V Sloveniji imamo nov neslavni rekord po številu novih okužb v enem dnevu – včeraj do polnoči smo jih ob 3557 opravljenih testih (kar je največ doslej) potrdili 137. Štirje ljudje so umrli.
Ta številka je sicer pričakovana, saj imamo 1116 aktivnih okužb, v prihodnjih dneh bo morda število okuženih na posamezen dan še višje.
Največje absolutno število dnevnih okužb smo doslej sicer zabeležili v torek, 15. septembra, ko se je številka ustavila pri 123.
Tudi število hospitaliziranih medtem vztrajno raste. Bolnišnično zdravljenje danes potrebuje 67 bolnikov s covidom-19, od tega jih je v intenzivni enoti 11, devet jih je po podatkih Covid-19 Sledilnika priključenih na respirator. Tri osebe pa so odpustili v domačo oskrbo, je na Twitterju sporočila Vlada RS.
Nove okužbe v več kot 60 občinah, največ v Ljubljani
Okužbe so tudi tokrat zelo razpršene po celotni državi - v četrtek so jih potrdili v 64 občinah. Največ novih okužb smo včeraj sicer zabeležili na območju Ljubljane (37), kjer je trenutno 232 aktivnih okužb. Sledita Kranj in Kamnik s po petimi primeri; v Mariboru in Šmarju pri Jelšah so potrdili štiri primere, po tri pa na območju Rogaške Slatine, Pivke, Domžal, Ilirske Bistrice, Trbovelj, Slovenj Gradca in Lendave. Po dva novookužena imajo v Celju, Šentjurju, Radovljici, Gornji Radgoni, Brezovici, Gorjah, Miklavžu na Dravskem polju in Vrhniki. O eni novi okužbi pa poročajo iz Braslovč, Slovenske Bistrice, Novega mesta, Sloveskih Konjic, Škofljice, Velenja, Vojnika, Jesenic, Lovrenca na Pohorju, Medvod, Lenarta, Nove Gorice, Postojne, Rač - Frama, Starš, Ajdovščine, Iga, Kočevja, Log - Dragomerja, Velikih Lašč, Murske Sobote, Preddvora, Sevnice, Trebnjega, Benedikta, Polzele, Tržiča, Zreč, Cerknice, Hajdine, Mengša, Mute, Naklega, Ormoža, Selnice ob Dravi, Šenčurja, Svete Ane, Trzina, Dupleka, Kranjske Gore, Tomina, Vranskega, Zagorja ob Savi ter Škocjana, en novookuženi pa je tuji državljan.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika največ novookuženih (28) prihaja iz starostne skupine od 25 do 34 let, s po 26 primeri sledita skupini med 35 in 44 leti, ter med 45 in 54 leti. 17 novookuženih je starih med 55 in 64 leti, 13 pa med 15 in 24 leti. 10 primerov so zabeležili v starostni skupini od 65 do 74 let, devet v skupini od 75 do 84 let, šest pa jih je starih med 5 in 14 leti. En novookuženi je otrok, star do štiri leta, en pa starosti nad 85 let.
Za sprejem covid bolnikov se bodo pripravile še tri bolnišnice
Direktorji vseh štirih bolnišnic, kjer trenutno sprejemajo covid bolnike, UKC Ljubljana, UKC Maribor, Golnika in bolnišnice Celje, so se danes sestali s predsednikom vlade, zdravstvenim ministrom in strokovno skupino za covid. Dogovorili so se, da je potrebno za sprejem covid bolnikov pripraviti še tri bolnišnice, šempetrsko, novomeško in murskosoboško, je v oddaji Svet na Kanalu A poročala Barbara Bašič.
Glede kadrovske stiske v slovenskih bolnišnicah pa je trenutno najverjetnejša možnost, da se bodo zdravstveni delavci selili med bolnišnicami, iz tistih, kjer ga bo vsaj približno dovolj, v tiste, kjer bo kadra primajkovalo.
Okužba pri zaposleni v DSO Fužine, test pri zaposlenem v DU Vrhnika negativen
Med okuženimi je pod podatkih Covid-19 Sledilnika tudi devet oskrbovancev domov za starejše, dva tam zaposlena in osem zdravstvenih delavcev.
Okužbo pa so potrdili tudi v Domu starejših občanov (DSO) Fužine. Kot so zapisali na spletnih straneh doma, so okužbo potrdili pri eni od zaposlenih. "Trenutno ni okužen noben stanovalec," zagotavljajo. V skladu s smerinicami NIJZ in sprejetim akcijskim načrtom so v DSO Fužine vsi obiski tako do nadaljnjega prepovedani. Stike bodo v tem času omogočali preko mobilnih tehnologij (telefon, Viber, Skype ...), svojce pa bodo o vseh nadaljnjih postopkih sproti obveščali.
Na srečo pa so sum na okužbo pri zaposlenem v Domu upokojencev (DU) Vrhnika ovrgli. Kot je za 24ur.com pojasnila direktorica doma Milena Končina, je bila partnerica zaposlenega v stiku z okuženo osebo. "Zaposleni je odšel na testiranje, dom pa smo v sredo preventivno zaprli za obiske," je dejala. Takoj so obvestili epidemiološko službo in v pritličju aktivirali sivo cono. "Lahko pa zdaj z olajšanjem povem, da je test negativen. Zdaj bomo vzpostavili vse protokole in dom spet odprli za obiske," je povedala Končina. Kot je dodala, pa so stanovalci zelo razumevajoči. "Ravnati moramo preventivno. zakaj bi nekoga po nepotrebnem izpostavljali," še pravi.
V Domu starejših občanov Črnomelj, kjer so okužbo zabeležili pretekli teden, so včeraj odvzeli brise 43 stanovalcem iz 3. nadstropja in 13 zaposlenim, ki se od prejšnjega tedna nahajajo v preventivni samoizolaciji. Vsi rezultati so bili negativni, so sporočili preko Facebooka.
V braslovški občini se epidemiološka situacija še naprej umirja
V braslovški občini je trenutno z novim koronavirusom aktivno okuženih 33 občanov. V četrtek je bila potrjena samo ena nova okužba, kar po oceni vodstva občine pomeni, da se razmere še naprej umirjajo. Od ponedeljka je bilo namreč potrjenih samo sedem novih okužb, so danes sporočili z braslovške občine.
V Osnovni šoli (OŠ) Braslovče imajo trenutno potrjenih 14 okužb pri zaposlenih in 17 okužb učencev. V karanteni so trije oddelki OŠ Braslovče, od katerih se dva oddelka v ponedeljek vračata v šolo.
V Podružnični OŠ Trnava in Vrtcu Trnava pa potekata pouk in varstvo znova v vseh oddelkih.
Počasi pa znova narašča tudi delež oziroma odstotek pozitivnih testov med vsemi opravljenimi. Na dan 17. septembra je ta znašal 3,85 odstotka. Najvišji je sicer bil 26. marca, ko smo ob 1075 opravljenih testiranjih potrdili 61 pozitivnih primerov (5,67 odstotka).
Prav na zgornji datum (četrtek, 26. marec) pa se nanaša tudi pojasnilo pristojnih glede števila takrat potrjenih okužb. Do torka, 8. septembra (ko smo potrdili 78 novih primerov okužbe - do takrat torej največ), je navedeni datum namreč veljal za dan z (do takrat) rekordnim številom okužb. Vlada je dan pozneje sporočila, da so potrdili 70 novih primerov.
Pred časom pa smo na uredništvu 24ur.com opazili, da se je število dnevnih okužb, ki smo jih v Sloveniji zabeležili 26. marca tako v poročanju nekaterih medijev kot denimo na spletnih straneh Covid-19 Sledilnika spremenilo - na 61.
Na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in na Ministrstvo za zdravje RS (MZ) smo naslovili vprašanja, ali imajo podatke, kaj je vplivalo na to spremembo, ali pa se je morda zgodila napaka. Za pomoč pri razjasnitvi smo zaprosili tudi ekipo Covid-19 Sledilnika.
Iz NIJZ so nam odgovorili, da nad tem kaj objavlja Covid-19 Sledilnik, nimajo pregleda in zato teh podatkov ne morejo komentirati. Dodali so še, da so aktualni točni podatki po dnevih objavljeni na njihovi spletni strani.
A dejstvo je, da podatke glede okužb Sledilnik objavlja na podlagi poročil NIJZ, MZ in vlade. So nam pa spremembo pojasnili na ministrstvu, kjer so dejali, da jim je prav NIJZ sporočil, da so res naknadno popravili število okuženih na dan 26. marca. "Povedali so nam, da v prvih tednih še ni bilo dorečenega protokola med vsemi laboratoriji, tako da niso vsi poročali na enak način (kasneje so določili presečno uro). Pri naknadnem pregledu podatkov so ugotovili, da je bilo 26. marca poročanih preveč primerov," razlagajo.
Spremembo so zaznali tudi na Covid-19 Sledilniku in dodali, da podatek, da je bilo 26. marca 61 potrjenih okužb, vsekakor drži. Tudi oni so se naslednji dan (27. marca) namreč lotili preverjanja podatkov za nazaj (usklajevanje z tabelo vlade in NIJZ) in so opazili neskladja, o katerimi so obvestili službo za odnose z javnostmi MZ. Ugotovili so, da je bila za neskladje primarno kriva presečna ura poročanja okužb. To je bilo namreč obdobje, ko se je ravno spreminjalo poročanje iz presečne ure 14.00 na 24.00. Zmeda s podatki je tako posledica tega prehoda (izračunalo se je razliko na podlagi podatka ob 14.00 dan prej in novega podatka za 24.00 naslednji dan). "Na podlagi tega je ekipa Covid-19 Sledilnika 31. marca popravila zgodovinske podatke za nazaj, zato je število novih za ta dan 'samo' 61 - ker je bilo torej prejšnji dan okuženih več," so nam pojasnili.
V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini število okuženih narašča
V Pegazovem domu starejših občanov v Rogaški Slatini so v četrtek odvzeli brise dvema stanovalcema in eni zaposleni osebi. Brisa enega stanovalca in zaposlenega sta bila pozitivna, kar pomeni, da je v domu trenutno z novim koronavirusom okuženih 16 stanovalcev in pet zaposlenih, je danes povedala direktorica doma Kristina Kampuš.
Vse okužene stanovalce so že v torek premestili v bolnišnice. Zaradi potrjene okužbe je bilo v novomeško bolnišnico premeščenih deset stanovalcev, dva sta na zdravljenju v šempetrski bolnišnici, eden pa v ljubljanskem kliničnem centru.
"Stanovalci, ki so trenutno v bolnišnicah, se bodo predvidoma čez nekaj dni vrnili v Pegazov dom in bodo nameščeni v tako imenovano rdečo cono, ki jo v domu vzpostavljamo v tem času. Gre za povsem ločeno skupino, brez stikov z ostalimi stanovalci v domu. Po protokolu Nacionalnega inštituta za javno zdravje bodo vsi stanovalci ponovno testirani čez sedem dni," je pojasnila Kampuševa.
Dejala je, da je večina stanovalcev z okužbo brez simptomov, nekateri pa imajo blažje simptome okužbe.
V domu so zaradi izbruha okužbe primorani izvesti nekatere začasne premestitve, da bi preprečili možnost prenosa okužbe. Zdravstveno stanje ostalih stanovalcev v domu pa je brez sprememb, je še dejala Kampuševa.
V domu imajo 130 stanovalcev, od tega se dva že nekaj časa zdravita v bolnišnici, zaposlenih pa je 75 oseb.
V Pivki perutninarstvo bodo testirali do 310 delavcev
V skupini Pivka-Delamaris, kjer so do včeraj zvečer okužbo z novim koronavirusom skupno potrdili že pri 46 zaposlenih, še 25 pa jih je v karanteni, si prizadevajo, da bi val okužb kar najhitreje ustavili, poročajo Primorske novice. Zato bo danes preko popoldneva testiranje potekalo tudi na sedežu družbe. Posebno mobilno enoto bodo organizirali v sodelovanju z regijskim štabom civilne zaščite za Notranjsko, NIJZ in ministrstvom za zdravje. Gre za prvi primer tako obsežnega testiranja izven covid-ambulant pri nas.
Vlada je včeraj sicer sprejela nove ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Predsednik vlade Janez Janša je ob tem danes na posvetu Državnega sveta dejal, da Evropa išče načine za spopad z virusom, ki nas finančno in gospodarsko ne bi stal toliko kot spomladi. "Zato tudi nobena država okoli nas s slabšimi zdravstvenimi podatki od naših še ni razglasila epidemije," je dodal.
KOMENTARJI (1422)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.