Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel je spregovoril o povečevanju števila okužb z novim koronavirusom in vedno težjem epidemiološkem spremljanju. V sredo so v Sloveniji namreč opravili 3.665 testov na okužbo z novim koronavirusom, kar 387 pa jih je bilo pozitivnih, je objavila vlada. Gre za največji dnevni prirastek števila okuženih. V bolnišnicah zdravijo 131 bolnikov s covidom-19, kar je prav tako največ doslej. Intenzivno terapijo potrebuje 21 bolnikov. Ena oseba s covidom-19 je v sredo umrla.
"Epidemiološka slika v Sloveniji se ne umirja, približno 2700 jih je aktivno okuženih. Trenutno ima epidemiološka služba v delu čez 250 primerov. Na podlagi tega smo se odločili, da se bo potrebno fokusirati na tiste najbolj kritične, ranljive skupine našega prebivalstva. Odločitev je bila težka, mislili smo si 'mogoče pa bo šlo, še en 20-urni delovnik, pa bomo naredili še te primere'," je povedal Fafangel. Dejal je, da zaradi odločitve, ki so jo sprejeli, nikakor ne delajo manj, delajo celo več, a da lahko sploh nadaljujejo z delom in preprečijo popolno sesutje sistema, je bilo treba postaviti prioritete.
Prioritetno bodo obravnavali primere iz DSO, socialno-varstvenih zavodov, zdravstvenih ustanov, šolstva in skupnih gospodinjstev. Tako so se odločili, ker so v DSO-jih in zavodih najbolj ranljive populacije, zdravstvene ustanove so seveda nujno potrebne za delovanje družbe in preprečitev t. i. lockdowna, za šolstvo pa so se odločili iz družbenega vidika, ne zato, ker bi bili otroci med bolj dovzetnimi za okužbe. Tesni stiki v skupnih gospodinjstvih pa so tisti, ki najpogosteje generirajo nove primere, je razložil Fafangel.
"Epidemiologi potrebujemo pomoč vseh. Odeja, s katero smo do zdaj ščitili državljane, je prekratka. Vsi tisti, ki bodo dobili informacijo o tem, da so bili v stiku z okuženo osebo, ali s strani te osebe ali aplikacije OstaniZdrav, bodo pomislili na drugega, ostali doma, če je to možno in pazili na higieno. Ob prvi znaki bolezni pa se seveda pokliče zdravnika in ostane doma ter se izolira," je k odgovornemu ravnanju pozval Fafangel in dejal, da verjame v ljudi. Pojasnil je, da bodo epidemiologi še vedno kontaktirali vsakega obolelega, vendar je na ljudeh, da o svoji okužbi obvestijo čim širši krog ljudi, s katerimi so bili v stiku.
Povedal je še, da je stanje v Sloveniji resno, saj trend ni v upadanju, ni še niti stabilen, ampak raste. "Danes je bilo potrjenih že čez 180 okužb," je še dejal v popoldanski izjavi.
Po podatkih Sledilnika Covid-19 je trenutno v Sloveniji 2.692 aktivnih primerov okužb. V 14-dnevnem obdobju je okuženih 128,80 na 100.000 prebivalcev. "To je resnica, s katero se je treba soočiti," je na dopoldanski novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin in dodal, da se virus še naprej najhitreje širi med zdravstvenimi delavci in delavci v šolah.
Podatki sledilnika tudi kažejo, da je bilo v sredo potrjenih 35 okužb med zaposlenimi v zdravstvu, dve med zaposlenimi v domovih za starejše in 13 med oskrbovanci domov.
Po starostnih skupinah so največ primerov, 82, zabeležili med starimi od 35 do 44 let. Med starimi od 45 do 54 let so jih potrdili 74, v starostni skupini 25 do 34 let pa 67 primerov. Med starimi od 15 do 24 so potrdili 50 okužb, med otroci, starimi od pet do 14 let, 22 primerov, med mlajšimi od pet let pa en primer. Med starimi od 55 do 64 let so potrdili 43 okužb, v starostni skupini 65 do 74 let 26 primerov in po 11 primerov okužb med starimi od 75 do 84 in starejšimi od 85 let, še kažejo podatki sledilnika.
V sredo so okužbo potrdili v več kot 110 občinah, največ, 64, v Ljubljani. V prestolnici je trenutno 449 aktivno okuženih. 17 okužb so potrdili v Novem mestu in Vrhniki, 15 pa v Domžalah. V Občini Škofljica so potrdili 11 okužb, v Škofji Loki 10. V ostalih občinah so zabeležili manj kot 10 novih okužb. Največji delež trenutno okuženih je še vedno v Črni na Koroškem, a rahlo pada (1,341 %), sledijo ji Mežica z rahlo rastjo (0,731 %), Šentjernej (0,517 %) in Prevalje (0,470).
Doslej so v Sloveniji potrdili 7.507 okužb z novim koronavirusom, skupaj je umrlo 160 bolnikov s covidom-19.
V slovenskih bolnišnicah se medtem soočajo s kadrovsko stisko in vse večjo zasedenostjo postelj, namenjenih covid bolnikom. Kot je v torek napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar, vlada zato že razmišlja, da bi Bolnišnico Topolšica v celoti spremenili v covid bolnišnico in na ta način pridobili okoli 100 postelj za bolnike, okužene s koronavirusom.
Virus vdira tudi v domove za starejše
Povečanje števila okuženih se odraža tudi v domovih za starejše občane. Na Gorenjskem so tako v teh dneh zabeležili okužbe v več domovih, do večjih žarišč pa zaenkrat ni prišlo.
V Domu starejših občanov Preddvor so okuženi štirje stanovalci in en zaposlen. Še pet okužb so do ponedeljka zaznali v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, kamor se je v začetku prejšnjega tedna iz bolnišnice vrnila okužena stanovalka.
Konec tedna so bili o okuženi uporabnici pomoči na domu, ki se je okužila v eni od bolnišnic, obveščeni tudi v Domu Petra Uzarja Tržič, kjer so nato odkrili okužbo še pri eni zaposleni. Danes pa o okužbi poročajo tudi iz Doma Taber. V cerkljanskem domu starejših občanov so namreč v sredo potrdili okužbo pri eni zaposleni, ki pa že skoraj teden dni ni bila v delovnem procesu, zato je nadaljnji prenos okužbe manj verjeten.
"Obveščamo vas, da je v Domu upokojencev Domžale ena stanovalka pozitivna na koronavirus. Oseba je bila premeščena v UKC Ljubljana. Svojce okužene s koronavirusom smo o tem obvestili," pa so medtem prek svoje Facebookove strani sporočili iz omenjene ustanove.
Vsem, ki so bili v stiku z okuženo, so bili odvzeti brisi, in sicer 15 zaposlenim in dvema stanovalcema. Rezultate testiranj še čakajo. Svojce morebitnih okuženih stanovalcev bodo o spremenjenem zdravstvenem stanju nemudoma obvestili, so sporočili iz doma, kjer so obiski do nadaljnjega prepovedani, se pa svojci stanovalcev na tamkajšnji recepciji lahko dogovorijo za video klic.
Okuženi zaposleni v UKC Maribor so se okužili zunaj delovnega časa
Kakšno je trenutno epidemiološko stanje v drugi največji slovenski bolnišnici, UKC Maribor, je na izjavi za javnost pojasnil direktor bolnišnice Vojko Flis. Da morajo sprejemati pomembne reorganizacijske ukrepe, saj se zdaj že praviloma po vsakem vikendu pojavljajo nove okužbe med zaposlenimi, ki se okužijo zunaj delovnega časa. "Pričakujemo, da se naši delavci profesionalno obnašajo tudi, ko niso v službi, a nekih mehanizmov ukrepanja v zvezi s tem nimamo," je dejal direktor UKC Maribor.
Trenutno imajo v bolnišnici 22 bolnikov, ki se zdravijo na covid oddelku. "Če bo treba, bomo lahko zvišali število postelj za covid bolnike na 40 in na šest za intenzivno nego," je povedal Flis. Če bi se nato potrebe po covid posteljah še povečevale, bi morali začeti razmišljati, kateri drugi programi v bolnišnicah bodo začeli delovati okrnjeno, je opozoril Flis.
O znakih bolezni je Flis povedal, da so lahko "sila, sila različni". Nekateri bolniki s covidom-19 niti ne kašljajo niti nimajo povišane telesne temperature, imajo pa diarejo ali močnejši glavobol. To sicer povzroča težave pri diagnosticiranju bolezni, je izpostavil. V UKC Maribor si po novem pomagajo s hitrimi testi, pri katerih pa je težava ta, da še niso dovolj preizkušeni in jih skrbi, kako zanesljivi so. Pri teh testih je rezultat sicer možno dobiti že v 15 minutah.
Vlada je sicer na današnji seji sprejela nekaj novih ukrepov za omejitev širjenja novega koronavirusa, med drugim je sprejela odlok o omejitvi zbiranja ljudi na največ deset ljudi.
KOMENTARJI (1656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.