Vlada je sporočila, da so v petek opravili 6580 testiranj in potrdili 1690 okužb z novim koronavirusom. Kot je zapisal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, je bilo v petek opravljenih razmeroma veliko testiranj, delež okuženih pa je dosegel 25,68 odstotka. "Opažamo dnevna nihanja, a je bil trend v tem tednu vseeno opazno negativen," je dodal.
Hospitaliziranih je 1219 ljudi, 197 jih je na intenzivni negi. 129 ljudi so odpustili iz bolnišnic, 31 pa jih je umrlo.
V Sloveniji so doslej skupaj potrdili 64.270 okužb z novim koronavirusom, umrlo je skupaj 1026 bolnikov s covidom-19. Z 31 v petek umrlimi covidnimi bolniki (prav toliko jih je umrlo tudi v četrtek) se je tako število umrlih bolnikov s covidom-19 v dobrih osmih mesecih od prve smrti v Sloveniji povzpelo nad 1000.
Trenutno je v državi 19.972 aktivnih primerov okužb, 14-dnevna pojavnost okužbe na 100.000 prebivalcev pa je 953, je razbrati iz podatkov Sledilnika za covid-19.
Po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v petek v domovih za starejše umrlo 12 oskrbovancev, ki so bili pozitivni na novi koronavirus. V drugem epidemičnem valu je tako skupaj umrlo 471 s koronavirusom okuženih oskrbovancev.
V severnoprimorskih domovih za starejše umiritev števila novih okužb
V domovih za starejše na Severnem Primorskem se razmere zaradi okužb s koronavirusom po več dneh skokovite rasti očitno umirjajo. Zadnji odvzeti brisi v štirih domovih, Domu upokojencev Nova Gorica in njihovi enoti Podsabotin, v Domu upokojencev Gradišče in Domu starejših Bor Črni vrh, so namreč potrdili le posamične nove primere.
Kot so danes sporočili iz iz regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko, so bolj spodbudne tudi novice glede reševanja kadrovskih stisk v teh domovih. V črnovrškem so že dobili pomoč iz Zdravstvenega doma Idrija, v nedeljo pa pričakujejo še šest študentov medicine in zdravstva. Vračajo pa se tudi že redno zaposleni, ki so bili pozitivni v prvih dneh izbruha okužb v domu.
Nekaj novih moči imajo tudi v Gradišču nad Prvačino, kjer delajo vse, da bi stanovalci lahko ostali v domu in jih ne bi selili v rdečo cono na drugo lokacijo, v telovadnico v Dornberku. Iz Renč oziroma tamkajšnjega doma pa sporočajo, da so se v delovni proces vrnili vsi zaposleni, ki so se soočili z okužbo.
Po podatkih ECDC Slovenija po stopnji umrljivosti na 7. mestu
V dobrih osmih mesecih od prve smrti bolnika s covidom-19 v Sloveniji je umrlo že več kot tisoč obolelih s to boleznijo. Smrtni davek je bil v prvem epidemičnem valu bistveno nižji, takrat jih je umrlo skupaj 108, medtem ko je samo v zadnjih treh tednih umrlo skoraj 600 bolnikov s covidom-19.
Do konca oktobra je bilo po uradnih podatkih NIJZ največ covidnih bolnikov, ki so umrli, starih več kot 85 let. Število smrti se niža s starostjo, je bil pa najmlajši bolnik, ki je umrl, iz starostne skupine od 35 do 44 let. Umrl je v oktobru.
V prvem valu je bilo 80 odstotkov umrlih iz domov za starejše. Takrat je umrlo 87 oskrbovancev domov, od tega 55 v domovih in 32 v bolnišnicah. Tudi v drugem valu se okužbe širijo po domovih, trenutno je v domovih aktivno okuženih 2650 oskrbovancev in 927 zaposlenih. Po podatkih NIJZ, ki še niso dokončni, je v drugem epidemičnem valu umrlo 471 oskrbovancev domov za starejše s covidom-19. Od tega jih je približno polovica umrla v domovih, polovica pa v bolnišnicah.
Slovenija se z 12,9 smrti covidnih bolnikov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) uvršča na sedmo mesto med evropskimi državami. Višjo umrljivost v zadnjem času so imele Češka, Belgija, Poljska, Madžarska, Bolgarija in Lihtenštajn. Od 1. septembra do 20. novembra je skupno umrlo 892 covidnih bolnikov, medtem ko je bilo v tem obdobju potrjenih 64.270 okužb, kar pomeni, da je bil delež umrlih glede na potrjene okužbe 1,4-odstoten.
Na inštitutu Jožef Stefan napovedujejo, da bo v tem valu epidemije umrlo še vsaj 400 bolnikov.
Obvezno testiranje zdravstvenih delavcev na okužbo s koronavirusom se bo uvajalo postopno
Od ponedeljka dalje se bo sicer postopoma uvajalo testiranje zdravstvenih delavcev na prisotnost novega koronavirusa. Obvezno testiranje najmanj enkrat tedensko se bo izvajalo znotraj posamezne organizacijske enote izvajalca, kjer se je okužba pojavila, je navedeno v spremembah odredbe o začasnih ukrepih v organizaciji zdravstvene dejavnosti zaradi epidemije, ki so začele veljati danes.
Testiranje se bo v organizacijski enoti izvajalo od pojava okužbe in še najmanj 14 dni po zadnji ugotovljeni okužbi.
Delodajalec bo število in vrsto opravljenih testov ter število pozitivnih izvidov spremljal in o tem dnevno poročal Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Testiranje zdravstvenih delavcev, ki so že preboleli okužbo, pa ne bo obvezno.
V celoti bo testiranje uvedeno najpozneje do 7. decembra.
Ministrstvo za zdravje je izdalo tudi navodila glede izvajanja in financiranja mikrobioloških preiskav za novi koronavirus, po katerih lahko te preiskave poleg Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano ter Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete v Ljubljani neposredno pri bolniku opravljajo tudi zdravstveni domovi, bolnišnice in nekateri koncesionarji, je ministrstvo objavilo na spletni strani.
Proračun po njihovih navedbah zagotavlja financiranje za preiskave in teste, ki so medicinsko indicirani. Prav tako se financira preventivno testiranje zdravstvenih delavcev in sodelavcev pri izvajalcih, ki opravljajo zdravstveno dejavnost v mreži javne zdravstvene službe, vključno s socialnovarstvenimi zavodi.
Pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije lahko uveljavljajo zahtevke za povračilo stroškov preiskav vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe za PCR-teste ter izvajalci, imenovani s sklepi ministra za zdravje.
Izvajalci posredujejo rezultate vseh testiranj in preiskav v Centralni register podatkov o pacientih, kot to določi NIJZ.
Glede uvedbe testiranja v socialnovarstvenih zavodih pa na ministrstvu pojasnjujejo, da bodo v naslednjem tednu potekala nadaljnja usklajevanja z vsemi deležniki.
KOMENTARJI (977)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.