Na novinarski konferenci, kjer je norveška premierka predstavila delo v drugi polovici letošnjega leta, je še opozorila, da je sicer pravilen razmislek o načrtih za običajno poletje, "a moramo biti pripravljeni, da poletje 2021 ne bo v celoti enako poletju 2019", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Prva cepljenja proti covidu-19 bi se lahko na Norveškem po oceni Solbergove začela ob božiču in novoletnih praznikih. A na enak način, kot je trajala kriza zaradi pandemije, bo potreben čas tudi za izhod iz nje, je še opozorila norveška premierka. Norveška z dobrimi 5,4 milijona prebivalci ima v primerjavi z ostalimi evropskimi državami eno najnižjih stopenj novih okužb z novim koronavirusom v zadnjih 14 dneh. Pred njo sta samo Islandija in Irska. Na Norveškem so doslej po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa potrdili 41.852 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 395 bolnikov s covidom-19.
Na Norveškem zaradi pandemije veljajo omejitve javnega življenja, karantenski predpisi za tiste, ki potujejo, ter priporočilo, da posamezna gospodinjstva istočasno gostijo do največ pet ljudi.
V Nemčiji velja skoraj popolna ustavitev javnega življenja
Pretekli konec tedna se je nemška kanclerka Angela Merkel z ministrskimi predsedniki zveznih dežel dogovorila, da do 10. januarja ustavljajo javno življenje. K zaostritvi ukrepov zaradi neprestane rasti novih okužb je prejšnji teden pozvalo več ministrov in ministrskih predsednikov, v nekaterih deželah so bili sicer že pred današnjim dnem v veljavi strogi ukrepi.
V okviru novih ukrepov se tako javno življenje v Nemčiji ustavlja. Delovale bodo le nujne dejavnosti, kot so trgovine z živili, drogerije in banke. Zapirajo se šole in večina storitvenih dejavnosti, med drugim frizerski in kozmetični saloni. Uživanje alkohola na javnih mestih bo odslej prepovedano, bari in restavracije pa so sicer zaprti že vse od novembra. Nemške oblasti delodajalce naprošajo, naj zaposlenim omogočijo delo od doma ali pa dopust.
Zasebna druženja bodo omejena na svoje in še eno gospodinjstvo, skupaj je lahko največ pet ljudi, pri čemer se upošteva starejše od 14 let. Med božičnimi prazniki bo med 24. in 26. decembrom veljala izjema za srečanja v najožjem družinskem krogu z do štirimi osebami, ki niso del gospodinjstva. Prepoved druženja pa bo veljala za silvestrovo in novoletni dan, prepovedana je tudi prodaja pirotehnike.
Ukrepi bodo veljali do 10. januarja. Vodja nemškega inštituta Robert Koch Lothar Wieler, ki spremlja odziv na epidemijo covida-19, je razmere označil za zelo resne. Število novih primerov dnevno namreč narašča, obstaja pa tudi možnost, da se bodo razmere še poslabšale, je dejal. V državi so v sredo poročali o 952 novih smrtnih primerih in 23.427 novih okužbah.
Nemška vlada naj bi sicer po poročanju tujih medijev pritiskala na Evropsko agencijo za zdravila (EMA), naj pospeši odobritev cepiva dvojca Pfizer in BioNTech. Regulatorji v ZDA in Veliki Britaniji so ga namreč že odobrili. Minister za zdravje Jens Spahn je izrazil željo, da bi cepivo odobrili že pred božičem. Sestanek, na katerem bodo razpravljali o cepivu, je EMA z 29. decembra prestavila na prihodnji ponedeljek.
Na Hrvaškem 3327 novih okužb, umrlo 92 bolnikov s covidom-19
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah po 11.387 testih potrdili 3327 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 92 bolnikov s covidom-19, kar je najvišje dnevno število umrlih od izbruha epidemije, je danes na novinarski konferenci sporočil nacionalni štab civilne zaščite.
Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je novinarjem povedal, da je večina bolnikov s covidom-19, ki so umrli v minulih 24 urah, imelo tudi druge težje bolezni. Poleg tega, je šlo večinoma tudi za starejše ljudi. Povprečna starost umrlih je bila skoraj 77 let.
Beroš je med drugim dejal, da je na Hrvaškem med umrlimi zaradi covida-19 16 odstotkov takih, ki niso imeli še drugih bolezni. Stopnja smrtnosti med bolniki, ki zaradi covida-19 potrebujejo podporo medicinskih ventilatorjev, pa je 68-odstotna, je še dejal.
Od začetka tedna je bilo 7059 na novookuženih, v prvih treh dneh prejšnjega tedna 9019, v tednu pred tem pa od ponedeljka do srede 8269. V tem tednu gre za občutno nižje tridnevno povprečje, je poudaril vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (Hzjz) Krunoslav Capak.
Glede na danes objavljene podatke lokalnih štabov civilne zaščite so v minulih 24 urah največ primerov okužbe znova potrdili na območju Zagreba - 712. V primorsko-goranski županiji so zabeležili 361 okužb. Iz istrske županije pa poročajo o 87 novih primerih.
Kaj pa drugod po Evropi?
Tudi ostale države pred prihajajočimi prazniki zaostrujejo ukrepe. V Franciji so sicer popolno zaprtje države nadomestili s policijsko uro, ki traja med 20.00 in 6.00. V tem času ljudje svojih domov ne smejo zapuščati brez dovoljenja.
Na božični večer policijska ura ne bo veljala, bo pa ukrep v veljavi na silvestrovo. Bari in restavracije bodo ostali zaprti še vsaj do 20. januarja. Francozi sicer čez dan za odhode od doma ne potrebujejo več podpisanih izjav. Francoski predsednik vlade Jean Castex pa je sporočil, da bo Francijado konca leta dobila 1,16 milijona odmerkov cepiva proti covidu-19.
Na Nizozemskem trenutno velja pettedensko zaprtje države, kar je najstrožji sklop ukrepov v državi od začetka pandemije. Vse nenujne dejavnosti – trgovine, fitnesi, kinodvorane, frizerji – so zaprte, zapirajo se tudi šole. Oblasti so prebivalcem odsvetovale nenujna potovanja v tujino do sredine marca. Omejitve zbiranja ljudi bodo sicer nekoliko sprostili v času božiča.
London pa je medtem stopil v t. i. tretjo fazo, kar pomeni, da so v veljavi najstrožji ukrepi v državi. Svoja vrata so morale zapreti vse nenujne dejavnosti.
O zaostrovanju ukrepov razmišlja tudi italijanska vlada. Podrobnosti še niso znane, je pa jasno, da bo do novih zapiranj prišlo v času praznikov. Premier Giuseppe Conte je potencialno zaprtje države opisal kot 'nov pritisk'.
Španski premier Pedro Sanchez je danes dejal, da je ponoven porast okužb z novim koronavirusom v državi "skrb zbujajoč". Opozoril je, da bo morda treba za božične praznike uvesti strožje ukrepe, da bi virus zajezili. "V zadnjih dneh smo zabeležili skrb zbujajoč porast števila primerov," je v parlamentu povedal Sanchez.
Španija je bila ena prvih evropskih držav, ki jih je prizadel drugi val pandemije covida-19. Vendar ji je uspelo z ukrepi, kot so nočna policijska ura in omejitve potovanj med regijami, omejiti okužbe. V zadnjem času pa je začelo dnevno število okužb znova naraščati. V torek so poročali o več kot 10.000 novih okužbah, medtem ko so še v začetku decembra o okoli 9000 novih okužbah dnevno, kažejo podatki španskega ministrstva za zdravje.
Danska vlada je zaradi naraščajočih okužb z novim koronavirusom sprejela ostrejše protikoronske ukrepe. Od četrtka bodo zaprta vsa nakupovalna središča. Zapirajo pa se tudi restavracije in številni drugi lokali ter ustanove v državi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vse trgovine z izjemo lekarn in trgovin z vsakodnevnimi potrebščinami bodo zaprte od 25. decembra do 3. januarja. Frizerji, šole vožnje ter podobno bodo morali vrata zapreti štiri dni prej, 21. decembra, je nocoj v Koebenhavnu sporočila danska premierka Mette Frederiksen.
V Koebenhavnu, Aarhusu in drugih občinah z velikim številom okužb je delno zaprtje v veljavi že od minule srede. Ukrep so razširili še na druge dele države.
Za vso Dansko tako velja, da so zaprti restavracije, kavarne, bari, kulturne in prostočasne ustanove, fitnesi ter bazeni. Za šolarje od petega razreda bo poslej pouk potekal na daljavo, javni uslužbenci, ki niso na ključnih položajih, pa bodo delali od doma. Že dlje časa velja na Danskem omejitev zbiranja na javnih mestih do deset oseb.
Na Danskem z okoli 5,8 milijona prebivalci so v zadnjih 24 urah potrdili 3692 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ doslej.
V Tokiu potrdili največ novih okužb s koronavirusom doslej
V japonski prestolnici Tokio so danes potrdili 678 novih okužb z novim koronavirusom, kar je nov dnevni rekord, poročajo tuje tiskovne agencije. Prejšnji rekord so v Tokiu zabeležili v soboto, ko so našteli 621 novih primerov okužbe. Po celotni Japonski so takrat potrdili rekordnih 3030 novih primerov v enem dnevu.
Japonska se v zadnjih tednih sooča s tretjim valom pandemije koronavirusne bolezni 19. Oblasti in strokovnjaki zato pozivajo prebivalce k samozaščitnim ukrepom za preprečevanje širjenja okužb.
Japonsko je pandemija sicer doslej prizadela precej manj kot ZDA ali nekatere evropske države. V državi s skoraj 126 milijoni prebivalcev so tako doslej potrdili nekaj več kot 184.000 primerov okužbe z novim koronavirusom, za covidom-19 pa je umrlo kakih 2700 ljudi.
V Sankt Peterburgu zmanjkuje postelj za covidne bolnike
V Rusiji so sicer v zadnjem dnevu potrdili 26.509 novih okužb, umrlo pa je 596 ljudi. Rusija se spopada z drugim valom epidemije. Oblasti skušajo ukrepe uvajati predvsem ciljno in se izogibajo zaprtju države. Vendar se razmere zaenkrat ne umirjajo, drugo največje rusko mesto je namreč na robu svojih zmogljivosti, poročajo tuje tiskovne agencije.
Predstavnik mestnih oblasti Oleg Ergašev je v torek sporočil, da je na voljo le še nekaj odstotkov posteljnih kapacitet za covidne bolnike. "Razumemo, da moramo organizirati dodatne kapacitete," je dodal. V mestu so od izbruha novega koronavirusa potrdili 6529 smrti zaradi covida-19, v celi državi pa okoli 48.500. Medtem so v državi začeli množično dostavljati rusko cepivo proti covidu-19 Sputnik V. Doslej so z njim cepili že več kot 200.000 ljudi.
Skupno so v Rusiji potrdili več kot 2,73 milijona okužb z novim koronavirusom, trenutno je aktivnih okoli pol milijona okužb, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
WHO poziva k nošenju mask med družinskimi srečanji ob praznikih
Evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je danes posvaril, da bi se lahko covid-19 v začetku prihodnjega leta ponovno okrepil. Družine so pozvali, naj med druženjem ob božično-novoletnih praznikih nosijo zaščitne maske.
Iz evropskega urada WHO so sporočili, da je sicer bil narejen rahel napredek, "vendar širjenje covida-19 po evropski regiji ostaja obsežno in intenzivno". "Obstaja veliko tveganje nove ponovne okrepitve v prvih tednih in mesecih leta 2021. Morali bomo sodelovati, če želimo uspeti pri preprečitvi tega," so opozorili.
Ljudi so pozvali, "naj ne podcenjujejo pomena svojih odločitev" in naj bodo še posebej previdni pri morebitnem druženju med prazniki. Če je možno, naj bodo praznovanja na prostem, udeleženci pa naj nosijo zaščitne maske in ohranjajo medsebojno razdaljo.
Glede praznovanj v zaprtih prostorih je WHO poudaril, da sta za zmanjšanje tveganja prenosa okužbe z novim koronavirusom ključna omejitev števila gostov in dobro prezračevanje.
"Morda se zdi nenavadno, da bi ob druženju s prijatelji in družinskimi člani nosili zaščitne maske in ohranjali medsebojno razdaljo, a to bistveno prispeva k temu, da vsakdo ostane varen in zdrav," so pozvali.
Cepljenje proti covidu-19 v ZDA poteka po načrtih in brez težav
V ZDA je uvodne zaloge cepiva proti covidu-19 podjetij Pfizer in BioNTech dobilo že okrog 400 bolnišnic, ki ga uporabljajo za cepljenje zdravstvenega osebja, prihodnji teden pa bodo prišli na vrsto že tudi prvi varovanci domov za ostarele. Do konca tedna naj bi bilo v ZDA odobreno tudi cepivo podjetja Moderna.
Ameriška vlada je od Pfizerja odkupila 100 milijonov odmerkov cepiva, naročila pa je tudi še 200 milijonov odmerkov cepiva, ki sta ga skupaj razvila podjetje Moderna in Nacionalni inštitut za zdravje ZDA (NIH). Do sredine prihodnjega leta naj bi bilo cepljenih 150 milijonov Američanov.
Ankete kažejo, da se želi cepiti le polovica Američanov, ostali pa se ne bi ali pa niso prepričani. Vodilni politiki zato pozivajo ljudi, naj sprejmejo cepivo. Vodja senatne večine Mitch McConnell je pozval najvišje uradnike vlade, naj se cepijo in s tem pokažejo ljudem, da je to varno. V torek se je tako cepil vršilec dolžnosti ministra za obrambo Christopher Miller.
Uprava za hrano in zdravila (FDA) je opravila preliminarni pregled rezultatov testov na 30.000 prostovoljcih Moderne in ugotovila, da je cepivo učinkovito in ima to prednost pred cepivom Pfizerja, da ga ni treba hraniti pri temperaturi minus 70 stopinj Celzija. V četrtek bo zasedal zunanji odbor strokovnjakov FDA, ki naj bi nato agenciji priporočil izredno odobritev cepiva, odločitev FDA pa bo najverjetneje sledila že v petek.
Na Otoku v enem tednu proti covidu-19 cepili okoli 138.000 ljudi
V Združenem kraljestvu so v prvem tednu proti covidu-19 cepili skoraj 138.000 ljudi, je danes na Twitterju sporočil pristojni državni sekretar Nadhim Zahawi.
"Zelo dober začetek programa cepljenja," je poudaril Zahawi. Zapisal je, da so skupaj proti koronavirusni bolezni 19 v sedmih dneh cepili 137.897 prebivalcev Združenega kraljestva. Od tega 108.000 v Angliji, 18.000 na Škotskem, 7897 v Walesu in 4000 na Severnem Irskem.
Število se bo po besedah državnega sekretarja, pristojnega za razdeljevanje cepiva proti covidu-19, po vzpostavitvi mreže za cepljenje povečalo. Napovedal je, da bodo prihodnji teden začeli objavljati tedenske podatke o številu cepljenih ljudi.
V Združenem kraljestvu so pretekli torek, 8. decembra, začeli cepljenje proti covidu-19 s cepivom, ki sta ga izdelala nemški BioNTech in ameriški Prizer. Pričakujejo, da bodo do konca leta prejeli pet milijonov odmerkov tega cepiva, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Naročili so jih sicer 40 milijonov.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.