"Naša naloga je, da poskrbimo za nemoteno, varno in kakovostno preskrbo s krvjo," je dejala Polonca Mali z Zavoda za transfuzijsko medicino. "Preskrba s krvjo je osnova dejavnost, ki se začne z zadostnim številom krvodajalcev. Na dan jih za nemoteno delovanje potrebujemo 300," je pojasnila in dodala, da je doslej enote krvne plazme za zdravljenje covida-19 prejelo pet bolnikov, še 80 enot pa je pripravljenih na uporabo.
Da posameznik lahko daruje kri, mora od začetka bolezni miniti od štiri do šest tednov, saj bo tako že v dobri psihofizični pripravljenosti za darovanje krvi. Odvzemi sicer potekajo na terenskih krvodajalskih akcijah, a zaradi virusa pod številnimi spremenjenimi pogoji. Kdor pa želi kri darovati na Zavodu za transfuzijsko medicino, mora prej poklicati in se naročiti.
"Prilagoditve smo lahko uspešno izvedli zaradi velike odzivnosti in razumevanja krvodajalcev. Kljub številnim ukrepom, omejitvam gibanja in izpostavljanju krvodajalcev morebitnim nevarnostim, se krvodajalci še vedno odzivajo," je dodala Malijeva in se posebno zahvalila vsem, ki darujejo kri.
"Vi imate v krvi morda zdravilo, enkratna protitelesa, ki jih je vaš imunski sistem naredil zato, da ste virus premagali. Morda lahko z darovanjem krvi in plazme pomagate tistim, ki protiteles nimajo," je dejala Malijeva in dodala, da je kri darovalo že več kot 300 oseb, ki so prebolele covid-19, pri tem je kri večina darovala prvič.
"Vsa plazma, ki bo zbrana in morda ne bo uporabljena za direktno zdravljenje bolnikov, pa bo na voljo za morda izdelavo zdravil, ki bodo še kako potrebna," je še dodala.
Od 704 bolnikov z AIDS-om se jih je 10 okužilo z novim koronavirusom
Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana je spregovoril o bolnikih z AIDS-om v času koronavirusa in dejal, da covid-19 slabo vpliva na preventive. V prvem valu so za dva mesca zaprli ambulanto za testiranje, tudi kasneje so delovali v okrnjeni obliki, zato se je število oseb, ki so se želele testirati, zmanjšalo. Trenutno je ta številka še nižja, nekje od 10 do 15 oseb na mesec. V začetku novembra so bili znova primorani zapreti svoja vrata. "Testiranje je najpomembnejša preventivna strategija," je dejal.
"Še vedno je živa stigma, povsem po nepotrebnem," je dejal in pojasnil, da osebe, ki so zdravljene in imajo nezaznavni virus, niso kužne in se jih "ni treba bati". Poleg tega smo v Sloveniji z zdravljenjem zelo uspešni, saj pri več kot 95 odstotkih oseb s HIV-om dosežemo nezaznavnost virusa v krvi. "Nezaznavnost je neprenosljivost. Te osebe virusa ne prenašajo, niso nalezljive in niso kužne," je zatrdil Tomažič.
V Sloveniji trenutno živi 704 oseb s HIV, 10 odstotkov okuženih ne poznajo. Na novi koronavirus se lahko testirajo tudi pri osebnem zdravniku. Pohvalil je tudi elektronske recepte s pomočjo katerih so lahko redno opravljali terapije.
Od 704 oseb s HIV se je z novim koronavirusom okužilo 10 oseb, dve sta bili hospitalizirani, ena pa je morala v intenzivno enoto. "Ostali so bolezen preboleli doma, kar ne pomeni, da je bilo to enostavno," je dejal. Kot pojasnjuje osebe, okužene s HIV, spadajo pod ranljive skupine, zlasti tiste, ki imajo raka ali pa limfome, tisti, ki se zdravijo z biološkim zdravilom, ki uniči limfocite, ki proizvajajo protitelesa. "Zanje so nevarne že vse druge bolezni," je dejal in dodal, da rešitev za te bolnike predstavlja plazma. "Ker nimajo lastne odpornosti, jim protitelesa dodamo na infuziji," je pojasnil.
V ponedeljek ob 5868 testih potrdili 1292 novih okužb
V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili 1292 okužb, delež pozitivnih testov je bil 22,02-odstoten. Dan prej, v nedeljo, smo sicer odvzeli 1880 brisov na novi koronavirus in potrdili 428 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil sicer nekoliko višji, in sicer 22,8-odstoten. Sta pa oba rezultata bistveno boljša od deleža pozitivnih testov, ki smo ga beležili v soboto, ko je bil več kot 30-odstoten.
"Ugotavljamo, da se epidemija ne umirja tako hitro, kot bi si želeli, imamo le deset okuženih manj kot prejšnji teden," je dejal Kacin in izpostavil podatke preteklega torka, ko smo pri 5695 testih potrdili 1302 okužbi.
V bolnišnicah se zdravi 1299 okuženih z novim koronavirusom, 210 jih je na intenzivni terapiji, 81 oseb pa je bilo iz bolnišnic odpustili v domačo oskrbo. Umrlo je 55 bolnikov s covidom-19, od tega 44 v bolnišnicah, 11 pa v domovih za starejše, je še dejal Kacin. Število smrti zaradi covida-19 je bilo v ponedeljek tako drugo največje v posameznem dnevu doslej. Več jih je bilo le 23. novembra, ko je umrlo 59 covidnih bolnikov.
V ponedeljek velik porast okuženih na lokacijah, kjer skrbijo za starostnike
Kar se tiče stanja v domovih za starejše, je bilo v ponedeljek na novo ozdravljenih 227 stanovalcev in 108 zaposlenih, od tega 64 zdravstvenih delavcev. Po besedah vladnega govorca je doslej od konca julija ozdravelo in prebolelo koronavirus skupno 2587 stanovalcev in 1226 zaposlenih v domovih starejših občanov. V ponedeljek pa je bilo na novo okuženih 201 stanovalcev in 42 zaposlenih, od tega 26 zdravstvenih delavcev.
V petih posebnih socialno-varstvenih zavodih je trenutno 211 okuženih uporabnikov, torej 12 več kot dan pred tem, in 128 zaposlenih, med temni so štirje novi, je dejal Kacin.
Kot je poudaril, o večjem številu novih okužb od ponedeljka poročajo iz DEOS centra starejših Trnovo, kjer so zabeležili 19 okužb, iz Doma starejših občanov Krško, kjer so jih odkrili 16, ter Doma upokojencev center Tabor-Poljane (14). Enajst novih primerov okužbe so odkrili v Domu upokojencev Podbrdo, Domu starejših občanov Vič-Rudnik enota Bokalci in Domu starejših Rakičan. V Domu starejših občanov Metlika, Domu Jožeta Potrča Poljčane in Domu starejših občanov Izlake pa so odkrili po 10 okužb.
V ponedeljek je bil zabeležen res velik porast okuženih na mnogih lokacijah, kjer skrbijo za starostnike, je opozoril vladni govorec Jelko Kacin in ob tem znova pozval državljane k upoštevanju ukrepov.
Dom Danice Vogrinec Maribor vzpostavlja zunanjo rdečo cono
Delež okuženih stanovalcev po besedah direktorja Doma Danice Vogrinec Marka Slaviča primerjalno z drugimi domovi za starejše v Sloveniji ni velik, kljub temu pa predstavlja velik organizacijski zalogaj. Še posebej upoštevajoč bolniške odsotnosti zaposlenih, saj je trenutno z virusom okuženih 68 od skupno 450 zaposlenih.
Med 124 aktivno okuženimi stanovalci jih je približno polovica iz enote Tabor in druga polovica iz osrednje enote na Pobrežju. "Ta trenutek se gibljemo na približno 22 odstotkih kumulativne okuženosti od prvega dne epidemije, je pa zaradi naše velikosti visoka številka, a še vedno nesorazmerno nižja, kot kje drugje," je povedal Slavič.
Slavič pričakuje, da se bo okoli polovica okuženih prihodnji teden vrnila iz rdeče cone v domu v svoje sobe. Glede na potek epidemije ne izključuje dodatnih okužb pri stanovalcih, a meni, da bodo položaj obvladali.
Da bi lažje nadzirali zadeve, so v domu predlagali vzpostavitev zunanje cone v enem od apartmajskih hotelov v Mariboru, kamor bi preselili zdrave stanovalce. A jim ministrstvo tega ni odobrilo, zato zdaj vzpostavljajo zunanjo cono za okužene stanovalce. "Te ne vzpostavljamo zaradi previsokega števila okužb v domu, ampak zato, da zaradi same organizacije dela sprostimo obstoječe lokacije. Torej da rdeče cone preselimo na zunanjo lokacijo in da se v predbožičnem času morda vendarle pripravimo za začetek obiskov, ki bi na ta način tudi lažje potekali," je povedal direktor.
Zunanja rdeča cona bo po njegovih besedah v manjšem večnamenskem prostoru Železničarskega športnega društva Maribor, ki se je po ogledu več lokacij izkazal za najbolj primernega za ureditev ustreznih pogojev za stanovalce. Pripravljena naj bi bila v sredo, in sicer z možnostjo postavitve 90 postelj, ki pa jih bodo zapolnjevali po potrebi.
Razpršenost okužb v postojnski občini
"Smo presenečeni in zaskrbljeni, ko prejemamo tako visoke številke o okuženih v Občini Postojna. Še bolj nas skrbi, ker včeraj niso izvedli nobenega testiranja zaposlenih kakšne gospodarske družbe ali v kakšnem domu za ostarele, kar potrjuje razpršeno okužbo občanov znotraj mesta Postojna in njegove okolice," je povedal Sandi Curk, poveljnik regijskega štaba CZ za Notranjsko, po tem, ko so v ponedeljek v občini potrdili 28 novih okužb.
Večje število okuženih starostnikov imajo trenutno v Domu upokojencev v Ilirski Bistrici. V zunanji rdeči coni v Domu na Vidmu imajo trenutno nastanjenih 57 stanovalcev, okuženih je tudi sedem zaposlenih. Po Curkovem mnenju je spodbudno predvsem to, da v drugih domovih ni kakšnih večjih sprememb pri številu okuženih starostnikov ali zaposlenih.
Večjo okužbo so zabeležili tudi v Domu upokojencev v Podbrdu, kjer so na ponedeljkovem testiranju odkrili 11 okuženih stanovalcev. Slednje so že preselili v pripravljeno rdečo cono v domu, testiranje pa bodo v sredo ponovili pri vseh stanovalcih in zaposlenih.
Nove težave z okužbami v socialno-varstvenem zavodu Hrastovec
Potem ko so se zdravstvene razmere v Socialno-varstvenem zavodu Hrastovec prejšnji teden le začele umirjati in niso zaznali novih okužb, se je ta kljub spoštovanju vseh priporočil pojavila v njihovi dislocirani bivalni enoti Rožengrunt v občini Sveta Ana. Po pozitivnem testu ene od zaposlenih so vse stanovalce preselili v sivo cono na sedež zavoda.
Kot so sporočili iz zavoda, je trenutno pri njih v rdeči coni nastanjenih 16 stanovalcev, en pa je na bolnišničnem zdravljenju, pozitivnih je tudi je 17 zaposlenih. Medtem so slabo polovico zdravih stanovalcev, ki so bili nastanjeni v športni dvorani v Voličini, že preselili nazaj na sedež zavoda. Ostale bodo preselili, ko se bodo razmere v zavodu normalizirale.
Po besedah direktorice Andreje Raduhe, trenutno večje kadrovske stiske v zavodu nimajo, prav tako jim ne manjka osebne varovalne opreme. Stanovalci, ki so nastanjeni v rdeči coni, se počutijo dobro in bolezen prebolevajo v lažji obliki, nekateri tudi brez vidnih simptomov.
"Za nami je prva adventna nedelja, zato so se zaposleni maksimalno potrudili, da so stanovalcem kljub poostrenim ukrepom pričarali praznično vzdušje. Tudi sicer jih bomo v decembrskem času razvajali s sladkimi dobrotami, več sadja in majhnimi pozornostmi. Animatorji se bodo potrudili, da bodo prazniki prijetni," pravi direktorica zavoda.
Stanovalcem bodo nudili tudi dodatno psihosocialno pomoč, saj se zavedajo resnosti razmer, vendar jim obenem želimo omogočiti kar se da normalno bivanje, je še dodala Raduha.
KOMENTARJI (981)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.