Kljub temu, da so zimske počitnice, turizem v sosednjih državah ni na seznamu izjem za prosto prehajanje meja. Če se odpravljate v Avstrijo, se morate najprej prijaviti v spletni register, nato boste na elektronsko pošto prejeli potrditveni e-mail, ki ga morate pokazati na mejnem prehodu. Poleg osebnih podatkov morate v register vnesti tudi naslov, kjer boste preživeli karanteno. Poleg negativnega testa, ki ne sme biti starejši od 72 ur, je namreč obvezna tudi desetdnevna karantena. Karantena se sicer lahko prekine že po petih dneh, a le ob ponovnem testu, ki mora biti negativen.
Podobno velja tudi v Italiji, kjer bodo smučišča marca za rekreativno smučanje zaprta do petega. Ob prihodu na mejo morajo potniki pokazati negativen test, ki ne sme biti starejši od 48 ur. S seboj morajo imeti tudi posebno izjavo, prav tako pa je treba izpolniti posebno tabelo z osebnimi podatki in jo še pred prečkanjem meje prek elektronske pošte poslati na eno od italijanskih zdravstvenih institucij.
Za vstop na Hrvaško je obvezen negativen PCR-test, ki ne sme biti starejši od 48 ur. Prav tako je priporočljivo, da osebe še pred prihodom na mejo izpolnijo obrazec na spletni strani Enter Croatia.
Najbolj zaprta pa še vedno ostaja meja z Madžarsko. Za slovenske državljane vstop na Madžarsko od začetka septembra pravzaprav ni mogoč, razen v primeru izjem, ki jih potrjuje madžarska policija. Tako je še pred odhodom tja treba izpolniti formular na spletni strani njihove policije, ki nato v dveh do treh delovnih dni sporoči, ali potujoči spadajo med izjeme ali ne.
Kljub vsem tem pravilom za prečkanje meje pa so številni Slovenci ta vikend v Trstu opravili nakupe ali pa so tam spili kavo. Kontrole na mejnih prehodih namreč ni bilo. Ena od sprememb odloka o pogojih vstopa v SLovenijo, ki ga je konec prejšnjega tedna sprejela vlada, je namreč tudi, da kontrolnih točk, razen izjem, kot so letališča in pristanišča, na notranji meji ni več, razlaga namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak. A kljub temu da na mejah ni bilo kontrol, bi za takšno početje lahko prejeli od 400 do tisoč evrov kazni.
"Policisti kljub temu, da so kontrolne točke ukinjene, izvajajo naključne nadzore," pove Pečjak in pojasni, da lahko pri takšnem nadzoru policist osebo tudi ustavi in jo povpraša, ali ima s seboj ustrezna dokazila za vstop v državo, ne da bi bila napotena v karanteno.
Koliko težav je bilo letos s Slovenci na tujem?
Kaj pa potovanja v Zanzibar ali Dubaj? Kdo pa tam preveri na meji, da ljudje, ki se vračajo domov, niso okuženi? Vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter sicer dopuste v tujini odsvetuje. A kljub temu je ta vikend tudi z našega letališča poletel prvi čarter. "Naše priporočilo, da naj vsakdo premisli, ali je potovanje nujno, še vedno velja in še vedno odsvetujemo vsa nenujna potovanja," pove.
Dodaja, da se jim potovanja, kot sta ga s čarterskim letom organizirali dve naši turistični agenciji, še vedno zdijo varna, saj da so že vnaprej predvideli vsa mogoča tveganja in se nanje tudi primerno pripravili. Skupina namreč potuje skupaj in z istim letalom, ki je na voljo le za teh 160 potnikov. "To se mi zdi dobra investicija za varnost potovanja. Vseeno pa vidimo potovanja kot dodatno tveganje, ki se mu je pametno izogniti," poudari.
Težave, ki so jih sicer imeli med drugim valom, so bile predvsem drugačne narave kot tiste spomladi. "Ne gre več za skupinska reševanja, temveč za individualna," pove in razloži, da so ta bodisi v sili, ko osebi poteče veljavnost potnega lista ali ji zmanjka denarja, bodisi gre za medicinsko indikacijo, ko se nekomu zalomi pri potovanju na zdravstveni poseg in mu je treba pri tem pomagati. "Zadnje čase pa so tu tudi naše športne ekipe, ki potrebujejo nasvet, kako nekam potovati," doda. Čeprav so zaenkrat pri takšnih posredovanjih uspešni, pa Šter priznava, da se turistična sezona že približuje, kar ljudi še toliko bolj nagovarja k potovanjem.
"Zanzibar, ki je sestavni del Tanzanije, je v očeh Slovencev zelo daleč, a bolezen je globalnih razmer in lahko nas na primer ujame pri kakšnem tranzitnem letališču," pravi. Tako se je bilo primorano kar nekaj potnikov že obrniti, ko so ugotovili, da ne izpolnjujejo vstopnih pogojev za Tanzanijo. "Zanzibar je tudi turistično središče in tam se zbere klientela s celotnega sveta. Če kdo pride tja, misleč, da mu ni treba nositi maske, se razkuževati in da mu ni treba paziti na sterilnost okolja, potem lahko ogrozi sebe in druge," še poudari Šter.
Pečjak pa dodaja, da je odgovornost vsakega državljana, če prihaja z rizičnega območja in da ob vračanju ni bil kontroliran, da na spletni strani policije ali na e-Upravi izpolni obrazec za napotitev v karanteno.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.