Na praznični torek so opravili 2007 PCR-testov in 4143 hitrih antigenskih testov. Potrdili so 398 okužb. Ker je bilo opravljenih precej manj testov kot običajno, je sedemdnevno povprečje okužb padlo na 611,9.
Hospitaliziranih je 621 bolnikov, kar je manj kot včeraj. Na intenzivni negi je 155 bolnikov. V torek je umrlo 15 oseb s covidom-19.
V SB Celje sta hospitalizirana 102 bolnika, 17 jih je na intenzivni negi. 13 bolnikov so odpustili v domačo oskrbo. V drugi največji slovenski bolnišnici UKC Maribor zdravijo 93 covidnih bolnikov, od tega 31 na intenzivni negi.
Po podatkih Sledilnika covid-19 je v državi aktivno okuženih 9278 oseb.
Grilčeva: Pandemija še aktivna, a se umirja
Število obolelih oz. incidenca prijavljenih primerov v svetu narašča, je na vladni novinarski konferenci ocenila epidemiologinja z NIJZ Eva Grilc. Pomembno žarišče so evropske države, kjer se sicer v nekaterih državah situacija izboljšuje. Slovenija je med državami, kjer so trendi glede smrtnih primerov bolj stabilni.
V Sloveniji smo sicer s PCR-testi testirali že več kot milijon oseb, s HAGT-testi pa že več kot dva milijona. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev Slovenije v zadnjih 14 dneh znaša 437. Glede na ankete je najverjetnejša lokacija prenosa okužbe družina oz. skupno gospodinjstvo. Več kot tretjina še vedno predstavlja neznan vir okužbe, je navedla epidemiologinja.
Glede hitrih testiranj v šolah je povedala, da trenutno še vedno poteka preverjanje testov, dovoljenje o njihovi uporabi pa bo dala agencija za zdravila. "Čakamo na njihovo odločitev, vsekakor pa želimo, da so testi primerni, varni in seveda učinkoviti," je še povedala predstavnica NIJZ.
Sicer sta Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano ter Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo na medicinski fakulteti od začetka leta pod drobnogled vzela 6059 vzorcev, pri katerih so zabeležili 47 različic virusa, med katerimi z več kot polovico prevladuje angleška, ki se še dodatno širi in bo po pričakovanjih stroke sčasoma prevladala.
V zvezi z odkritjem prvih primerov indijskega seva v Italiji je pojasnila, da gre za dvojno mutirani sev iz Indije, kjer so trenutno epidemiološke razmere zelo slabe, zaradi česar so že zaprosili tudi za mednarodno pomoč.
"Glede omenjenega seva je še malo znanega. Ne vemo, ali je res bolj kužen in morda povzroča težjo klinično sliko ter višjo smrtnost. V zadnjem času je sum na prve primere tega seva tudi v Evropi, v severni Italiji in na Portugalskem. Za Italijo je znano, da gre za Indijca, ki sta bila nedavno v Indiji in sta se vrnila v Italijo, kjer sta pozneje zbolela," je povedala epidemiologinja.
Rozman: Angleški sev povzroča nekoliko težjo obliko bolezni
Direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman je spregovoril o trenutnem stanju v slovenskih bolnišnicah. Kot je opozoril, je v bolnišnicah še vedno veliko covidnih bolnikov, kar zaposlene v zdravstvu zadržuje pri tem, da bi lahko v večjem številu obravnavali tiste bolnike, ki imajo druge bolezni. Med hospitaliziranimi sicer prevladuje starostna skupina od 60 do 70 let.
Angleška različica novega koronavirusa, ki trenutno prevladuje v Sloveniji, je po njegovih besedah ne samo bolj virulentna, ampak tudi povzroča nekoliko hujšo bolezen. Kot je dejal, nekoliko huje zbolevajo mlajši ljudje, nekateri celo brez tveganih dejavnikov in spremljajočih bolezni. Še vedno pa so najbolj ogrožene osebe s slabim življenjskim slogom in kroničnimi boleznimi.
Kot je dodal Rozman, opažajo tudi porast oseb s t. i. postcovidnim sindromom. Bolniki, ki so bolezen preboleli blago, ne okrevajo tako, kot bi sicer pričakovali oziroma jih še več mesecev po koncu bolezni pesti slabost, vonj in okus pa se jim ne povrneta v celoti. Omenjeni sindrom se pojavi pri 10 do 15 odstotkih oseb. Jasnih usmeritev, kako k temu pristopiti, še ni, pravi Rozman. Običajno zdravniki pri teh osebah opravijo dodatne raziskave, ki jih tudi sicer pri slabšem dihanju oziroma počutju.
KOMENTARJI (354)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.