V nedeljo so v Sloveniji opravili 256 testiranj in potrdili eno okužbo z novim koronavirusom, skupaj so tako našteli 1469 potrjenih okužb. Nove smrti bolnika s covidom-19 niso zabeležili, skupno število umrlih tako ostaja 107. V bolnišnici se je v nedeljo zaradi covida-19 zdravilo še 16 ljudi, od tega trije na intenzivni negi.
V Sloveniji so doslej opravili 75.016 testov na novi koronavirus, v zadnjih desetih dneh pa vsak dan potrdijo največ eno novo okužbo. Tudi število hospitaliziranih zaradi covida-19 se že več tednov zmanjšuje, v nedeljo jih je bilo hospitaliziranih še 16, kar sta dva manj kot dan poprej. Še pred dvema tednoma pa je bilo v bolnišnici zaradi te bolezni več kot 40 oseb.
'Virus ostaja med nami'
Številke kažejo, da nam je v Sloveniji uspelo dobro obvladati širjenje novega koronavirusa, v svetu pa situacija ni tako ugodna. Večina novih primerov je trenutno v Severni in Južni Ameriki, v Evropi pa je trend v upadanju, je epidemiološko situacijo na dopoldanski konferenci povzel predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Mario Fafangel.
A virus ostaja med nami, prav tako možnost vnosa v državo, je opozoril. "Bili smo odgovorni, ostanimo še naprej," je pozval. Spomnil je na upoštevanje higienskih ukrepov in ohranjanje fizične distance, ki jih po njegovih besedah moramo sprejeti kot del naše realnosti.
Izpostavil je še, da je v primerjavi z zaščitnimi maskami razdalja pomembnejša. "Maske pridejo v poštev, kadar ne moremo zagotoviti in vzdrževati fizične distance," je pojasnil in dodal, da so tudi po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije maske zelo relevantne, če smo bolni in če moramo nujno iz hiše ali če skrbimo za bolno osebo. Ob tem je naloga zdravstvenega sistema zagotavljati tri stebre, na katerih bo slonelo prebujanje družbe: testiranje vseh sumov okužb, hitro odkritje in izolacija ter omejevanje kontaktov oziroma širjenje v populaciji. "Pri tem se moramo odzivati sorazmerno. To ne bo vedno lahko. Nihče si ne želi popolne zapore vsega," je dejal.
Po njegovih besedah se moramo navaditi "plesa z virusom". Zakaj? "Pustimo mu nekaj korakov, ampak ne preveč. Namen je, da se življenje vrača v normalo, da si kupujemo čas, dokler ne bomo imeli učinkovitega zdravila in cepiva. Tako bomo tudi bolje pripravljeni na vse, kar nas še čaka." Zato strokovnjaki zagovarjajo postopno liberalizacijo.
Potrdil je tudi, da je epidemiološka slika, upoštevajoč kazalec 14-dnevne kumulativne pojavnosti na 100.000 prebivalcev, tako v Sloveniji kot v vseh sosednjih državah z izjemo Italije ugodna. Ta kazalnik in število opravljenih testiranj NIJZ upošteva pri pripravi tedenske ocene epidemiološkega stanja v soseščini.
V Sloveniji, kjer je bil vrh epidemije 26. marca z 61 primeri okužbe, je trenutno osem aktivnih primerov. Ta številka je epidemiološka ocena primerov, ki so epidemiološko pomembni in aktivni za širjenje bolezni v populaciji. Kot je še spomnil Fafangel, smo že marca dosegli, da je ena okužena oseba okužbo prenesla na manj kot eno osebo. "Trudimo se, da takšno stanje ostane tudi naprej," je zagotovil.
Z zadovoljstvom je ugotavljal, da se v Sloveniji veliko testira, kar je zelo pomembno za obvladovanje epidemije. Zagotovil je, da za vsak nov potrjen primer okužbe opravijo epidemiološko poizvedovanje, kje se je oseba gibala in kje bi se potencialno lahko okužila, nato pa poiščejo kontakte in ocenijo, ali je za njih potrebna karantena. Zagotovil je, da za vse nove potrjenje primere poznajo izvor okužbe.
Spomnil je, da so za okužbo z novim koronavirusom dovzetne vse starostne skupine. Zaradi značilnosti bolezni covid-19 pa je najbolj ogrožena starejša populacija, pri otrocih pa se nakazuje bolj ugodno prebolevanje okužbe.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.