Čeprav se je sproščanje ukrepov pričelo šele v torek, se pristojni zelo bojijo, kaj bodo prinesli prazniki. V zdravstvu so že večkrat poudarili, da prostih kapacitet praktično nimajo več. Na drugi strani pa del gospodarstva že mesec in pol stagnira. Veliko lahko naredimo prav sami, ob tem pravi predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. "Če bodo upoštevali tisto, kar je nekako že naloženo glede nošnje mask, razkuževanja rok in držanja distance, ne vidim večjih problemov," meni.
Zdravstveni minister Tomaž Gantar naj bi na današnji razpravi za obdobje po 23. decembru sicer zagovarjal vnovično zaprtje države, a z več izjemami. Tako bi tudi med prazniki še naprej deloval javni promet, obratovale bi nujne servisne dejavnosti, odprte bi bile trgovine za male živali, cvetličarne, čistilnice in pralnice. Znova pa bi zaprli storitvene dejavnosti, kjer so možni tesnejši stiki: frizerje, kozmetičarje in podobno. "Kaj bomo pustili, bomo pretehtali, pregledali bomo tudi priporočila in dogajanje v sosednjih državah," je dejal minister.
Prvi v gospodarstvu, Zdravko Počivalšek naj bi sicer vztrajal, da se sproščanje ukrepov podaljša tudi v čas praznikov in vnovičnega zaprtja ne bo podprl. Ob tem mu je prikimal tudi prvak Nove Slovenije Matej Tonin, ki je najprej sicer dejal, da zaprtja države ne bodo podprli, a se je nato popravil in sporočil, da je bila sprostitev ukrepov nujna in da popolnega zaprtja javnega življenja v državi nihče ne načrtuje. "Kar pa zadeva druženje v družinskem krogu, torej odločitev o tem, s kom se boste družili in pod kakšnimi pogoji, je v vaši pristojnosti," je na vladni novinarski konferenci dodal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Sicer pa naj bi se glede prazničnih ukrepov zgledovali predvsem po Nemčiji ali Avstriji. Tako naj bi tudi notranji minister Aleš Hojs danes predlagal, da se v času božiča in novega leta prekine policijska ura, prav tako bi se za ta čas odpravila omejitev na občine oziroma regije. Pustili pa naj bi druženja dveh gospodinjstev oziroma druženje enega gospodinjstva in štirih drugih odraslih oseb.
"Če se bomo družili z deli družine, s katerimi se zdaj ne srečujemo, je zelo pametno, da opustimo druge stike. Da smo v neke vrste karanteni preden bi prišlo do tega srečanja," svetuje Bojana Beović.
In kaj je na večerni seji sklenila vlada? S koliko osebami bi se lahko družili na božični in s koliko na silvestrski večerji?
Danes naj bi sicer na vladi o tem le razpravljali, dokončno odločitev pa sprejeli v prihodnjih dneh. In kaj so sklenili doslej, je vlada že sprejela kakšno odločitev, kako bomo preživeli praznike? Se Slovenija naslednji teden zapira do 4. januarja, kar naj bi bilo na mizi?
Vladni govorec Jelko Kacin je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da vlada nobene takšne odločitve odločitve ni sprejela, pa tudi da takšna odločitev niti ni bila predvidena. "Je pa opravila vsebinsko razpravo, pogledala je epidemiološko sliko, poskušala predvideti, kaj se bo dogajalo takrat in naročila ministrom, da pripravijo nekatere ukrepe, o katerih bo lahko odločala kasneje."
Kaj je torej zdaj na mizi - je tudi možnost, da podaljšate odprtje trgovin in nekaterih obrtnih dejavnosti kot so frizerski in kozmetični saloni, avtopralnice? Kacin odgovarja, da o nobenem od teh ukrepov ni bilo govora, pač pa je vlada sprejela nekatere zelo konkretne in zelo pomembne sklepe. "Najprej: odobrila je investicijo v višini 4,5 milijona evrov za mobilni objekt v UKC Maribor, v katerem bo v prvi fazi covid oddelek, v nadaljevanju bo potem infekcijska klinika, končno pa bo namenjen onkologiji. In to bo zgrajeno v najkrajšem možnem času, kot dodatne kapacitete za primer, če bi se epidemija širila še naprej. Ravno tako je za pol leta podaljšala ukrepe delnega subvencioniranja skrajšanega polnega delovnega časa in dopolnila je tudi ukrep s področja kulture, zato bo zdaj v tistih štirih regijah, ki so epidemiološko bolj ugodne - se pravi Osrednjeslovenska, Gorenjska, Obalno-kraška in Goriška - lahko omogočila tudi poslovanje knjižnic, galerij in muzejev," je Kacin naštel najbolj konkretne ukrepe. "Tisti, ki pa zadeva vse, je pa seveda najbolj pričakovan sklep, da se epidemija razglasi in podaljša za 30 dni - od 18. decembra dalje za naslednjih 30 dni."
So obravnavali tudi PKP7? Kako je z informacijami, da naj bi minister Hojs predlagal, da policijska ura med božičem in novim letom naj ne bi veljala, ukinjena naj bi bila tudi prepoved prehajanja meja med regijami in občinami? Katere trgovine in servisne dejavnosti bi lahko bile odprte tudi med prazniki ali bodo to le nujne dejavnosti? Kdaj bo torej padla dokončna odločitev?
Vladni govorec za covid-19 pojasnjuje, da načrta režima, ki bo veljal v tem času - konec meseca in za oba praznika - vlada še ni sprejela, o tem bo še nekaj usklajevanj. "Tukaj je težko kaj več povedati," je dodal. Kar pa zadeva PKP7, pa "glede na to, da se prvak ene od koalicijskih strank ni udeležil koalicijskega usklajevanja, ni bilo pogojev, da bi vlada danes odločila o PKP7 in je to preloženo za nedoločen čas".
Vse to sta poslušala tudi predsednica trgovinske zbornice Mariča Lah in predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh.
Kaj torej pričakujeta - bodo trgovine odprte ali ne? Kakšen je promet pri trgovcih po prvem dnevu odprtja trgovin, kaj ljudje največ kupujejo? Kakšni pa so prvi odzivi frizerjev, pedikerjev, kakšno je povpraševanje po njihovih storitvah? Koliko se trgovci sploh lahko približajo lanskoletnim prihodkom s tem enotedenskim odprtjem? In kako naprej - naj med novoletnimi prazniki ostanejo frizerski in kozmetični saloni ter ostale servisne dejavnosti zaprte ali naj se po vzoru Nemčije zaprejo do 4. januarja?
Odgovore Lahove in Meha si lahko ogledate v spodnjih videiih:
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.