Andrej Šter iz konzularnega sektorja se je na novinarski konferenci navezal na potovanja v času epidemije. "Razmere po svetu niso ugodnejše, kot so bile pred tednom, mesecem ali pa lansko leto," je poudaril. Mnoge države so tudi prepovedale ali pa drastično omejile vstop v državo in sprejemanje potnikov.
"Med njimi je na primer Brazilija, ki je od 1. februarja zaprta in ne sprejema več potnikov, prav tako ne omogoča več potovanj prek Brazilije," je dejal in navedel, da lahko potniki, ki so sicer potovali prek Brazilije in so se nameravali tako tudi vrniti, še dolgo ostali tam, kamor so potovali. Podobno velja tudi za tiste, ki so iz Združenega kraljestva želeli leteti prek Frankfurta. "Tudi oni bodo morali najti novo pot domov," je dejal, saj je Nemčija prepovedala in onemogočila vsa tranzitna potovanja z Otoka.
"Ne bomo reševali 'nasedlih', ker jih ne moremo"
Šter je bil zelo jasen, da konzularna služba MZZ ne bo več reševala potnikov, ki obtičijo v tujini. "Tega ne moremo storiti zato, ker ne moremo več trditi, da je kjer koli na svetu nekdo, ki bi ga epidemiološka situacija presenetila," je pojasnil. Drugače je s potovanji, ki imajo zdravstveno indikacijo, potovanji tistih, ki morajo zaključiti študij ali imajo poslovne ali zasebne pogoje nujne narave.
Tiste, ki v tem času tržijo takšne storitve (potovanja v eksotične kraje), po njegovem mnenju zanima samo dobiček – agencije se pri "reševanju" turistov namreč niso pretirano izkazale, je dejal.
"Kar nekaj manjšim skupinam se je potovanje na Zanzibar zaustavilo, saj na primer iz Pariza niso morali odpotovati v Tanzanijo," je dejal. V vsaj dveh primerih so bili priča, ko so se morali ljudje že na poti proti destinaciji obrniti in vrniti domov.
Točnega podatka o številu ljudi, ki potujejo v tujino, sicer nimajo, saj teh informacij ni nihče dolžan poročati. "Tega si niti ne želimo," je dejal.
Največ pomoči tako v zadnjih časih nudijo ljudem, ki potujejo zaradi zdravstvenih razlogov. "Zlasti se aktiviramo, kadar gre za potovanje zaradi zdravstvenih razlogov. Teh razlogov ni zelo veliko, vsak pa je takšen, da je potrebno strokovno, hitro in etično podprto ravnanje. Večina je uspešna, kakšno pa se morda zaključi tudi tako, da zadovoljstvo ni največje," je še dejal.
"Upamo, da bo dopustniška sezona že nekoliko razbremenjena"
Glede nadaljnjih potovanj je dejal, da se prihodnosti ne da napovedati, a da si prizadevajo, da bi bila potovanja omogočena in varna. "Zelo težko je podpreti prizadevanje v smeri, da bi odšli v drugo državo, pa čeprav je to sosednja Hrvaška. Tja gremo, da bi lahko počeli nekaj, česar doma ne moremo," je dejal, a dodal, da se tudi Hrvaška sooča s krizo, poleg krize zaradi covida-19 še s krizo, ki so jo povzročili nedavni potresi.
"Upamo, da bo dopustniška sezona že nekoliko razbremenjena," je nekoliko bolj optimistično sklenil.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.