Študija, osnovana na izraelski nacionalni kampanji cepljenja, je pokazala, da je en odmerek cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech nudil le delno zaščito pred okužbo – ta je bila 58-odstotna. Zaščita pred hospitalizacijo je bila 76-odstotna, pred smrtjo pa 77-odstotna. Sedem dni po prejemu drugega odmerka je zaščita bistveno narasla. Cepivo je tako cepljenim nudilo 95,3-odstotno zaščito pred okužbo in 96,7-odstotno zaščito pred smrtjo. Po 14 dneh pa zaščita naraste na od 96,5 do 98 odstotkov.
Kot je povedala ena od avtoric študije dr. Sharon Alroy-Preis, so ugotovitve zelo pomembne, saj kljub temu da je treba premagati še kar nekaj izzivov, dajejo upanje, da bo cepljenje sčasoma omogočilo nadzor nad svetovno pandemijo. Izrael je sicer ena najuspešnejših držav v cepljenju proti covidu-19. Do začetka aprila je dva odmerka cepiva prejelo 72 odstotkov odraslih in 90 odstotkov starejših od 65 let. V študijo so zajeli skoraj pet milijonov ljudi. Znanstveniki ob tem poudarjajo, da mnoge države ne bodo tako uspešne kot Izrael.
"Na žalost hitro cepljenje v mnogih drugih državah ni mogoče. Globalna uporaba cepiva Pfizerja in BioNTecha je omejena z vprašanji dobave, visokimi stroški in strogimi zahtevami glede shranjevanja cepiva," sta zapisala prof. Eyal Leshem in prof. Annelies Wilder-Smith.
V Izraelu so za cepljenje prebivalcev uporabljali le cepivo Pfizerja in BioNTecha, ki so ga prejeli v zadostnih količinah pod pogojem, da bodo izvedli študije učinkovitosti cepiva. Podatki iz Izraela so pomembni tudi zato, ker je v času cepljenja tam prevladovala bolj nalezljiva angleška različica novega koronavirusa. Ekipa, ki je sodelovala pri raziskavi, pri tem priznava, da niso uspeli analizirati južnoafriške različice, saj te v Izraelu niso potrdili.
Raziskava v Južni Koreji
Južnokorejska agencija za preprečevanje in obvladovanje bolezni (KDCA) je medtem objavila rezultate svoje študije cepiv proti covidu-19. V študijo je bilo vključenih več kot 520.000 ljudi, ki so prejeli en odmerek cepiva podjetij Pfizer ali AstraZenece. Kot so ugotovili, se je že en sam odmerek cepiva pri starejših od 60 let izkazal za zelo učinkovitega pri preprečevanju razvoja covida-19. Pfizerjevo cepivo je bilo 89,7-odstotno učinkovito, cepivo AstraZenece pa 86-odstotno.
KDCA je sicer pojasnila, da sta potrebna dva odmerka, saj se zaščita z drugim odmerkom še okrepi.
Cepivo Moderne, prilagojeno za nove seve, pokazalo dobre rezultate
Ameriško podjetje Moderna je medtem objavilo rezultate manjše študije svojega cepiva, prilagojenega na nove, bolj nalezljive seve. Kot so sporočili, je prilagojeno cepivo delovalo proti južnoafriški in brazilski različici novega koronavirusa, za kateri se predvideva, da sta bolj odporni na obstoječa cepiva.
V študiji je sodelovalo 40 oseb, ki so že prejeli dva odmerka cepiva Moderne. 20 jih je prejelo obnovitveni odmerek že obstoječega cepiva, ostalih 20 pa novo prilagojeno cepivo. Pri obeh skupinah so po cepljenju zaznali višjo raven protiteles, a je bilo prilagojeno cepivo bolj uspešno pri nevtralizaciji novih sevov. Moderna upa, da bo lahko cepivo ponudila še letos.
Cepivo, ki bila delovalo proti omenjenima različicama, pripravljata tudi Pfizer in AstraZeneca.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.