Z uporabo cepiva, ki ga je farmacevtsko podjetje AstraZeneca pripravilo v sodelovanju z britansko univerzo Oxford, je v ponedeljek pričelo šest bolnišničnih skladov, in sicer v Oxfordu, Londonu, Sussexu, Lancashiru in Warwickshiru. Na voljo imajo 530.000 odmerkov, poroča BBC.
Konec tedna bodo ostale odmerke poslali v stotine domov za starejše po vsej Veliki Britaniji, je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravstveno in socialno oskrbo. Brian Pinker, sicer upokojeni vodja vzdrževalne službe, ki zaradi bolezni ledvic že vrsto let hodi na dializo, je dejal, da je "res ponosen, da je bilo cepivo razvito v Oxfordu". Dodal je, da se resnično veseli, da bosta z ženo letos praznovala 48. obletnico poroke.
Britanski minister za zdravje Matt Hancock je začetek cepljenja z drugim cepivom na Otoku označil za ključni trenutek v boju Združenega kraljestva proti novemu koronavirusu. "Pred nami bo nekaj težkih tednov, vendar je to izhod," je dejal in pojasnil, da bodo s cepljenjem zajezili širjenje okužb in posledično lahko pričeli s sproščanjem strogih epidemioloških ukrepov.
Premier Boris Johnson je na drugi strani napovedal morebitno dodatno zaostrovanje ukrepov, saj se v Angliji širi nova različica virusa, ki je dokazano veliko bolj nalezljiva. Novi sev koronavirusa so potrdili že tudi v več evropskih državah, prvi primer so zasledili tudi v ZDA.
Velika Britanija uporabo cepiva AstraZenece odobrila prejšnji teden
Kot prva na svetu je britanska agencija za zdravila uporabo cepiva AstraZenece odobrila prejšnji teden. Britance sicer s cepivom Pfizerja in BioNTecha cepijo od začetka decembra, prejelo ga je že več kot milijon ljudi. Prva oseba, ki so jo cepili 8. decembra, je bila Margaret Keenan, zdaj pa je že prejela tudi drugi odmerek, še poroča BBC.
Če cepivi primerjamo, se je cepivo AstraZenece v raziskavah izkazalo kot manj učinkovito, vendar je na drugi strani bistveno cenejše, poleg tega pa ga je mogoče hraniti v običajnih hladilnikih. Glede na raziskave to cepivo nudi 70-odstotno zaščito pred covidom-19, vendar naj bi posebni dodatni odmerki ta odstotek povečali. Za razliko od BioNTechovega in Pfizerjevega cepiva ter cepiva ameriške Moderne pa švedsko-britansko cepivo ni mRNA cepivo.
Velika Britanija je sicer med evropskimi državami, ki jih je epidemija covida-19 najhuje prizadela. Po podatkih univerze Johns Hopkins so do zdaj potrdili že več kot 2,66 milijona okužb, umrlo je več kot 75.000 oseb.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.