V nedeljo, 21. decembra, so pristojni ob opravljenih 1446 testov potrdili 395 novih primerov, kar predstavlja 27,32-odstotni delež pozitivnih testov. Trenutno je v bolnišnicah 1271 ljudi s covidom-19, 208 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so jih odpustili 22, umrlo pa je še 26 ljudi, kažejo podatki Vlade RS.
V domovih za starejše je na novo ozdravljenih 44 stanovalcev in 66 zaposlenih. Na novo okuženih v domovih za starejše je 25 stanovalcev in 15 zaposlenih, je povedal vladni govorec Jelko Kacin. V petih posebnih socialnovarstvenih zavodih je trenutno 291 okuženih uporabnikov in 187 zaposlenih, kar pomeni, da ni novih primerov.
Ukrepi med prazniki
Vlada je sicer včeraj sprejela načrt ukrepov, ki bo zaradi omejitev, povezanih s preprečevanjem širjenja okužbe z novim koronavirusom, veljal v času prihajajočih praznikov. Danes smo na enem mestu še enkrat zbrali pomembnejše poudarke iz njega, ki narekujejo, kako bomo lahko letos na najbolj varen način preživeli božič in novo leto.
24. in 25. decembra ter v primeru stabilne epidemiološke situacije tudi 31. decembra in 1. januarja 2021 bo veljala možnost stika z osebami iz največ dveh gospodinjstev, maksimalno šest odraslih oseb na zasebnih površinah. Otroci do 15. leta so iz omejitve izvzeti.
24. decembra od 12. ure do 25. decembra do 20. ure ter 31. decembra od 12. ure do 1. januarja 2021 do 20. ure za obiske pod pogoji iz prejšnje alineje ne bodo veljale omejitve gibanja med občinami in regijami.
Kot je dejal Kacin, bodo tako omogočeni obiski pri najbližjih, nikakor pa ne množična praznovanja. Vlada je ob tem znova pozvala vse, naj na minimum zmanjšajo stike že v dneh pred božičem in v tednu po novem letu. Vsem, ki se bodo v času praznikov družili s člani drugih gospodinjstev, pa svetujejo, da se po stikih oziroma obiskih samoizolirajo.
Vse druge omejitve gibanja ostanejo v veljavi – od druženja do prepovedi zbiranja na javnih površinah, tudi na silvestrovo, velja prepoved gibanja v nočnem času in prepoved prodaje in uporabe pirotehnike ter prirejanja ognjemetov.
Vlada pozorno spremlja razmere v Evropi, tudi potencialno poslabšanje razmer zaradi zadnje mutacije virusa covida-19. Vsa potovanja v tujino odsvetujejo, v pripravi pa je tudi odlok, ki bo upošteval nove okoliščine in razmere v državah s slabšo epidemiološko sliko pri prehajanju meja.
'Praznike izkoristimo na nov način in poiščimo razloge za hvaležnost'
"Res ne vemo, kaj nas še čaka in kdaj se bo ta novi veter 'covidus tornadus' res umiril, jasno pa je, da se zaradi vsega tega lovimo pri iskanju ravnotežja in smeri, saj ne vemo, kam naj v resnici usmerimo jadra," je v metafori prihajajoče praznike med epidemijo ubesedila psihologinja Andreja Poljanec.
Tradicionalna doživetja so bila še posebej med prazniki namreč naša "sidrišča", zato se lahko letos mnogi znajdejo v fazi beganja, žalovanja in pogrešanja tega, kar letos ne bo mogoče. Ob drugačnih praznikih se lahko po besedah psihologinje mnogi počutijo, kot da izgubljajo nekaj življenjsko pomembnega, saj je porušena oblika, ki jim je zagotavljala občutek domačnosti.
A drugačni prazniki nikakor ne pomenijo, da se jim je treba odpovedati, je še dejala. Preživimo jih lahko na nov, drugačen način. "To je namreč kljub temu obdobje, ki je ne glede na zdravstvene razmere namenjeno umirjanju, pozornosti do drugih, obdarovanju, razveseljevanju in hvaležnosti," je dejala Poljančeva. Pri tem je še poudarila, da slednja pogosto vznikne prav takrat, ko ni vse po starem, tradicionalnem.
Svetovala je, naj se ljudje povežejo na nove načine, z novimi igrami, naj napišejo pesem ali naredijo kviz. "Letos se v resnici lahko prav vsi naučimo več lepega izraziti z besedami ali kakšnimi drugimi, novimi gestami," je pred prihajajočimi prazniki še svetovala Poljančeva.
KOMENTARJI (365)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.