Kot smo razkrili že v soboto, je Zavod za blagovne rezerve te kirurške maske že razdelil domovom za starejše in civilni zaščiti, dan po naši objavi pa so v Zavodu potrdili, da maske, ki so jih dobili, niso bile tiste, ki so jih naročili, zato so Pečečniku nazadnje tudi plačali bistveno nižjo ceno. A to v sagi vladne dobave zaščitne opreme še zdaleč ni edina afera.
"Iz Kitajske je med drugim prispel dober milijon FFP2 medicinskih mask s filtrom." S tem so se pred desetimi dnevi ob prvi pošiljki iz Kitajske pohvalili v Pečečnikovem podjetju. Da to ne drži, smo razkrili že v soboto.
Država je prek Pečečnika skupno naročila 2 milijona kosov, po naročilnici naj bi mu zanje plačala 3,7 milijona evrov, za eno 1,85 evra. Včeraj, dan po naši objavi, pa je Zavod za blagovne rezerve sporočil, da so pri postopku prevzema ugotovili napako. Da so sprva dobavo zavrnili, a so se z dobaviteljem vseeno dogovorili za sprejem teh mask pod pogojem, da je cena ustrezna kirurškim maskam. Zavod bo Pečečniku tako plačal 50 centov za posamezno kirurško masko, skupna vrednost naročila je tako 700 tisočakov.
Zakaj se je zgodila napaka, nam ne Pečečnikovo podjetje ne Zavod še nista odgovorila, kot tudi ne, zakaj in za koga so naročili 5 milijonov sterilnih rokavic v vrednosti kar štiri milijone evrov, torej 80 centov na kos, ki se jih uporablja v kirurgiji, ne pa za zaščito pred koronavirusom, za katere po standardu zdravstvenega ministrstva zadostujejo nitrilne rokavice z vsaj 5-krat, ponekod tudi 10-krat nižjo ceno. "Ta cena za en paket stotih rokavic je noro visoka," pravi Matjaž Čampa iz domov za starejše Comett.
Gajšek: To je kraja denarja davkoplačevalcev
Na afero z domnevnimi maskami iz prtičkov – več kot milijon jih je kupil Zavod za blagovne rezerve, se je prek odvetnice Pirc Musarjeve odzvala družba Zaščita Lukač, ki je za 600.000 papirnatih mask računala 480.000 evrov oziroma 80 centov na kos. "Zaščitne maske so izdelane iz certificiranega materiala airlaid, ki ga sicer zagotavlja družba SETI. Airlaid material je zelo odporen, zadržuje tekočino, ne razpade in nikakor ni podoben navadnim papirnatim servietom. Ustreznost materiala je potrdila Služba za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Maske je kot ustrezne potrdil tudi Zavod za blagovne rezerve. Maske so šivane, niso zložene, preluknjane in nimajo dodane kuhinjske elastike," so zapisali. A prvi mož podjetja SETI Aleš Šarec, ki je material dobavilo, pravi: "V 15, 20 sekundah je maska narejena iz navadnega servieta." Jelko Kacin je pred časom dejal, da ni mask iz prtičkov, da so iz drugih materialov. Tisti, ki so jih poskusili uporabljati, pa: "Mislim, da po približno 15 minutah, ali se zadušiš ali ti pa ušesa odpadejo," pravi Čampa.
Da je država za maske v obliki serviet plačala 80 centov na kos, rekla pa ne pol cenejšim certificiranim kirurškim maskam, je v posmeh vsej naciji, je ogorčen Matic Gajšek, Slovenec, ki živi na Norveškem. Vladi je že 26. marca ponujal svojo pomoč pri nabavi mask preko zvez iz Kitajske, a dobil zgolj zahvalo za pripravljenost in željo, da ostane zdrav: "Sramotno, da je država padla na vseh ravneh, da niso dali niti pozornosti na to, da bi našli alternativo k temu, da se kupujejo domači izdelani servieti z gumicami za 80 centov. Mislim, to je problem, to je na državni, institucionalni ravni pač kraja."
KOMENTARJI (613)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.