Nemška vlada je ukrepe označila za t. i. zasilno zavoro, sodišče pa je sedaj odločilo, da so vsi ti predlagani ukrepi za zaustavitev širjenja epidemije v skladu z nemško ustavo.
Ti ukrepi so bili v Nemčiji v veljavi že od aprila do konca junija, ko se je država spopadala s tretjim valom epidemije. Če je bila sedemdnevna incidenca na 100.000 oseb nad sto tri zaporedne dni, so morale zvezne države nemudoma uvesti ukrep, kot je policijska ura, če pa je presegla vrednost 165, so se zaprla vrata šol.
S tem je ustavno sodišče zavrnilo številne kritike in pritožbe tako posameznikov kot organizacij, pa tudi političnih strank, da je vlada s t. i. zasilno zavoro kršila ustavne pravice državljank in državljanov.
Sodišče je glede policijske ure, ki je veljala med 10. uro zvečer in 5. uro zjutraj, sprejelo odločitev, da je ukrep proporcionalen glede na epidemiološko situacijo v državi. Ko so šole zaprle svoja vrata, je bilo učencem omogočeno šolanje na daljavo, zato je sodišče odločilo, da vlada s tem ukrepom ni kršila ustavne pravice do izobraževanja.
Ta odločitev je izredno pomembna za nemško vlado in bodočega naslednika Angele Merkel, Olafa Scholza, saj postavlja okvir za vse nadaljnje korake, ki jih bo nova vladajoča koalicija sprejemala za obvladovanje razmer v četrtem valu.
V zadnjem dnevu so v Nemčiji potrdili še 45.753 novih okužb, umrlo je 388 covidnih bolnikov. Številne bolnišnice so že na robu svojih zmogljivosti, tako da so bolnike premestili v bolnišnice v drugih delih države.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.