"V preteklih dneh in danes so stopili v veljavo nekateri vladni odloki. Kljub aktualnosti danes še ne morem podati poročila o nadzoru nad njihovim upoštevanjem, več bo znanega v prihodnjih dneh," je uvodoma na popoldanski novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 dejala inšpektorica Deana Potza.
"Danes pa lahko predstavim nekaj splošnih pojasnil in številk za obdobje od 1. do 8. novembra. V primerjavi s prejšnjimi tedenskimi obdobji je bilo ugotovljenih manj neskladnosti, kar je posledica zaprtja večine storitvenih dejavnosti ter tudi večjega spoštovanja posameznikov pravila nošenja zaščitnih mask na odprtih javnih mestih. Kot je znano, se je z uveljavitvijo PKP5 nabor nadzornikov vladnih odlokov v povezavi z Zakonom o nalezljivih boleznih razširil še na osem drugih inšpektoratov – poleg zdravstvenega – ter na policijo in občinsko redarstvo. Sodelovanje poteka tako, da koordinacijo vodi zdravstveni inšpektorat skladno z usmeritvami vlade, enotno skupno poročanje vladi pa se izvaja tedensko, in sicer vsak torek. Vmes po potrebi potekajo operativni dogovori med posameznimi inšpektorati glede izvajanja nadzorov na konkretnih področjih. Nadzori se tako ne podvajajo. Spremembe pa se že odražajo v realnem stanju, in sicer v bistveno večjem številu opravljenih nadzorov in v več izrečenih prekrškovnih sankcijah," je razložila predstavnica zdravstvenega inšpektorata.
Skupno število opravljenih nadzorov v obdobju od 1. do 8. novembra je bilo 2459, izrečenih je bilo 59 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 53.200 evrov, 183 obvestil po Zakonu o prekrških ter 101 upravni ukrep. V zvezi s tem pa – tako Potza – dobivajo tudi vprašanja, koliko inšpektorjev je bilo zaposlenih v ta namen. "Čeprav je sedaj na terenu veliko več nadzornikov, ne gre za nove zaposlitve, temveč le za razširitev pristojnosti tudi na druge inšpektorate ter, kot rečeno, na policijo in občinsko redarstvo," je pojasnila.
Zdravstveni inšpektorji so sicer te dni prisotni tudi na površinah za rekreacijo – v Ljubljani in okolici denimo na Šmarni gori, Rožniku, Golovcu, Rašici ... "Zaradi omejitve gibanja na občine so te lokacije zelo obljudene, še posebej v lepem vremenu." Inšpektorica ob tem dodaja, da je bilo prijav v času od 1. septembra do 8. novembra 1814, od tega največ na področju gostinstva, na drugem mestu pa so javna mesta in površine. "Na prejete prijave se ves čas odzivamo, ne moremo pa biti prisotni povsod ter ob vsakem času. Spodbudne so sicer ugotovitve, da se spoštovanje ukrepov ves čas izboljšuje. Kot družba gremo torej v pravo smer, saj bomo tako najhitreje prešli zdajšnjo zahtevno fazo epidemije, hkrati pa zdravstvu omogočili, da bo delovalo v največjem možnem obsegu," poudarja.
"Kot pa je bilo že večkrat povedano, se manjšina ljudi z ukrepi ne strinja oziroma jih ni pripravljena upoštevati ter to tudi izražajo na različne načine. Na zdravstvenem inšpektoratu smo razne oblike neprimerne komunikacije zaznali že poleti – na primer zmerjanje in žaljenje inšpektorjev, ponovno rast verbalnih napadov ter drugih oblik neprimerne komunikacije pa opažamo v jesenskem času in sovpada z zaostrovanjem ukrepov, predvsem z uvedbo obveznega nošenja mask na prostem," razlaga inšpektorica. Poleg žaljivk in raznih neprimernih kretenj je bil na Štajerskem v jesenskem času zabeležen tudi primer fizičnega napada. Med 'klasike' pa lahko uvrstijo kršitelje, ki med samim postopkom vpričo inšpektorja kličejo odvetnika, glasno poudarjajo, da "se vidimo na sodišču" in podobno. "Nadzore tudi zato pogosto izvajamo skupaj s policisti. Prisotnost policije ima namreč na splošno večji preventivni učinek kot prisotnost inšpektorjev. Takoj ko ljudje zagledajo policista, se vsi držijo ukrepov – nadenejo si masko, držijo se razdalje ..."
Na Facebooku celo pozivi k maščevanju
Pojavljati pa so se pričele tudi objave z grožnjami na družbenih omrežjih kot je Facebook, pod katerimi je nato vrsta nestrpnih in žaljivih komentarjev. Nedavno je tako po besedah Potze izstopala objava seznama vseh zdravstvenih inšpektorjev v Republiki Sloveniji, z imeni, priimki in kontaktnimi podatki, ter poziv k maščevanju ne samo njim, pač pa tudi njihovim družinskim članom, vključno z otroki. "Vse incidente, ki imajo znake kaznivih dejanj, bo Inšpektorat naznanil organom pregona," zagotavlja inšpektorica in dodaja, da je bila v dveh primerih kazenska ovadba tako že vložena.
"V zvezi s tem je treba dodati še nekaj, kar naj bi bilo razumljivo samo po sebi, pa očitno ni: opravljanje nadzorov in pisanje glob nista nikogaršnji hobi. Gre enostavno za opravljanje službe; inšpektorji opravljajo svoje delo. To velja za vse inšpektorate, ne samo za zdravstvenega. In ne, niso plačani zglede na število izdanih glob," je jasna.
KOMENTARJI (233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.