Tomi Rumpf, v. d. direktorja Zavoda za blagovne rezerve, pred kamerami ni želel komentirati tega, da je moral kot nekdanji prvi mož državne Kobilarne Lipica zaradi nesmotrne porabe javnega denarja na zahtevo Računskega sodišča odstopiti.
Zdaj ga kot novega šefa blagovnih rezerv čaka še ena revizija. Ta je neizbežna, saj so na Računskem sodišču prejeli nepričakovano veliko pobud za nadzor nad domnevno spornimi in preplačanimi nabavami zaščitne opreme.
Kdo je zapravljal? Nekdanji šef blagovnih rezerv Anton Zakrajšek je v pismu razkril, da so 20. marca na blagovnih rezervah prejeli ustno navodilo ministrstva Zdravka Počivalška, da se vse prispele ponudbe pošilja na ministrstvo. Čez tri dni se je navodilo spremenilo – ponudbe mora po novem usmerjati ministrstvo za obrambo oziroma pod njega spadajoča uprava za zaščito in reševanje. Dan pozneje je na predlog gospodarskega ministrstva vlada za ponudbe ustanovila medresorsko skupino različnih ministrstev pod vodstvom državnega sekretarja ministrstva za obrambo.
Zanimivo, dan za tem je minister Počivalšek na blagovne rezerve pripeljal nekdanjega direktorja Tuš nepremičnin, pa nekdanjega direktorja družbe Elektro Celje Energija, vodenju turističnega centra na Golteh se je odpovedal na začetku marca, da prevzame še eno ustanovljeno skupino. Kot je Počivalšek zatrjeval 21. aprila, vodja Terče ni imel pogodbe z ministrstvom, delo na zavodu naj bi opravljal pro bono.
Še bolj zanimivo, saj je že dva dni pozneje na tretjem sestanku medresorske skupine uradno predstavljal Zavod za blagovne rezerve in med drugim poročal drugim ministrstvom o stanju blagovnih rezerv in prevzemih, ki jih realno lahko zavod pričakuje v nekaj dneh. Ne sliši se le kot pomoč, kajne? Kot je 21. aprila trdil Počivalšek, ta ni imel nobenih pooblastil za delo pri nabavi zaščitne opreme. Zakaj minister ne navaja resničnih dejstev, je dobro vprašanje.
Govori eno, dela drugo
27. marca je bilo namreč sklenjeno, da pristojni predstavnik gospodarskega ministrstva Zdravka Počivalška oziroma blagovnih rezerv stopi v neposreden stik pri vzpostavljanju logističnega centra Čindau, ki so ga ponujali kitajski lastniki Gorenja. In nosilec? Magister Terče.
Na naslednjem sestanku konec marca je Terče predstavnike drugih ministrstev tudi obvestil, da so v Zavodu za blagovne rezerve že obvestili o možnosti dobave blaga v Čingdau, čeprav je minister zatrdil, da Terče ni imel nobenih pooblastil za delo pri nabavi zaščitne opreme.
Ni presenečenje, da se dela eno in govori drugo. Ravno v času Terčetovega delovanja so na gospodarskem ministrstvu zavzeto ponavljali, da po sklepu vlade dobave lahko plačujejo le slovenskim podjetjem.
Ali je res, da ne morejo neposredno zaščitne opreme dobavljati od tujih proizvajalcev, smo vprašali prvega državnega revizorja, ki je povedal, da je odgovor preprosto ne. Nekaj časa smo bili presenečeni, da je to opremo mogoče kupovati prek posrednikov in ne pri proizvajalcih.
Potem je minister Počivalšek obrnil ploščo, češ da so problematični avansi: "Ne gre za zakonsko osnovo. Ne želimo in ne moremo plačevati kitajskim ali drugim dobaviteljem 100 % avansov. Tisti dobavitelji, ki so pripravljeni pripeljati blago v Slovenijo, ga dobijo plačanega po dobavi."
Pa smo ugotovili, da tudi to ne drži. Izjema je bila dobava ventilatorjev. In ko smo slišali razlago, da pri ventilatorjih drugače ne gre in da se le pri tem plačuje avanse, smo spet našli pogodbo, ki dokazuje nasprotno.
Podjetje Dobnik Trade, šlo je za en milijon kosov trislojnih mask za 490.000 evrov brez DDV, ki 8.aprila še niso bile dobavljene, podjetju pa je Zavod za blagovne rezerve že 20. marca nakazal 597.800 evrov.
Čeprav Počivalškovega zaupnika Terčeta od 12. aprila na blagovnih rezervah naj ne bi več bilo, Rumpf pa je danes potrdil tako ukinitev medresorske skupine kot prenehanje nabave prek posrednikov, ostaja neizpodbitno dejstvo, kot je povedal Tomi Rumpf, da je tudi zdaj k vsaki pogodbi ministrstvo dalo soglasje, in tako bo tudi ostalo.
Obisk kriminalistov so na blagovnih rezervah že dočakali, revizijo še bodo, minister Počivalšek pa tudi interpelacijo.
KOMENTARJI (1132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.