Kot so navedli v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), se slovenske dijakinje in dijaki na daljavo šolajo dlje od svetovnega povprečja. Ob upoštevanju vseh ukrepov, ki jih narekuje epidemija, so si dovolili izraziti svoje stališče glede nujne vrnitve v šolo, zdaj pa so se nekateri primorani soočiti z globami in postopki pred sodiščem, so zgroženi v Svizu.
Ministrica za izobraževanje Simona Kustec, ki se je v četrtek po več kot mesecu dni vendarle pokazala v javnosti, je v odzivu dejala, naj mariborski dijaki prevzamejo odgovornost za svoja dejanja. Predsednik Borut Pahor je po drugi strani izrazil željo, da bi našli pravno podlago za ustavitev postopka, s čimer bi pokazali razumevanje za stisko mladih. Podobno meni tudi mariborski župan.
V sindikatu menijo, da izražanje mnenj ne more biti nekaj slabega in celo kaznivega.
Sviz pristojne poziva, naj opustijo postopke proti mariborskim dijakom in jim z vso odgovornostjo omogočijo vrnitev v šole. Cena posledic epidemije, ki jo dijaki plačujejo že brez 'žuganja' z globami, je sama po sebi previsoka, menijo.
Kot so še spomnili, sta se številnim pozivom k prizadevanju za hitro odprtje vzgojno-izobraževalnih ustanov po svetu pridružili tudi vplivni mednarodni organizaciji. Po mnenju izvršne direktorice Unicefa Henriette Fore otroci z vsakim dnem, ko nimajo možnosti šolanja v živo, vse bolj nazadujejo, najvišjo ceno pa plačujejo najbolj zapostavljeni in tisti, ki so že sicer potisnjeni na rob družbe. Pri nevladni organizaciji Save the Children pa so opozorili, da otroci in mladostniki zaradi pandemije v šolske klopi povprečno niso sedli 74 dni.
Tudi učitelji II. Gimnazije Maribor v podporo dijakom
Kot so v javni izjavi podpore dijakom spomnili učitelji II. gimnazije Maribor, so policisti nekatere udeležence shoda, na katerem so se zavzemali za izobraževanje v šoli, na kraju dogodka popisali, v nadaljevanju pa so zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih polnoletni dijaki prejeli globe, mladoletni pa pozive na sodišče.
Po oceni učiteljev je takšno obravnavanje mladih nezaslišano, neodgovorno in nedostojno. "Ker so dijaki izčrpali vse druge možnosti zavzemanja za kvalitetno izobraževanje, so se na neodzivnost ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec odzvali s protestom. Protest je potekal mirno, z zaščitnimi maskami in upoštevanjem medosebne razdalje. S svojim ravnanjem dijaki tako niso ogrožali javnega zdravja," so zapisali.
Menijo tudi, da je bil protest dijakov legitimen, ravnanje policije pa represivno in predstavlja kršitev temeljnih človekovih pravic. "Kot njihovi učitelji čutimo moralno in poklicno dolžnost, da jih javno podpremo, saj z lastno angažiranostjo želijo spremeniti težke razmere. K temu nas zavezuje tudi poslanstvo naše šole, da dijake spodbujamo k samoiniciativnosti, solidarnosti in samostojnosti," so še navedli.
Na mariborski policijski upravi so v ponedeljek pojasnili, da so policisti v zvezi s protestnim shodom, ki je potekal 9. februarja na Trgu svobode, petim osebam po pošti poslali plačilne naloge z globo 400 evrov, zoper štiri mladoletne osebe pa so podali obdolžilne predloge na pristojno okrajno sodišče.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.