Korona

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

Ljubljana, 27. 01. 2022 08.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Račič, STA
Komentarji
601

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Bolnišnice uvajajo nov protokol
    02:24
    Iz 24UR: Bolnišnice uvajajo nov protokol
  • Iz SVETA: Omikron povzroča vesoljni potop?
    02:44
    Iz SVETA: Omikron povzroča vesoljni potop?

 

Skupno število bolnikov s covidom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za 38, število bolnikov na intenzivnem zdravljenju pa se je zmanjšalo za dva.

Najmlajši hospitaliziran bolnik je star 21 let, prav tako najmlajši bolnik na intenzivni negi.

Po besedah predstojnice infekcijske klinike Tatjane Lejko Zupanc bolnika z omikromon še nimajo v intenzivni terapiji. Za zdaj so tam tisti z delto.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 143.696 aktivnih okužb.

Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej zvišalo za 7341. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 12.368, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 560. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 6814, kar je 351 več kot dan prej.

Največ okužb na posamezen dan doslej so potrdili v torek, in sicer 17.491.

V sredo pa so opravili tudi 104.930 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.260.159 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.208.257 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 580.605 ljudi.

V zadnjih dneh beležimo rekordna števila opravljenih testov PCR.
V zadnjih dneh beležimo rekordna števila opravljenih testov PCR. FOTO: Luka Kotnik

Carotta: Tudi omikron v zadnjih dneh kaže zobe

V zadnjih tednih se kaže, da je pri različici omikron, ki je sicer izjemno nalezljiva, manj hujših potekov bolezni in posledično manj bolnikov na intenzivni negi. Število bolnikov na splošnih covidnih oddelkih pa se povečuje, a so tja nameščeni vsi, ki ob hospitalizaciji prejmejo pozitiven izvid testiranja, ne zgolj bolniki, ki v bolnišnico prihajajo zaradi težav v povezavi s covidom-19, je na novinarski konferenci pojasnil koordinator covidnih bolniških postelj pri Ministrstvu za zdravje (MZ) Robert Carotta.

V nekaterih bolnišnicah je trenutno več kot 20 odstotkov zaposlenih na bolniškem staležu zaradi omikrona. "Težko je vzpostavljati delo v takšnih razmerah," je opozoril koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta.

Peti ali tako imenovani omikronski val je v strmem porastu, je dejal Carotta. Spomnil je, da je omenjena različica v začetku januarja postala prevladujoča oblika virusa, kar se pa vsaj na začetku ni poznalo v bolnišnicah. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej, sploh v primerjavi z delto," je povedal Carotta. Da je omikron najprej udaril po zaposlenih in izpad zaposlenih je še vedno največji problem v bolnišnicah, je dodal. Po njegovih besedah je v nekaterih bolnišnicah trenutno več kot 20 odstotkov zaposlenih na bolniškem staležu zaradi omikrona.

Carotta je postregel še s številkami. Od 583 hospitaliziranih bolnikov s covidom je 58 odstotkov takšnih, ki imajo covid kot prvo diagnozo, ostali so v tej rubriki zaradi tega, ker so jih ujeli kot asimptomatske na testiranju, v bolnišnici pa so zaradi drugih težav. Na intenzivnem oddelku pa je ta odstotek višji: pri okoli 90 odstotkih je covid razlog za hospitalizacijo.

Vladna govorka Maja Bratuša je pojasnila, da bodo v prihodnjih dneh začeli sporočati, koliko je hospitiliziranih bolnikov s covidom in koliko zaradi covida. "Tako narekujejo spremenjene okoliščine, ki jih je v naše bolnišnice prinesel omikron," je dejala.
Vladna govorka Maja Bratuša je pojasnila, da bodo v prihodnjih dneh začeli sporočati, koliko je hospitiliziranih bolnikov s covidom in koliko zaradi covida. "Tako narekujejo spremenjene okoliščine, ki jih je v naše bolnišnice prinesel omikron," je dejala. FOTO: POP TV

"Vseeno pa tudi omikron v zadnjih dneh kaže zobe, kar je pri ogromnem številu novopotrjenih primerov pravzaprav pričakovano," je nadalje povedal Carotta in dodal, da se to v zadnjih dneh odraža v povečanem številu bolnikov, ki vendarle imajo težjo obliko bolezni covid-19. Je pa teh vseeno manj, kot bi jih bilo pri različici delta, je ponovil koordinator covidnih bolniških postelj.

Na urgentnih centrih pa je obremenitev v času epidemije največja, je dodal Carotta. "Pri vedno več bolnikih se namreč ugotovi na sprejemu sočasna covid okužba," je izpostavil. Več kot sto dnevno sprejetih v bolnišnicah pove, da je stanje resno, je dodal. "Delež bolniških staležev strmo raste in ogroža normalno delovanje. V pogovoru z nekaterimi strokovnimi direktorji izhaja, da so že ustavili ves operativni program in prešli na delovanje urgence, tako je na primer v novogoriški bolnišnici," je povedal Carotta.

Lejko Zupančeva o spremenjenem protokolu v UKC Ljubljana

Da število obolelih in tistih, ki so v karanteni, raste, je potrdila tudi predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Po njenih besedah gre večinoma za starejše bolnike, predvsem necepljene oziroma cepljene s samo dvema odmerkoma. Tistih, ki so cepljeni s tremi odmerki, so med hospitoliziranimi izjem, je dejala Lejko Zupančeva.

Med drugim opažajo, da se ležalne dobe na intenzivnih oddelkih v obdobju od pojava različice omikron niso skrajšale. Ob tem je treba poudariti, da so po zadnjih podatkih praktično vsi covidni bolniki na intenzivnih oddelkih UKC Ljubljana okuženi z različico delta. "Na navadnih oddelkih imam pa vtis, da je ležalna doba zelo kratka," je dejala Lejko Zupančeva.

"Vsekakor se dela vse, kar je pod stopnjo nujno in zelo hitro. Od ostalih se operira bolnike z rakom, ki imajo prioriteto, nobenih omejitev ni pri pediatriji in v porodnišnici. Ostali posegi pa so zmanjšani na okoli 70 odstotkov," je dejala Lejko Zupančeva.

Predstojnica infekcijske klinike je opozorila tudi na kadrovsko podhranjenost v največji slovenski bolnišnic. Okoli 500 zaposlenih je bolniško odsotnih zaradi covida-19, še nekaj več kot 100 jih je v karanteni zaradi rizičnega stika. Tudi slednji, čeprav niso bolni, seveda ne morejo delati, saj bi bilo to nevarno za paciente, je izpostavila Lejko Zupančeva. "Na kliniki smo imeli debato, ali lahko skrajšamo obdobje izolacije in se sedmi dan oseba testira. A po enem tednu ugotavljamo, da sedmi dan praktično nihče ni negativen," je nadalje povedala.

Kakšen je nov protokol v bolnišnicah?

 

Bolnike, ki bolnišnično zdravljenje potrebujejo zaradi zdravstvenih težav, ki niso povezane s covidom-19, so v bolnišnicah po doslej uveljavljenem protokolu večinoma premeščali na covidne oddelke. Po novem protokolu jih lahko izolirajo tudi na oddelkih, kjer se zdravijo zaradi svojih primarnih težav, je pojasnila Tatjana Lejko Zupanc.

V tem primeru okužene bolnike obravnavajo enako kot na covidnih oddelkih. Bolniki so izolirani v sobi, od koder jih nato peljejo na posamezne terapije in izvajanje diagnostike. Običajno jih dajo na konec oddelka, poskrbijo za ustrezno dezinfekcijo in prezračevanje prostorov. Vsi zaposleni, ki delajo z njimi, morajo imeti ustrezno zaščito, prav tako so seznanjeni z vsemi procesi, ki so potrebni za ravnanje z okuženimi bolniki, je povedala predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Lejko Zupančeva.

Protokol obravnave je v teh conah popolnoma enak kot na covidnih oddelkih: zapirajo se vrata, pacienti morajo ob posegih nositi ustrezno masko, prav tako pa zdravniki. Lejko Zupančeva je poudarila še pomen zaščite za oči, ki jo morajo nositi zdravniki ob posegih, saj se je izkazalo, da se je okužba nemalokrat prenesla na zdravstveno osebje, ker niso nosili vizirjev.

Tovrstni protokoli po njenih besedah niso enotno predpisani za vse bolnišnice, ampak se te same organizirajo tako, kot je zanje najlažje.

Na ljubljanski infekcijski kliniki tako v primeru, da okužbo potrdijo pri enem ali dveh bolnikih z necovidnega oddelka, bolnika poskušajo premestiti na covidni oddelek, kar je "tudi sicer najboljša možnost". Če je takih bolnikov več, pa se držijo novega protokola.

Kateri programi točno se zaradi pomanjkanja zdravstvenega osebja krčijo, Lejko Zupančeva ni pojasnila. "Vsekakor se dela vse, kar je pod stopnjo nujno in zelo hitro. Od ostalih se operira bolnike z rakom, ki imajo prioriteto, nobenih omejitev ni pri pediatriji in v porodnišnici," pa je o tem, kje do sprememb ni prišlo, povedala predstojnica infekcijske klinike. Ostali posegi pa so zmanjšani na okoli 70 odstotkov, je dodala.

Tudi v UKC Maribor so že včeraj opozorili, da imajo hudo kadrovsko stisko, saj je veliko njihovih zaposlenih bolniško odsotnih bodisi zaradi karanten oziroma izolacij v zvezi s covidom bodisi zaradi izgorelosti.

V SB Murska Sobota ukinjajo vso nenujno zdravljenje

V bolnišnici Murska Sobota imajo že zapolnjene vse kapacitete, pa je na današnji novinarski konferenci povedala strokovna direktorica SB Murska Sobota Manuela Kuhar Makoter. Naval je tako velik, da v nekaj dneh ne bodo morali več zagotavljati, da bi bolniki s covidom še lahko bili obravnavani na covidnih oddelkih, zato že pripravljajo novo organizacijo. 

"V teh dneh je naval na sivo cono in urgenco tako velik, da ne bomo mogli več zagotavljati, da bi bili bolniki s covidom zdravljeni in obravnavani na covid oddelku," je povedala strokovna direktorica SB Murska Sobota Manuela Kuhar Makoter.
"V teh dneh je naval na sivo cono in urgenco tako velik, da ne bomo mogli več zagotavljati, da bi bili bolniki s covidom zdravljeni in obravnavani na covid oddelku," je povedala strokovna direktorica SB Murska Sobota Manuela Kuhar Makoter. FOTO: POP TV

"Pospešeno se pripravljamo na novo ureditev, tako da bomo bolnike sprejemali na tiste oddelke, katero glavno diagnozo imajo. Na primer bolnika z akutnim vnetjem slepiča bomo sprejeli na kirurgiji in tam v primeru okužbe uredili rdečo cono," je pojasnila. Ukinjajo tudi vso operativo in nenujno zdravljenje, "saj se bomo lahko osredotočili samo na tiste, ki našo pomoč nujno potrebujejo".

Dvajset odstotkov zaposlenih v SB Murska Sobota je trenutno v bolniškem staležu, od tega sto zaradi okužbe s covidom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (601)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

siFBI
20. 04. 2022 15.59
WHO se pripravlja za prevzem oblasti v vseh članicah. Maja naj bi podpisali pogodbo, da v primeru pandemije prevzamejo celotno oblast v vseh članicah. In so potem nad vsemi zakoni tudi nad vašim telesom. To ne smemo dopustit
silva-d
29. 01. 2022 08.50
koga krčijo če pa operirajo samo zlome ostalo na čakanju preden prideš do specialista te že več ni,al pa samoplačniško potem pa si takoj na vrsti tu pa ni čakalnih vrst in oni so zdaj najbolj obremenjeni
Maister1
27. 01. 2022 20.10
+1
Pa dajte pogledat koliko jih mimo tega v bolnišnicah manjka-zabolela vas bo glava-še bolj ko boste videli kaj počenjajo v tem času-delajo privat
Sventevith
27. 01. 2022 20.05
+2
Je že tako, da je folk pozimi rad prehlajen ;)
Baltic
27. 01. 2022 19.43
+2
Gripa in prehlad več ne obstajata?samo vprašam????
mchamer
27. 01. 2022 19.41
+1
Sploh ne stekam vec. Pa ojoj gospodarstvo pa izpadi pa bla bla..ker je folk doma v izolaciji. Ker? Je en kihnil, zdaj pa hitro vse zapret. Ne se norca delat no. Ko so razsajale vse sezonske bolezni ala gripa itd, ni bilo niti priblizno kaj podobnega. Kar nekaj ljudi zapirat med stiri stene no. No saj se kak teden, pa bo zako zmanjkalo ljudi za testirat, ker bodo/mo vsi ocitno ze doma izolirqni. Bedarija
Gabiula
27. 01. 2022 19.14
+3
Kje dobite toliko ljudi za testiranje.Vceraj okoli 22. tisoč.To je več kot celotedenski obisk kakšnega trgovskega centra.
24urbutalci
27. 01. 2022 17.08
+7
Omikron razsaja že skoraj dva meseca, pa nimajo na intenzivni njihovih bolnikov s covidno pljučnico, in to na osnovi dvomesečnega nabijanja kako se ga moramo pazit.
24urbutalci
27. 01. 2022 16.47
+10
Eto, o učinkovitosti cepljenja... včeraj sta mi dve kolegici, polno cepljeni, povedali, da sta zboleli za Omicronom, simptome imata enake kot vsi ostali, cepljeni in necepljeni.
24urbutalci
27. 01. 2022 17.39
+3
Ena od teh je na smrt zagovarjala cepljenje, druga se je cepila pragmatično...
Japa Jade
27. 01. 2022 17.58
+4
Tud jest sem že teden dni doma, OMICRON, cepljen pa dva meseca nazaj, pa ne prostovoljno, da ne bo pomote.
Suckmyballs
27. 01. 2022 16.44
+9
Za koga to preštevate in testirate? Za svije pri koritu.
24urbutalci
27. 01. 2022 16.41
+5
Tole nabijanje naj se že neha, bolnicam pa naj se ne izplačuje neverjetne zneske za covidne bolnike, ki to niso. Saj vemo, da je v primeru covida potrebna hospitalizacija zaradi covidne pljučnice-dohalna stiska ali v primeru večorganskega vnetnega sindroma. Vse ostalo so bolniki zaradi drugih primarnih bolezni.
24urbutalci
27. 01. 2022 16.38
+2
Sej tud če bi vsa predhodna leta vsi s prehladom morali ostati doma, bi tudi pol zaposlenih v zdravstvu, gospodarstvu bilo odsotnih, ane. Pa kaj se zdaj nabija o kazanju zob, če na intenzivni nimajo bolnika s covidno pljučnico omikron, na navadnem pa imajo dehidrirane osebe, ki rabijo elektrolite, ker jihm v Domovih za starejše občane ne dajejo za pot in ne solijo dovolj hrane, pa vitaminov ne dobijo tisti poležani, ki že več let niso videl sonca...
24urbutalci
27. 01. 2022 16.41
+1
24urbutalci
27. 01. 2022 17.21
+2
Aja, tole glede dehidriranih iz domov je iz prve roke. Pa nikome ništa...
Supervillain
27. 01. 2022 16.31
-12
In domišljavi samosvoji komentatorji spet kao najbolj pametni in vsevedi verjamete pa v nič razen v to kar sami trolate in trdite adijo ste.
UtisanBimbambom
27. 01. 2022 16.47
+7
DR. RNR
27. 01. 2022 16.30
+3
Izrael podira rekorde z okuzenimi in cepljenimi. Na intezivni po stevilu, smo pa tam tam.
Supervillain
27. 01. 2022 16.35
-7
Nimaš ti pojma prvo se pozanimaj,da boš dojel kako je največ ljudi po svetu necepljenih na intezivnih in hospitaliziranih.
anabanana
27. 01. 2022 16.29
+3
Slučajno da prde do potresa, zdravstvo, kaj bi narediloče pa samo jamrate, pejte krave past, kluka pa bo pastir😲🙃
anabanana
27. 01. 2022 16.26
+7
To je zdaj slika kako je cepleno zdravstvo al pa je cepivo bla bla🤮 klukec a že pakiraš❓❓❓
anabanana
27. 01. 2022 16.25
+3
Kje pa so najdli Delto, če pa je makron že mesec dni, to samo pišejo v resnici pa je vse drugače, bolnice na pol prazne, 😡
matdej
27. 01. 2022 16.25
+3
Do poletja bo stevilka 100.000
No pasaran
27. 01. 2022 16.17
+7
Talibani so kljukci proti tej svetovni morilski mafiji!
No pasaran
27. 01. 2022 16.14
+12
Odvetniki, pravniki! Kje ste, kaj še čakate? Ovadbe, tožbe, odsodbe in v arest s to mafijo!