"Tisti, ki so bili polno cepljeni že na začetku leta, imajo le še malo zaščite pred okužbo," pravi infektolog Janez Tomažič z infekcijske klinike UKC, saj začne imunost nekaj mesecev po cepljenju postopoma popuščati. "Po šestih mescih pa nekako začne popuščati tudi zaščita za sprejem v bolnišnico," je dodal.
Povsem drugače pa je, kot trdi, po poživitvenem odmerku. "Pride do hitrega povečanja protiteles in celične imunosti," pravi Tomažič. To potrjuje tudi izraelska študija objavljena v znanstveni reviji New England Journal of Medicine. Da so ugotovili 90 odstotkov manjšo smrtnost pri osebah, ki so bile cepljene trikrat, razlaga Tomažič.
Poživitveni odmerek pa učinkuje tudi proti novi različici omikron, potrjujejo podatki s terena v Veliki Britaniji, je razložil biokemik Roman Jerala s Kemijskega inštituta. "Cepivo AstraZeneca ne zaščiti popolnoma nič pred simptomatsko okužbo, dvojni odmerek Pfizerja zaščiti približno 30-odstotno, medtem ko je zaščita pri tistih, cepljenih s tretjim odmerkom, nekje 70–75-odstotna."
Predlog svetovalne skupine, da bi skrajšali čas, po katerem bi ljudje prejeli poživitveni odmerek, naj bi bil tudi v skladu s priporočili Evropske agencije za zdravila (EMA). "Trenutno dostopni podatki kažejo, da je cepljenje s poživitvenim odmerkom varno in učinkovito že tri mesece po zaključku prvotnega cepljenja, če je to potrebno z vidika javnega zdravja," je povedal vodja Eminega oddelka za strategijo cepljenja Marco Cavaleri.
"Če govorimo o omikronu, ki prihaja in bo nedvomno prišel tudi v naše kraje, jaz mislim, da se bo izkazalo, da so zaščiteni samo tisti, ki so cepljeni s tremi odmerki in prebolevniki, ki so bili dodatno cepljeni," je dejal Jerala.
Medtem pa WHO nasprotuje univerzalnemu dostopu do poživitvenih odmerkov, saj da bi morali najprej omogočiti, da vsi dobijo prvi odmerek. Gre za pravično porazdelitev cepiv, so sporočili pred dnevi.
Skrajšanje veljave digitalnega potrdila na devet mesecev
Druga sprememba, ki se obeta, pa je omejitev trajanja digitalnega potrdila o cepljenju. Tu naj bi sledili predlogu Evropske komisije, ki je pred zimsko turistično sezono državam članicam priporočila, da omejijo veljavnost potrdila na 9 mesecev. Po napovedih epidemiologinje Mateje Logar, se bo za to kmalu odločila tudi Slovenija.
"Po devetih mesecih pa potrdilo o cepljenju ne bo več priznano, če niste prejeli poživitvenega odmerka," je naznanil Didier Reynders, evropski komisar za pravosodje. Hrvaška naj bi celo razmišljala o skrajšanju veljavnosti z enega leta na šest mescev, Avstrija pa z devet na sedem mesecev. To bi potem veljalo tudi za vse, ki potujejo v ti dve državi.
Od torka pa se začenja tudi cepljenje otrok starih med 5 in 11 let. Da pediatri zaupajo v cepljenje otrok proti covidu, kažejo tudi podatki ankete Zdravniške zbornice, ki je pokazala, da je velika večina, skoraj 86 odstotkov od 90 pediatrov, ki imajo otroke stare med 12 in 18 let, te že cepila, ali pa to še načrtuje.
KOMENTARJI (1320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.