Kot smo izvedeli, je vlada odločila, da se v osnovne šole v ponedeljek, 1. junija, vračajo učenci četrtega in petega razreda, v sredo, 3. junija, pa tudi učenci šestega, sedmega in osmega razreda. Vzgojno-izobraževalno delo bo tako od prvega junija za vse učence od prvega do devetega razreda potekalo v normativno določenih oddelkih, torej enako kot pred razglasitvijo epidemije.
Predmetni pouk v drugem in tretjem triletju bo organiziran v matični učilnici oddelka, učenci pa učilnic ne bodo menjali. Vanje bodo lahko vstopali različni učitelji. Pri tem bo treba poskrbeti tudi za organizacijo šolske prehrane in dejavnosti v okviru razširjenega programa tako, da bo stikov med učenci iz različnih oddelkov čim manj.
Kot piše v okrožnici, bo še vedno treba izvajati splošne higienske ukrepe, ki jih je že (in jih bo za nove okoliščine še) pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje. Podrobna prenovljena navodila NIJZ za nadaljnje delovanje šol bodo pripravljena predvidoma jutri.
Na tiskovni konferenci vlade ob 15. uri je o podrobnostih ponovnega odpiranja šol oziroma vračanja osnovnošolcev od prvega do devetega razreda v šolske klopi spregovorila ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. Povedala je, da so se za to odločili na podlagi ugodne epidemiološke slike, aktualnih ocen predstavnikov strok, predvsem in zlasti pa odgovornega in razumevajočega odnosa ravnateljev, vzgojiteljev, učiteljev, učencev ter njihovih staršev.
Zaradi nemotene izvedbe zaključnih izpitov in mature ter s tem povezanega spoštovanja varnostih ukrepov bo izobraževanje v srednjih šolah še naprej potekalo na daljavo oziroma v šolah za tiste dijake, ki jih šola pozove.
Na tiskovni konferenci vlade je bil poleg ministrice za izobraževanje, znanost in šport tudi direktor NIJZ, Milan Krek, ki je dejal, da zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih niso več obvezne, da gre za priporočilo. Obvezno je le za tiste, ki so bolni oziroma okuženi, so bile njegove besede. "Nihče vas ne bo kaznoval zaradi nenošenja, kaznoval vas bo virus," je bil slikovit. A NIJZ pravzaprav nima moči oziroma pooblastil, da zapove nošnjo mask ali odloči, da to ni več potrebno, saj mora ta odlok preklicati vlada. Prav tako lahko ob neupoštevanju tega odloka dobimo globo za prekršek, ki se izreka po zakonu, ki ureja nalezljive bolezni.
Vladni govorec Jelko Kacin pa je povedal, da je vlada prikimala novemu sproščanju ukrepov, kar pomeni, da bodo s prihodnjim tednom spet dovoljene javne prireditve do 200 oseb, odpirajo pa se vrata hotelov, fitnesov in velnesov. Pod velikim vprašajem je bilo odprtje bazenov, a Kacin je danes povedal, da tudi bazeni lahko ponovno začnejo delovati. Zaprte ostajajo diskoteke in nočni klubi, ob nedeljah in praznikih pa tudi trgovine. Krek je poudaril, da zbiranje do 200 ljudi ne pomeni brezpogojno zbiranje, temveč zbiranje ob upoštevanju varnostnih ukrepov in priporočil NIJZ.
Od spomladanskega roka se bo mogoče odjaviti. Letos prvič e-vpogled
V soboto se s pisnim izpitom iz angleščine začenja spomladanski rok splošne in poklicne mature. Prijavljenih je 15.567 dijakov, ki bodo maturo opravljali prvič, je na novinarski konferenci dejal Darko Zupanc, direktor Državnega izpitnega centra.
Zaradi epidemije covid-19 se je letos spremenil koledar splošne mature – spremenil se je datum izvedbe eseja iz maternega jezika. A pri tem se je ohranila možnost izvedbe tako spomladanskega kot jesenskega roka ter s tem omogočilo, da se dijaki normalno vpišejo v nadaljnje izobraževanje.
Med prilagoditve letošnje mature spada tudi podaljšanje roka za oddajo praktičnega dela splošne mature. Prve analize izsledkov praktičnih delov kažejo, da ti v primerjavi s preteklimi leti niso slabši, kvečjemu so boljši, je dejal Zupanc. Napovedal je tudi, da se dijaki lahko odjavijo od spomladanskega roka mature in to opravljajo jeseni – ta rok pa ima enako veljavo.
Šole so že dobile navodila za izvedbo mature – ta med drugim določajo, da se dijaki v šolah ne bodo zbirali. Šole so jih že seznanile, v kateri učilnici bodo pisali pisni izpit iz mature. V šole bodo učenci vstopali posamezno z upoštevanjem vseh higienskih ukrepov. V učilnicah bo 15 kandidatov, ki bodo razporejeni z upoštevanjem varnostne razdalje metra in pol. Med odmori učenci učilnic ne bodo zapuščali, učilnice pa se bodo v tem času prezračile.
Rezultati mature bodo znani 13. julija. Zaradi epidemije so na Državnem izpitnem centru pospešili vzpostavitev elektronskega vpogleda v izpitne pole, tako da maturantom na vpogled ne bo več treba v Ljubljano. Kandidati imajo po zakonu pravico do vpogleda v pole tri dni po razglasitvi rezultatov mature, torej od 13. do 15. julija. Do 16. julija pa bodo lahko vložili ugovor na izračun ocene.
V sredo smo sicer potrdili dve novi potrjeni okužbi s koronavirusom. Ena izmed potrjenih okužb je bila pri osebi, ki je zaposlena na ljubljanski infekcijski kliniki. Zaradi tega bo klinika v prihodnjih dneh delovala v omejenem obsegu, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Smrtnih žrtev ni bilo. V bolnišnici ostaja sedem oseb, dva obolela se še vedno zdravita na intenzivnem oddelku. Ena oseba je bila odpuščena iz bolnišnice.
S preklicem epidemije v normalizacijo dela tudi upravne enote in sodišča
Zaposleni na upravnih enotah s koncem maja ne bodo več imeli možnosti dela od doma oz. zunaj prostorov upravnih enot, saj bo s koncem epidemije preklicano začasno odrejeno opravljanje dela izven prostorov delodajalca. Kot so pojasnili na ministrstvu za javno upravo, morajo upravne enote pri tem upoštevati vsa navodila in usmeritve pristojnih z Nacionalnega inštituta za javno zdravje in vlade.
Med ukrepi za preprečitev širjenja okužbe z novim koronavirusom na upravnih enotah so individualna obravnava in naročanje strank, nošenje zaščitnih mask in vzdrževanje primerne varnostne razdalje, kadar je število strank nemogoče omejiti, preprečevanje prevelikega števila strank v objektu in čiščenje delovnih površin, ki se jih dotika več ljudi, so še spomnili na ministrstvu.
Konec bo tudi omejitev dela sodišč – preklic odredbe se bo izvršil z 31. majem, roki pa bodo začeli teči prvi naslednji dan, ko bodo prenehali veljati posebni ukrepi, torej 1. junija. Odredba je veljala od sredine marca in je določala, da lahko v primeru izrednih dogodkov posamezna sodišča opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah. To se je že nekoliko sprostilo 5. maja, saj sodišča od takrat lahko opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne.
KOMENTARJI (646)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.