Kot ugotavlja BND, je bilo zaradi kitajske 'prošnje' izgubljenih vsaj štiri do šest tednov, poroča Der Spiegel. Kitajska naj bi tudi prikrivala širitev virusa s človeka na človeka. V tem času, tako navaja poročilo, objavljeno v začetku marca, bi se lahko svet povsem pripravil na pandemijo. Nemško poročilo se ujema z raziskavo, ki jo je opravila univerza v Southamptonu, ki ugotavlja, da bi se širitev bolezni zmanjšala za 95 odstotkov, če bi Kitajska o bolezni seznanila svetovno javnost vsaj tri tedne prej, kot je to dejansko storila.
Poročilo s podobno vsebino je v sredini marca objavila tudi ameriška obveščevalna agencija CIA, ki je zaključila, da je Kitajska ponarejala podatke, tako glede števila okužb kot tudi števila smrtnih žrtev. Kitajska vlada je namreč sporočila, da je v Vuhanu zaradi posledic okužbe s covid-19 umrlo okrog 3500 ljudi, medtem kot nekateri zahodni viri govorijo celo o 40.000 žrtvah.
Na nemška poročila so se že odzvali v WHO, kjer so na Twitterju zapisali, da so poročila o domnevnem telefonskem klicu med Ši Džinpingom in Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom "lažna in neosnovana". Zapisali so, da kitajski voditelj in prvi mož organizacije "nista govorila po telefonu ne 21. januarja ne kadar koli". Ob tem so še dodali, da je Kitajska že dan pred domnevnim klicem, torej 20. januarja, svetovno javnost obvestila o prenosu virusa s človeka na človeka.
Ameriški predsednik Donald Trump je v preteklih tednih večkrat kritiziral WHO, češ da se ni primerno odzvala na krizo. Začasno je ukinil tudi plačevanje sredstev organizaciji. ZDA sicer prispevajo približno 15 odstotkov proračuna organizacije.
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.