Ob 5326 opravljenih testih je bilo v ponedeljek potrjenih 1388 okužb, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov je bil 26,06-odstoten. Prav 26-odstotni pozitivni delež je povprečje, ki ga trenutno držimo v Sloveniji, je na novinarski konferenci dejala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager. Med regijami ima Pomurje še vedno največ okužb, sledi gorenjska regija.
Na današnji dan je hospitaliziranih 1275 oseb, 208 jih potrebuje zdravljenje na intenzivni negi, kar je več kot dan pred tem, ko se je v bolnišnicah zdravilo 1264 okuženih, 205 na intenzivnem oddelku. Iz bolnišnic je bilo v domačo oskrbo sicer odpuščenih 92 oseb.
V ponedeljek je umrlo 45 ljudi, kar je največ doslej v enem dnevu. Med njimi je 24 oseb umrlo v bolnišnicah, je pojasnil vladni govorec Jelko Kacin.
14-dnevna pojavnost se je po podatkih Sledilnika covid povzpela na 932.
Incidenca višja le na Češkem, v Avstriji in Luksemburgu
Epidemiološka slika v Evropi in Sloveniji kaže na porast okužb. Nekatere evropske države beležijo porast števila primerov, nekatere pa so že uspele obrniti ta trend in sedaj beležijo upad. Gre za Češko, Francijo, Irsko, Nizozemsko in Španijo. A na drugi strani Estonija beleži 32-odstotni porast števila primerov, Latvija pa 25-odstotni porast. Velik porast beleži tudi Švedska, več kot 30 odstotkov, prav tako tudi Velika Britanija, pravi Čakš Jagrova.
V primerjavi s Slovenijo imajo višjo incidenco oziroma več okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh na Češkem ter v Avstriji in Luksemburgu. Višjo incidenco smrti pa na Češkem, v Belgiji in na Madžarskem, je pojasnila Čakš Jagrova.
Čakš Jagrova: Velik porast okužb med starostniki
V Sloveniji pa zaskrbljujoče narašča število okužb med starostniki, in sicer predvsem na račun domov za starejše občane. V domovih smo imeli do 4. oktobra 242 okužb, do 15. novembra pa že 4802 okužbi. Porast beležimo tako med zaposlenimi kot tudi med oskrbovanci. Med 99 domovi za upokojence, ki imajo skupno centralno upravo, so okužbe potrdili že v 90 izmed njih, je še dejala.
Pred tem smo oktobra beležili predvsem porast med aktivnim prebivalstvom med 25. in 64. letom starosti.
Okužbe so se pojavile v Domu starejših občanov Polde Eberl-Jamski na Izlakah, kjer imajo trenutno 12 okuženih zaposlenih in osem stanovalcev, od tega se sedem stanovalcev nahaja v rdeči coni, ki so jo vzpostavili v tamkajšnjem župnišču. En stanovalcev je v trboveljski bolnišnici. Vsi stanovalci v rdeči coni se dobro počutijo, je za STA povedala direktorica doma Mateja Černi. V domu imajo trenutno 171 stanovalcev, v okviru institucionalnega varstva pa je zaposlenih 118 delavcev.
Kot je na popoldanski novinarski konferenci izpostavil Zoran Hoblaj z DSO Rakičan: "Zaposleni v DSO si dodatke zaslužijo, saj delajo pod nenormalnimi pogoji, v polni zaščitni opremi, v 12-urnih izmenah, v zmanjšanih ekipah, da se okužba med zaposlenimi ne bi prenašala."
V stiskah tudi otroci in mladoletniki
Prof. dr. Mojca Juriševič je na popoldanski konferenci povedala, da so otroci prilagodljivi, a zdaj potrebujejo podporo starejših oziroma staršev, pogovor: "Naj covid ne bo središče vsakdana, a to ne pomeni, da ga smemo ignorirati. Bodimo iskreni, pristni pri izražanju skrbi. Ohranjajmo rutino, stojmo jim ob strani, imejmo jasna pričakovanja", svetuje staršem.
V kolikor pa situacijam nismo kos, ne odlašajmo z iskanjem podpore ali pomoči: obrnimo se na sorodnike, prijatelje, sodelavce, strokovne službe vrtcev in šol ter drugam, tudi na telefon za psihološko podporo prebivalcem, je pozvala.
Kot pa je še posebej izpostavila: "Poskrbimo za zdravo prehrano, dovolj gibanja na svežem zraku in spanja, ter iz vsakdana otrok in mladostnikov nikakor ne izpuščajmo psihološke hrane: (dovolj) časa za igro in stike z vrstniki."
Stanje epidemije podaljšano, za 14 dni nova zaustavitev javnega življenja
Vlada je včeraj za 30 dni podaljšala stanje epidemije v Sloveniji. Prav tako smo z včerajšnjim dnem vstopili v novo zaprtje države, zaustavil se je javni potniški prevoz, odprte ostajajo le nujne trgovine. Zdravstveni minister Tomaž Gantar sicer napoveduje, da bi lahko ukrepe začeli sproščati čez dva tedna.
Prav zaradi zaustavitve javnega prevoza imajo številni delavci težave s prevozom na in z dela. Po pojasnilih ministrstva za delo je ob tem mogoče govoriti o nastanku višje sile. Delavec, ki zaradi začasne prepovedi javnega prevoza potnikov ne more opravljati dela, je tako upravičen do nadomestila plače v višini 50 odstotkov plače oz. najmanj 70 odstotkov minimalne plače.
KOMENTARJI (1189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.