Število smrtnih žrtev covida-10 po svetu je po podatkih raziskovalnega centra univerze Johns Hopkins doseglo 1.100.364. Koronavirusna bolezen je največ žrtev terjala v ZDA (217.987), na neslavnem drugem mestu je Brazilija (152.460), sledi Indija (112.161). Doslej se je z novim koronavirusom po svetu okužilo 39.068.667 oseb, največ (7.997.969) prav tako v ZDA.
(*Za najboljši ogled zgornjega zemljevida priporočamo uporabo celozaslonskega načina.)
Ob novih rekordih EU predstavila enoten koronski zemljevid
Nove črne rekorde v pandemiji covida-19 so danes zabeležili tudi v številni državah Evrope. Epidemiološka slika se slabša, države pa uvajajo nove ukrepe. Da bi zagotovili preglednost in predvidljivost nacionalnih ukrepov v pandemiji so na spletni strani Centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) danes objavili enoten zemljevid EU.
Ministri EU so dogovor o omenjenem zemljevidu sprejeli v torek, pri čemer so sicer bistveno razvodenili osnovni predlog Evropske komisije, veliko vprašanj pa še naprej ostaja odprtih.
Celotna Unija ima tako odslej enoten koronski semafor oziroma enoten zemljevid regij, ki so glede na tveganost z vidika pandemije covida-19 obarvane zeleno, oranžno, rdeče ali sivo.
A zelene barve na njem že ob prvi objavi skorajda ni videti. Tako so namreč v večini pobarvane le še regije na Norveškem – ta sicer ni članica EU, je pa del Evropskega gospodarskega prostora (EGP) –, Finskem in v Grčiji. Tudi oranžne ni več veliko – od večjih držav je takšna le še Italija, poleg nje pa še Ciper, Estonija, Litva in Latvija. Več kot polovica Evrope oziroma 17 od skupno 31 zajetih držav, tudi Slovenija, je tako povsem ali večinoma rdečih.
Zelene so sicer regije, kjer je 14-dnevna incidenca nižja od 25 in stopnja pozitivnih testov manj kot štiriodstotna. Oranžna so območja, kjer je 14-dnevna incidenca nižja od 50, a je stopnja pozitivnih testov štiriodstotna ali višja, ali če je 14-dnevna incidenca med 25 in 150 ter je stopnja pozitivnih testov manj kot štiriodstotna. Rdeča so območja, kjer je 14-dnevna incidenca 50 ali več, stopnja pozitivnih testov pa bo štiriodstotna ali višja ali če 14-dnevna incidenca presega 150. Siva so območja, za katera ni zadostnih podatkov ali kjer testirajo manj kot 300 na 100.000 prebivalcev v minulem tednu – tako so na primer obarvane regije v Nemčiji, Avstriji, na Švedskem, Danskem in Islandiji, ki je članica EGP. Nemška tiskovna agencija dpa vsaj za Nemčijo pojasnjuje, da je siva barva posledica zaenkrat pomanjkljivih podatkov glede testiranj.
Za potovanja na zelena območja ali z njih omejitev ne sme biti. Za potnike z oranžnih ali rdečih območij pa države lahko zahtevajo test po prihodu, ki ga lahko nadomesti tudi test, izveden pred prihodom oziroma karanteno. Članice bodo vzajemno priznavale teste, izvedene v EU. Čeprav je komisija predlagala, naj bo prednostni ukrep testiranje, ne karantena, bodo imele članice pri tem proste roke. Priporočilo določa le, da naj bodo ukrepi za oranžna območja sorazmerno z epidemiološkimi razmerami manj strogi od ukrepov za rdeča.
Države lahko od oseb, ki vstopajo na njihovo ozemlje, zahtevajo tudi izpolnitev obrazca o določitvi lokacije potnika (passenger locator form). To na primer zahteva Belgija. Načrtuje se tudi oblikovanje enotnega evropskega obrazca za določitev lokacije potnika.
Poleg glavnega zemljevida, kjer barve regij temeljijo na kombinaciji kriterijev, je sicer ECDC objavil še tri zemljevide, na katerih so regije različno obarvane glede na posamezne kriterije – 14-dnevno incidenco, število opravljenih testov in delež pozitivnih testov. Na zemljevidu, ki kaže 14-dnevno incidenco, zelene barve sploh ni več, medtem ko je na drugem, ki odraža število opravljenih testiranj na 100.000 prebivalcev, poleg sive le še zelena barva – to pomeni, da je v tednu dni opravljenih več kot 300 testov na 100.000 prebivalcev. Tretji zemljevid, ki kaže delež pozitivnih testov, je večinoma oranžen, kar pomeni več kot štiri odstotke pozitivnih testov. Oranžna je tudi Slovenija.
V Nemčiji znova rekordno število okužb
V Nemčiji so v minulih 24 urah potrdili rekordnih 7334 okužb z novim koronavirusom, je sporočil nemški Inštitut Roberta Kocha (RKI). Dan pred tem so jih potrdili 6638 in tako prvič po več mesecih presegli rekord, postavljen marca ob vrhuncu prvega vala pandemije covida-19. Res je sicer, da zdaj opravijo občutno več testov na novi koronavirus, kot so jih ob prvem valu, kar prispeva k višjemu številu potrjenih okužb, zato sedanji podatki in tisti iz marca niso povsem primerljivi.
Je pa vsekakor očiten trend naraščanja števila bolnikov s covidom-19 na intenzivni negi. V četrtek jih je namreč intenzivno nego potrebovalo že 655, 329 jih je bilo na ventilatorjih. Pred tednom dni je bilo na intenzivni negi 487 ljudi, na ventilatorjih pa 23. A prostora imajo dovolj, saj je na intenzivni negi prostih še okoli 8700 postelj.
Po podatkih RKI so v Nemčiji doslej potrdili skupno najmanj 348.557 okužb, 9734 ljudi je zaradi covida-19 umrlo, od tega v minulem dnevu 24.
V pandemiji covida-19 novi rekordi na Češkem, Slovaškem, v Ukrajini in Bolgariji
O novem rekordu, zadnjem v vrsti, danes poročajo tudi iz Češke, Slovaške, Ukrajine in Bolgarije.
Na Češkem so v minulem dnevu potrdili 9721 okužb z novim koronavirusom, kar je nov rekord, a tega so Čehi zdaj že vajeni, saj vse višje in višje številke beležijo že vse od začetka septembra. Češka z okoli 10,7 milijona prebivalcev je v drugem valu pandemije postala žarišče številka ena v Evropi, saj se okužbe tam širijo najhitreje. Doslej so jih potrdili že skoraj 150.000, število dnevno potrjenih okužb se je od začetka oktobra že praktično potrojilo.
Češka zdravniška zbornica je danes pozvala češke zdravnike, ki živijo v tujini, da se začasno vrnejo v domovino. Poziv je pozdravil tudi minister za zdravje Roman Prymula. Največjo potrebo imajo trenutno po anesteziologih in zdravnikih s področja intenzivne medicine.
Na Slovaškem o rekordu poročajo že drugi dan zapored. V četrtek so po danes objavljenih podatkih potrdili 2075 okužb z novim koronavirusom, skupno število okužb je tako naraslo na 26.300. V sredo so potrdili 1929 primerov, pred tem jih je bilo največ, 1887, pred slabim tednom dni.
Tudi iz Ukrajine poročajo o novem rekordu. V minulih 24 urah so zabeležili 5992 okužb in tako za skoraj 200 presegli dosedanji rekord, postavljen 9. oktobra. O več kot 5000 okužbah dnevno sicer poročajo že vse od začetka oktobra. Skupno so tam doslej potrdili 287.231 primerov in 5394 smrti zaradi covida-19, od tega 92 v zadnjih 24 urah.
Stanje se očitno prav tako slabša v Bolgariji, kjer so v minulih 24 urah potrdili 914 novih okužb, največ od začetka epidemije. V Bolgariji je prav tako to že drugi rekorden dan zaporedoma; v dnevu pred tem so jih potrdili 819. Delež pozitivnih testov je bil v četrtek sicer kar 14,45-odstoten.
Grške oblasti pa so za regijo Kozani na severu države, v kateri živi okoli 150.000 prebivalcev, odredile karanteno z namenom zajezitve širjenja novega koronavirusa. Med drugim so tam od danes obvezne zaščitne maske tudi na prostem, zaprli pa so restavracije, frizerske salone in trgovine.
Italija razmišlja o zaostrovanju ukrepov za zajezitev pandemije
Italijanska vlada medtem ob vnovičnem naraščanju števila okužb z novim koronavirusom in smrtnih žrtev covida-19 razmišlja o dodatnem zaostrovanju ukrepov za zajezitev pandemije. Med drugim bi lahko vsem gostinskim lokalom odredili zaprtje ob 22. uri.
V Italiji so danes namreč potrdili rekordnih 10.010 novih okužb.
V Neaplju pa so danes izbruhnili protesti proti zaprtju šol v deželi Kampanija zaradi naraščanja števila okužb. Ogorčeni starši so se zbrali pred sedežem deželne vlade v Neaplju in poudarjali, da gre za črn dan za italijansko šolstvo. Šole naj bi v tej deželi ostale zaprte do 30. oktobra.
V Italiji je sicer že drugi dan zapored, da so potrdili rekordno število okužb. V četrtek so namreč potrdili 8804 novih okužb z novim koronavirusom na dnevni ravni. V zadnjem dnevu je umrlo še 55 bolnikov s covidom-19, v četrtek so poročali o 83 mrtvih, dan pred tem pa o 43. Skupaj je novi koronavirus v Italiji zahteval 36.427 življenj. Število hospitaliziranih bolnikov je naraslo s 5796 na 6178. Na intenzivni negi je 638 bolnikov, še dan prej jih je bilo 585.
V ZDA zaradi covida-19 umrlo že 218.000 ljudi
O črnih številkah poročajo tudi iz ZDA, kjer je do četrtka zvečer zaradi covida-19 umrlo že skoraj 218.000 ljudi, z novim koronavirusom pa je okuženih osem milijonov ljudi, kažejo podatki univerze Johns Hopkins.
Okužbe naraščajo po številnih zveznih državah ZDA, med drugim v Severni Karolini, kjer je predsednik Donald Trump v četrtek sicer znova zatrdil, da bo virus izginil sam od sebe. Trump, ki sam okreva za covidom-19, je to zatrdil na svojem predvolilnem zborovanju – medtem ko so v tej zvezni državi poročali o 2532 novih okužbah in naraščanju hospitalizacij, oblasti pa se bodo prihodnji teden odločale o novih omejitvah.
O rekordnem številu novih okužb so v četrtek med drugim poročali iz Montane (735), Ohia (2178) in Wisconsina (3747). V teksaškem El Pasu je bilo v četrtek 717 novih okužb in skupaj 6887 aktivnih primerov okužb. V Iowi je bilo 1410 okužb in 482 hospitalizacij, kar je dnevni rekord države, kjer je zaradi novega koronavirusa umrlo že 1505 ljudi. V Wisconsinu je mrtvih 1553, okuženih pa skupaj 162.000, v Missouriju je bilo v četrtek 1875 novih okužb in 22 mrtvih, že teden dni pa je pozitivnih kar 17,9 odstotka testov.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.