kontaktni čas (čas, ki je potreben, da razkužilo na predmetih uniči mikrobe).
Neposredno pokončani vadbi in pred odhodom z vadbene površine si vsi udeleženci ponovno umijejo ali razkužijo roke. Med vadbo pazimo, da se z rokami ne dotikamo oči, nosu in ust.
Vsi udeleženci naj čim prej zapustijo športni objekt in površine ter se ne zadržujejo na/v njih.
Prostore je treba učinkovito prezračiti zlasti pred pričetkom in po zaključku vsake vadbe. V največji možni meri naj se jih prezračuje tudi med vadbo. Poleg tega je treba prostore redno čistiti in razkuževati v skladu s Priporočili za čiščenje in razkuževanje prostorov izven zdravstvenih ustanov v času epidemije covid-19.
Garderobe, tuše in sanitarije je treba čistiti in razkuževati po vsaki vadbi ter stalno zračiti. Osebe naj se gibljejo tako, da je ves čas zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 m. Število oseb, ki se v sanitarnih prostorih lahko hkrati zadržuje, naj bo prilagojeno velikosti prostora oz. naj v prostor osebe vstopajo posamično.
Higienska navodila za uporabo in čiščenje javnih sanitarij v času epidemije covid-19: na vhodu v objekt in na površine na več vidnih mestih v objektu in na površinah ter na izhodu iz objekta je treba zagotoviti podajalnike razkužila za roke.
Zaradi intenzivne fizične aktivnosti, hitrega gibanja in pospešenega dihanja se sprošča večja količina kapljic iz ust in potencialno tudi novega koronavirusa, zato je tveganje za prenos okužbe zlasti v zaprtih prostorih večje. Z doslednim upoštevanjem zgoraj navedenih priporočil je možno tveganje za prenos virusa zmanjšati, ne pa popolnoma izključiti. Zato na NIJZ predlagajo, da se rekreativne športne dejavnosti v zaprtih prostorih, razen individualnih, za zdaj še ne izvajajo. Odločitev o tem je izključno odgovornost vseh udeleženih.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.