Predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je ob naraščanju števila bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno nego, ponovno pozvala k doslednemu upoštevanju epidemioloških priporočil. Le tako bo mogoče zagotoviti dovolj bolniških kapacitet in ustrezno usposobljenega kadra za zdravljenje in nego, je opozorila.
Število hospitaliziranih s covidom-19 v enotah intenzivne terapije narašča, je opozorila Lejko Zupančeva. Koordinacijo kapacitet za intenzivno nego na nivoju države je ocenila kot dobro. "Na voljo je še nekaj postelj, vzpostavljajo se nove. Če ne bo kakšnih neprijetnih presenečenj prek vikenda, mislim, da bo šlo," je dejala v današnji izjavi medije.
V kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana trenutno zdravijo deset bolnikov v intenzivni enoti, mediana starosti pa je 55 let. Hospitaliziran je tudi malček, ki so ga zaradi povišane telesne temperature in težav z dihanjem premestili iz Slovenj Gradca.
Potek bolezni pri zadnjih hospitaliziranih bolnih v ljubljanski infekcijski kliniki je večinoma srednje težak, obravnavajo pa tudi posamezne primere, pri katerih pride do zelo hitrega poslabšanja, je opisala. Imeli so namreč nekaj bolnikov, ki so jih že takoj ob sprejemu na kliniko morali namestiti v enoto za intenzivno nego.
Tisti z okužbo naj bodo pozorni na simptome
Ob tem je Lejko Zupančeva vse, ki imajo potrjeno okužbo z novim koronavirusom pozvala, da so pozorni na svoje simptome. "Če se jim zdi, da imajo težave z dihanjem oziroma se njihovo počutje izrazito poslabša, naj stopijo v stik z dežurno službo ali neposredno z dežurnim zdravnikom infekcijske klinike," je navedla.
Skupno število potrjenih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji je preseglo 5000. Do danes smo namreč potrdili 5007 okužb, 145 bolnikov s covid-19 je umrlo.
Kot so pojasnili na ministrstvu za zdravje, je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v današnjem epidemiološkem poročilu sporočil, da je zaradi dvojnega vnosa podatkov za sredo skupno število pozitivnih oseb za eno osebo nižje. V sredo je bilo torej število pozitivnih oseb 121 in ne 122, kot je vlada objavila v četrtek.
Bojana Beović pa je v oddaji Svet povedala, da v nekaj dneh oziroma v kakšnem tednu že lahko pričakujemo učinek bolj ostrih ukrepov. Če se to ne bo zgodilo, če ukrepov ne bomo spoštovali, pa se lahko val povečuje. Ne želimo si, da bi v Sloveniji prišli do faze, kot je bila v sosednji Italiji, svari. Sama je povsem omejila potovanja, ne udeležuje se večjih družinskih zbiranj, tudi prijateljske stike je omejila:" Vsekakor smo druženja prestavili na druge čase, ker se bojimo za svoje zdravje."
Kacin: Virus kroži, varnega območja ni
"Današnje številke so slabe, žal, daleč najslabše od izbruha pandemije. Tako število kot razpršenost primerov kažeta na to, da virus kroži med nami. Današnje deževno vreme je uvod v hladnejše mesece, ki so pred nami. Že jutri bo hladneje, kar pomeni, da bodo razmere za širjenje virusa še bolj ugodne," je povedal vladni govorec Jelko Kacin in opozoril, da bomo to lahko zajezili le z doslednim upoštevanjem ukrepov.
Novi primeri okužbe z novim koronavirusom so bili v četrtek razpršeni na 77 občin. Kar 52 primerov so potrdili v Ljubljani, po sedem v Domžalah in Črni na Koroškem, po šest v Mariboru in Celju, pet v Slovenskih Konjicah, po štiri pa v Kranju in Medvodah. Občinam z najmanj eno potrjeno okužbo se je pridružilo Središče ob Dravi. Skupaj je 1509 aktivnih okužb, največ v Ljubljani, 338.
"Virus kroži v vseh krajih po Sloveniji, ni varnega območja," je opozoril Kacin. Še naprej se širi med zdravstvenimi delavci in v domovih za starejše občane. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora."
Glede morebitne zaostritve ukrepov zaradi visokih številk je Kacin dejal, da bodo počakali še na jutrišnje podatke. "Če se bo stanje dramatično poslabšalo, bi se o tem lahko posvetovali že za vikend, ampak najprej bomo govorili z vladno posvetovalno skupino." Odločitev je mogoče pričakovati v ponedeljek. Kot že napovedano, bi lahko znova omejili druženja, tako bi se lahko zbiralo šest oseb, in ne deset, vlada pa bo po potrebi z dodatnimi ukrepi dopolnila peti sveženj ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, preden jih pošlje v DZ. Vsem, ki načrtujejo druženja in dogodke, Kacin predlaga, naj ponovno premislijo, ali ni bolje dogodka preložiti ali pa zmanjšati števila udeležencev.
Ponovno zaprtje, kot se je zgodilo ob razglasitvi epidemije, ni rešitev, je poudaril Kacin. "Storiti moramo vse, kar je v naši moči, da gospodarstvo deluje, da preprečimo še dodatno znižanje BDP, da povečamo gospodarsko rast v prihodnjem letu in da bi nadoknadili vse to, kar se nam je zgodilo," je dodal. Spomnil je, da je treba ohraniti tudi pouk v šoli.
V CUDV Črna nadaljnji porast števila okuženih
Potem ko so v Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem v nedeljo potrdili prvo okužbo z novim koronavirusom pri zaposleni osebi, se je število okuženih doslej povzpelo na več kot 30, na nekaj rezultatov odvzetih brisov pa še čakajo. Medtem so okužbo potrdili tudi pri zaposleni v Domu starejših na Fari na Prevaljah.
V CUDV Črna, ki s svojimi z dislociranimi enotami in dnevnimi centri skrbi za okoli 300 oseb z motnjami v duševnem razvoju in ima okoli 250 zaposlenih, so v sredo in četrtek odvzeli večje število brisov, rezultate pa še prejemajo. Po zadnjih podatkih, ki jih navaja spletni portal Večer Koroška, je okuženih 20 stanovalcev in 12 zaposlenih.
Kot je direktorica CUDV Črna Dalja Pečovnik danes sporočila prek spletne strani zavoda, v skladu z rezultati brisov uporabnike razvrščajo v belo, sivo in rdečo cono in skladno s tem organizirajo delo. S ciljem, da pride do čim manj kontaktov, so tudi strogo ločili centralno stavbo od dislociranih enot.
V Domu starejših na Fari na Prevaljah pa so okužbo potrdili pri delavki v pralnici doma. Takoj so prepovedali obiske in izhode stanovalcev, prav tako so začasno ustavili sprejem novih stanovalcev, prek spletne strani doma sporoča direktorica Stanka Vauh.
Med socialno-varstvenimi zavodi na Koroškem se z okužbami soočajo tudi v Koroškem domu starostnikov v Črnečah, od koder pa za zdaj o novih okužbah ne poročajo. V sredo so imeli aktivno okuženih sedem stanovalcev in štiri zaposlene.
Na Koroškem je število potrjeno okuženih v tem tednu zelo naraslo, od prejšnjega četrtka so v regiji potrdili 63 novih okužb s koronavirusom, skupno doslej od prvega pojava virusa v regiji pa 217. V torek je bilo v regiji potrjenih tudi največ dnevnih okužb doslej, in sicer 18. Po zadnjih podatkih, ki so za četrtek, je na Koroškem 78 aktivno okuženih, kažejo podatki, zbrani na Sledilniku za covid-19.
Delodajalec mora zagotoviti varno delovno okolje
Predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak pa je opozorila, da so delodajalci dolžni narediti oceno tveganja, razmisliti, kako preprečiti vnos in širitev virusa v delovno organizacijo ter kako omogočiti normalen potek dela. "Dolžnost delodajalca ni samo presoja tveganja in zelo natančen opis ukrepov, ampak tudi predvidevanja, kaj se bo zgodilo – ne samo v prostorih delovnega procesa, ampak tudi v prostorih, kjer se delavci združujejo."
Bistvo ocene tveganja pri koronavirusu je to, da koronavirus ne nastaja na delovnem mestu, ampak se lahko širi, je poudarila. Zato mora delodajalec gledati širše in razmišljati tudi o preprečevanju vnosa virusa v delovno organizacijo. Težava je tudi, da se ta virus širi preko predmetov, ki si jih delavci podajajo med seboj.
Veliko delodajalcev je prilagodilo delovni proces in poskrbelo za primerno medosebno razdaljo, je spomnila. A so številni pozabili na možnost prenosa pri podajanju predmetov dela, v kopalnicah, pri vhodih in izhodih ter med odmori, še posebej ob kajenju.
Poudarila je, da so delodajalci ob bioloških dejavnikih tveganja dolžni prilagoditi oceno tveganja. Svetuje, da delovni proces prilagodijo po posvetu z varnostnim inženirjem in strokovnjakom za medicino dela.
Spomnila je še, da so delodajalci dolžni posebno skrb nameniti ogroženim skupinam, kot so kronični bolniki, mladoletni in nosečnice. "Če gre za veliko ogroženost, je dolžnost delodajalca, da za te bolnike priskrbi delo od doma," je povedala. Svetuje pa tudi, da se delodajalec o primernosti ukrepov pogovori s specifičnim zdravnikom.
Vlada predstojnike institucij, organizacij, upravljavce stavb in organizatorje dogodkov poziva, da v okviru svojih pristojnosti poskrbijo za upoštevanje ukrepov in priporočil. Delodajalcem priporočajo, naj uvedejo delo od doma povsod, kjer delovni proces to omogoča. Za vse, ki morajo biti prisotni na delovnih mestih, pa vlada delodajalcem priporoča, da ob vstopu v delovne prostore uvedejo redno merjenje telesne temperature zaposlenih.
Kot je danes povedal Kacin, je zakonska podlaga za merjenje temperature že urejena v zakonu o varnosti in zdravju pri delu, po katerem so delodajalci dolžni poskrbeti za varnost ter zdravje zaposlenih. "Vdor virusa v katerokoli organizacijo ali podjetje ima lahko namreč izredno negativne posledice za vodenje delovnih procesov," je opozoril.
Ljubljanska univerza ministrstvo poziva k spremembi obvezne uporabe mask za profesorje
Na ljubljanski univerzi so danes opozorili, da je obvezna uporaba mask za profesorje na predavanjih po spremenjenih smernicah, ki jo zapoveduje nov odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja covida-19, praktično neizvedljiva.
"Po prvotnih smernicah je bilo rečeno, da lahko študenti v času predavanj snamejo masko, če v predavalnicah zagotovimo 1,5 metra razdalje. Po novem odloku in spremenjenih smernicah, objavljenih v sredo, pa morajo študenti nositi maske ne glede na varnostno razdaljo tudi v času predavanj, prav tako profesorji," je pojasnil rektor ljubljanske univerze Igor Papič.
Zaradi tega so profesorji ogorčeni, ker so po njegovih besedah prepričani, da več ur ne morejo predavati z masko na obrazu. Kot je poudaril, je že za študente težka obremenitev, ko poslušajo več ur predavanja z masko. Da bo pa profesor predaval nekaj ur na dan z masko, poleg tega še z mikrofonom preko video povezav, je po rektorjevih trditvah praktično neizvedljivo.
Kako neprijetno je z masko na obrazu govoriti, je okusil tudi sam rektor, ki se je nedavno udeležil nekega dogodka. "Sedeli smo tri ure, pa sem zelo malo govoril. Neprijetno je že, če si tiho, kaj šele, da govoriš 45 minut z masko na nosu. Poleg tega se te slabo razume, profesor mora tudi vzporedno prenašati pri hibridnem sistemu mikrofon, kam naj ga da. Vse to bo vplivalo na slabo kakovost zvoka, kar tudi študenti ne bodo razumeli," je opozoril.
Na univerzi zdaj od ministrstva za izobraževanje, znanost in šport pričakujejo, da obvezno uporabo mask za profesorje dopolni na način, da lahko uporabljajo tudi pregrado iz pleksi stekla. Ta bi omogočila profesorju, da za steklom predava normalno, da ga študenti razumejo.
Tudi za študente trenutno velja, da bodo morali v predavalnicah nositi maske ves čas. Prvotne smernice so dopuščale nošenje mask samo v času gibanja po fakulteti preden pridejo v predavalnico. "Če je razdalja med študenti manj kot 1,5 metra, morajo imeti masko, ko pa sedijo in upoštevajo razdaljo, pa jim ni treba nadeti maske v času predavanj. To je vlada z novim odlokom povozila," je razočarano dejal Papič.
Ministrstvo naj bi o predlogu za pregrade iz pleksi stekla kot nadomestilu za uporabo mask za visokošolske učitelje po rektorjevih neuradnih informacijah razpravljalo prihodnji teden. Ob tem je izrazil upanje, da jih bodo na ministrstvu uslišali.
KOMENTARJI (1583)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.