V sredo so v Sloveniji opravili 7391 testov na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer so potrdili 1767 okužb, je sporočila vlada. To je 459 okužb manj, kot so jih potrdili v torek. Nižji je tudi delež pozitivnih testov – v sredo je bil 23,9-odstoten, v torek pa 27,6-odstoten.
V sredo je umrlo 46 bolnikov s covidom-19, trije več kot v torek.
V bolnišnicah se zdravita 1302 covidna bolnika, kar je največ do zdaj; 215 jih potrebuje intenzivno zdravljenje, kar je prav tako največ doslej. Hospitaliziranih je torej pet bolnikov več kot v torek, intenzivno zdravljenje pa jih potrebuje 13 več kot dan prej. Iz bolnišnic pa so v domačo oskrbo odpustili 91 bolnikov. Covid-19 Sledilnik medtem poroča o kar 162 okuženih pacientih na psihiatričnih oddelkih.
Po podatkih Sledilnika je trenutno v državi 20.174 aktivnih okužb z novim koronavirusom (163 več kot v torek), 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je pri 963.
Doslej smo v Sloveniji skupno potrdili 71.073 okužb z novim koronavirusom, od začetka epidemije je umrlo 1245 bolnikov s covidom-19.
Kacin: Res bi že bil čas, da virus zajezimo
Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je medtem ob najnovejših podatkih zapisal, da je današnje število včeraj na novo okuženih vendarle (nekoliko) nižje, kot je bilo še pred tednom dni. "Ob 7391 testih je bilo 23,9 odstotka pozitivnih, oziroma 1767, kar je 300 manj. Ni veliko manj, a res bi bil tudi že čas, da širitev virusa zajezimo," je dodal.
Današnje epidemiološke podatke, razmere v bolnišnicah in domovih za starejše je Kacin povzel tudi popoldne na vladni novinarski konferenci. 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je najvišja v pomurski regiji, sledi Koroška, v sedmih regijah pa se je že spustila pod 1000.
Med občinami po Kacinovih besedah po številu okužb izstopajo Celje, Kamnik, Kranj, Slovenska Bistrica, Velenje, Zagorje ob Savi, Koper, Domžale, Trebnje, Nova Gorica, Črnomelj, Trbovlje in Žalec. "Ljubljana novih 205 okužb, Maribor pa 95," je dodal.
Kar se tiče stanja v domovih za starejše, pa imajo največ novookuženih v Lendavi (27), v Trebnju so včeraj potrdili 19 novih okužb, v domu Na Fari (Prevalje) pa 12, je opisal vladni govorec.
Vlada je sicer na današnji seji na Brdu pri Kranju pretresala ukrepe za zajezitev širjenja epidemije. Ker se trend zaenkrat ne umirja dovolj, je - po pričakovanjih - obstoječe ukrepe podaljšala še za vsaj teden dni.
Medtem je ekipa Covid-19 Sledilnika pripravila posebno stran, na kateri je pregled vseh trenutno aktualnih ukrepov. "Ob uporabi razpoložljivih virov podatkov smo se trudili kar se da celovito zbrati in povzeti trenutno veljavne ukrepe, ki jih je sprejela slovenska vlada kot odgovor na pandemijo covida-19, predvsem na izbranih področjih, ki se najbolj dotikajo vsakdanjega življenja," so ob tem pojasnili. Podatke zbirajo tudi v tako imenovani Zbirni tabeli.
UKC Maribor: več bolnikov na intenzivni negi
Iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so tudi danes posredovali grafični prikaz stanja covid bolnikov za obdobje od 15. oktobra do 25. novembra, ter tedenski prikaz stanja za obdobje med 10. julijem in 20. novembrom.
Število vseh hospitaliziranih covid bolnikov ostaja približno enako in zdaj znaša skupno 201 – od tega se je na intenzivnem zdravljenju povečalo število pacientov, ki je zdaj pri 47, pojasnjujejo v naši drugi največji bolnišnici. "Skupno število vseh umrlih se je žal znova zvišalo in zdaj znaša 128, skupno število vseh do sedaj odpuščenih covid bolnikov pa je doseglo že številko 473," dodajajo.
'Covid odsotnost' zaposlenih UKC Maribor (karantena, morebitni stik, okužbe, varstvo otrok ...)je na včerajšnji dan znašala 235, od tega je bilo z dela odsotnih 32 zdravnikov in 114 delavcev zdravstvene nege. Med 235 odsotnimi gre za 107 primerov varstva otrok (šola na daljavo), so še sporočili.
V Domu upokojencev Idrija še sedem novih okužb med stanovalci, skupno 13 pozitivnih. V DU Gradišče pomanjkanje zdravstvenega kadra
Na severnem Primorskem je bilo včeraj po podatkih NIJZ potrjenih 72 novih okužb z novim koronavirusom, so sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za severno Primorsko. Skupno število aktivno okuženih je 760 (14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 644 - za primerjavo: na državni ravni je 956). Skupno število doslej okuženih v 13 severnoprimorskih občinah je 2483.
V bolnišnici dr. Franca Derganca v Šempetru je trenutno že 47 bolnikov s covidom-19, od tega šest v intenzivni enoti, štirje pa potrebujejo pomoč respiratorja.
V negovalnem oddelku v PB Idrija je v oskrbi 11 ljudi.
V goriški statistični regiji je bilo včeraj potrjenih 72 novih primerov okužb. Največ v Mestni občini Nova Gorica - in sicer 24, v občini Ajdovščina pa 12. Stanje glede novookuženih je v ostalih občinah sledeče: Idrija 11, Vipava šest, Tolmin pet, Brda in Cerkno po štiri, Miren - Kostanjevica in Šempeter - Vrtojba po dva, Kobarid in Renče - Vogrsko po en primer. V občinah Bovec in Kanal ni bilo novih potrjenih primerov, osnovne statistične podatke v današnjem sporočilu našteva CZ severna Primorska.
Največ (številčno) aktivno okuženih je pri tem v MO Nova Gorica - in sicer 243, v občini Idrija je takšnih 136. Glede na 14-dnevno pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev je še vedno v ospredju občina Bovec (1822), sledi pa občina Idrija (1151).
Najmanj aktivno okuženih pa je v občini Miren - Kostanjevica - in sicer 14 (14-dnevna pojavnost znaša 281). Sledita občini Kanal s 15 (incidenca je (283) in Kobarid s 16. V občini Šempeter - Vrtojba imajo 17 oseb z aktivno okužbo, a hkrati najnižjo 14-dnevno pojavnost (270).
Na severnem Primorskem je glavnina aktivno okuženih še naprej v domovih starejših, se pa okužbe (a v manjših obsegih) pojavljajo tudi v več podjetjih, je še zapisala ekipa regijskega štaba CZ za severno Primorsko v sodelovanju s štabi CZ 13 tamkajšnjih občin.
Je pa vedno več že ozdravljenih tudi v domovih za starejše, ki so bili v tem drugem valu najbolj na udaru. Stanje se tako umirja v obeh enotah novogoriškega Doma upokojencev.
V Domu upokojencev Gradišče iščejo - tudi ob pomoči civilne zaščite in Rdečega križa - rešitev za pomanjkanje zdravstvenega kadra, saj je število obolelih tudi med zaposlenimi pri njih visoko.
V Domu upokojencev Idrija (enota Idrija) pa imajo še sedem novih okužb med stanovalci, tako da je trenutno število pozitivnih 13. Ob tem pa je okuženih tudi sedem zaposlenih, je povedala direktorica doma Urška Močnik.
V enoti Marof pa je stanje glede na včeraj nespremenjeno: 25 stanovalcev in 14 zaposlenih z okužbo, so še navedli v severnoprimorski CZ.
Koroška za petami Pomurju po številu aktivnih okužb na 100.000 prebivalcev
Koroška statistična regija se je po številu aktivnih okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev v zadnjih dneh povsem približala Pomurju, ki je trenutno še v slovenskem vrhu po tem kriteriju. Je pa v Pomurju zaznati trend upadanja, medtem ko na Koroškem trend rasti. Najvišji delež okuženih prebivalcev na Koroškem je v občini Dravograd.
Številke za Koroško z zaskrbljenostjo spremlja koroški regijski poveljnik civilne zaščite Alan Matijevič, ki se ob vsesplošni zapori javnega življenja tudi sam sprašuje, kje prihaja do širitve okužb.
V posameznih lokalnih skupnostih dogajanje podrobneje spremljajo občine in občinske civilne zaščite, ki pa tudi same nimajo konkretnejših podatkov o tem, kje je več okužb, razen za domove starejših občanov.
Konkretnejših podatkov o tem nima niti regijska civilna zaščita. Ta sicer občinskim civilnim zaščitam pomaga v primeru morebitnih logističnih težav, je pojasnil Matijevič, ki za zdaj o večjih potrebah po zaščitni opremi v regiji nima podatkov.
Na Koroškem je trenutno večje število okuženih v domovih za starejše v Črnečah, na Prevaljah in v Radljah ob Dravi. Med občinami pa je trenutno največ aktivnih okužb v Slovenj Gradcu, in sicer 261, sledijo Dravograd (206 aktivnih okužb), Prevalje (149) in Ravne na Koroškem (121). Ostale občine imajo pod sto aktivnih okužb, najmanj jih imata Ribnica na Pohorju in Mežica, ki imata vsaka po 16 aktivnih okužb.
Najvišji delež okuženih prebivalcev v regiji pa ima občina Dravograd, kjer ta delež znaša 2,319 odstotka prebivalcev občine. Sledi prevaljska občina z 2,191-odstotnim deležem.
V zadnjem obdobju so skoraj ves čas polno zasedene zmogljivosti na oddelku za bolnike s covidom-19 v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec. Danes zjutraj so na tem oddelku zdravili 53 bolnikov s covidom-19, od teh jih je osem potrebovalo intenzivno zdravljenje, so sporočili iz bolnišnice.
KOMENTARJI (1434)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.