V Sloveniji so v torek opravili 13.166 hitrih in PCR-testov ter potrdili 2410 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Hospitaliziranih je bilo 1172 bolnikov s covidom-19, od tega 210 na intenzivni negi. V domačo oskrbo so odpustili 98 bolnikov, 34 jih je umrlo.
Po podatkih vlade so opravili 5764 PCR-testov in z njimi potrdili 1848 okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je tako znašal 32,1 odstotka. Poleg tega so opravili 7402 hitrih testov in potrdili 562 okužbe, kar znaša 7,6 odstotka.
Skupno število bolnikov, ki so v torek potrebovali bolnišnično oskrbo, je bilo 1172 oz. dva več kot v ponedeljek. Na oddelkih intenzivne nege so zdravili 210 oseb, kar je 12 več kot v ponedeljek, je na novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin.
V torek so iz bolnišnične oskrbe odpustili 98 covidnih bolnikov, v bolnišnice pa so skupaj sprejeli 123 oseb. V ponedeljek pa so na novo sprejeli 135, odpustili pa 157 bolnikov. V torek sta umrli dve osebi manj kot v ponedeljek, iz bolnišnic pa so odpustili 59 oseb manj.
Kljub temu pa je število zasedenih postelj v zadnjih dveh dneh nekoliko nižje, pri čemer po Kacinovih besedah pričakujejo tak trend tudi v prihodnje. Po drugi strani pa je v zadnjih dneh več težjih potekov bolezni in več zasedenih intenzivnih postelj, a Kacin pričakuje, da se bo zaradi začetka cepljenja tudi to število v prihodnjih tednih močno zamejilo.
Med 34 covidnimi bolniki jih je sicer 23 umrlo v bolnišnicah in 11 v domovih za starejše.
Primerjava 14-dnevnega števila potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev po statističnih regijah pokaže najslabšo epidemiološko sliko v posavski regiji (1609 primerov), sledita jugovzhodna Slovenija (1424 primerov) in pomurska regija (1192). Najmanj okužb glede na 14-dnevno pojavnost je na Goriškem (555), Gorenjskem (664) in osrednjeslovenski regiji (730).
Glede na število novih okužb izstopajo občine Ajdovščina (29), Brežice (42), Celje (45), Črnomelj (29), Domžale (52), Dravograd (64), Ilirska Bistrica (50), Koper (71), Krško (55), Medvode (21) in Metlika (27). Po Kacinovih besedah so v torek v Novem mestu potrdili kar 106 novih okužb, kar je več kot v Mariboru. Piran ima 20 novookuženih več, Ptuj 30, Šentjur 33, Sevnica 29, Sežana 34, Slovenska Bistrica 33, Šmarješke Toplice 21, Trbovlje 21, Tržič 20, Velenje 33, Zagorje ob Savi 29, Žalec pa 23.
V Ljubljani je bilo novih okužb v torek 186, v Mariboru pa je bila na novo potrjena 101 okužba.
Po podatkih vlade je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb 1345, 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev pa znaša 900. Po oceni Covid-19 Sledilnika je v državi 19.284 aktivnih okužb z novim koronavirusom. Povprečje potrjenih primerov zadnjih sedem dni znaša 1389.
Kacin je na današnji novinarski konferenci spregovoril tudi o pomembnosti hitrega testiranja, ki po njegovih besedah veliko prispeva k zamejevanju epidemije covida-19. S sprejemom sedmega protikoronskega paketa pa so po njegovih besedah dobili podlago za nadomestilo stroškov, povezanih s hitrimi testi. To pomeni, da bodo še lažje organizirali testiranje tudi v proizvodnih in drugih obratih. Ministrstvo za zdravje ima seznam več kot stotih mobilnih ekip, ki lahko hodijo po terenu in opravljajo testiranje, je dodal vladni govorec.
Za osebe, ki za 48 ur potujejo na Hrvaško zaradi pomoči ob torkovem rušilnem potresu, je po novem vstop v Slovenijo mogoč brez karantene ali negativnega testa na koronavirus, je na današnji novinarski konferenci še povedal Kacin. To po besedah poveljnika civilne zaščite Srečka Šestana velja samo za organizirano pomoč.
Vlada do 12. januarja podaljšala omejitve pri verskih obredih in kulturnih ustanovah
Vlada je sicer že v soboto navedena odloka podaljšala do 5. januarja. Še naprej bo tako veljala začasna prepoved ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev. So pa od sobote med izjemami poleg knjižnic in ogleda kulturne dediščine na ograjenih odprtih javnih površinah v statističnih regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko tudi muzeji in galerije.
Ti bodo svoje storitve lahko ponujali v osrednjeslovenski, goriški, obalno-kraški, gorenjski in v primorsko-notranjski statistični regiji. Pri tem veljajo enaki pogoji in omejitve kot za knjižnice.
Skladno z odlokom o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode pa se verske obrede lahko opravlja pod strogimi omejitvami. Verske skupnosti morajo tako še naprej skrbeti za minimalni možni stik med člani cerkva oziroma drugih verskih skupnosti, redno prezračevanje ali ustrezno ventilacijo verskih objektov, v katerih se kolektivno uresničuje verska svoboda, obvezno nošenje zaščitnih mask ter razkuževanje rok za člane cerkva oziroma drugih verskih skupnosti ob vstopu in izstopu iz verskih objektov.
V zaprtih prostorih je tako na 30 kvadratnih metrih lahko ena oseba, izjemoma več, če gre za osebe iz skupnega gospodinjstva. Vsi, ki niso iz skupnega gospodinjstva, pa morajo ohranjati razdaljo metra in pol. Če je verski objekt manjši od 30 kvadratnih metrov, je v njem lahko en verski uslužbenec in en udeleženec, več pa le v primeru, da so iz skupnega gospodinjstva.
Smiselno se morajo upoštevati tudi vsa splošno veljavna higienska priporočila ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ) za preprečevanje okužbe z novim koronavirusom.
Druga pošiljka s 6825 odmerki cepiva
V Slovenijo je danes prispela druga pošiljka s 6825 odmerki cepiva proti covidu-19, je na novinarski konferenci sporočila nacionalna koordinatorica programa cepljenja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Marta Grgič Vitek. Ti odmerki bodo namenjeni predvsem za cepljenje zdravstvenih delavcev in sodelavcev v bolnišnicah.
Prve zaposlene v zdravstvenih zavodih so cepili že v zadnjih dneh z odmerki iz prve pošiljke cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha. Večji del 9750 odmerkov iz pošiljke, ki je v Slovenijo prispela v soboto, pa so porabili za cepljenje stanovalcev v domovih za starejše, ki covida-19 še niso preboleli.
"Domovi za ostarele so prejeli 9200 odmerkov, in sicer 8600 za oskrbovance in 600 za zaposlene, 550 odmerkov pa so prejele bolnišnice. Večina odmerkov je bila porabljena že prvi dan," je danes razdelitev prve pošiljke cepiva pojasnila Grgič Vitkova.
"Zelo sem zadovoljna, da se je cepljenje v Sloveniji začelo tako uspešno. Vse je šlo po načrtih," je ocenila Grgič Vitkova. Prvo pošiljko cepiva je NIJZ takoj razdelil na 79 dostavnih mest, in sicer 12 bolnišnic in 67 zdravstvenih domov.
Prvi cilji, ki jih želijo doseči s cepljenjem, so zmanjšanje umrljivosti zaradi covida-19, izboljšanje zdravstvenega stanja in zmanjšanje števila najtežjih potekov bolezni, da bi razbremenili zdravstveni sistem.
Prednostne skupine za cepljenje so najprej zdravstveni delavci, oskrbovanci domov za starejše in tam zaposleni, nato postopoma sledijo starejši od 80, 70 in 60 let, kronični bolniki in nujne službe v državi.
Spomnila je, da je Pfizerjevo cepivo za zdaj edino registrirano v EU in da je glede na rezultate kliničnih raziskav zelo varno in zelo učinkovito. Vsi varnostni kriteriji, ki jih zahtevajo regulatorji so bili doseženi. Vključenih je bilo več kot 40.000 preiskovancev, ki so dobro prenašali cepivo, nekaj več je bilo le poročanja o utrujenosti in glavobolu.
Najbolj pogosti stranski učinki pri cepljenih osebah so bili bolečina na mestu cepljenja, glavobol, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, mrzlica in povišana telesna temperatura, je naštela. Po njenih besedah gre za blage in zmerne učinke, ki so izzveneli v nekaj dneh.
Cepivo je zelo učinkovito in v 95 odstotkih preprečuje pojav bolezni covid-19, zaščita pa je vzpostavljena okoli sedem dni po drugem odmerku. Učinkovitost je zelo podobna ne glede na starost in spol, nekaj nižja je le v višji starosti, je še pojasnila.
KOMENTARJI (821)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.