Znane so uradne številke glede novih primerov okužbe z novim koronavirusom pri naših južnih sosedih. Hrvaški nacionalni štab civilne zaščite je ob 14. uri sporočil, da so v preteklih 24 urah potrdili 357 novih okužb. Tri osebe s covid-19 so umrle – v Vinkovcih, Splitu in Zadru, vse so imele pridružene kronične bolezni. 212 okuženih potrebuje bolnišnično zdravljenje, od tega jih je 11 na respiratorju. V samoizolaciji je trenutno 8780 oseb.
Dve županiji medtem zaznavata rekorden porast – Brodsko-posavska in Zagreb. Največ novookuženih sicer znova prihaja iz Splitsko-dalmatinske županije (114), sledita Zagreb (71) in Zadar (23). V istrski županiji so zabeležili devet novih primerov okužbe.
Skupno imajo na Hrvaškem trenutno tako 2560 aktivnih primerov okužbe. Pojavilo se je tudi par novih žarišč - poroka, rojstnodnevno praznovanje, v enem primeru tudi maturanstki izlet - okužena sta dva dijaka iz Dubrovniške županije. Pozitivnih je tudi nekaj vernikov, ki so se udeležili romanja v Medžugorje, 12 okužb pa so zabeležili na nekem otoku pri Zadru (za kateri otok točno gre, pristojni zaenkrat niso navedli), poročajo hrvaški mediji.
Kot je na novinarski konferenci dejal direktor Hrvaškega zavoda za javno zdravje (HZJZ) Krunoslav Capak, se je na Hrvaškem okužilo tudi 623 zdravstvenih delavcev. Hrvaški zdravstveni minister Vili Beroš pa je napovedal, da bodo v ponedeljek znane točne številke glede okuženih v šolstvu.
Dubrovniško-neretvanska in Medžimurska županija sta medtem nacionalni štab civilne zaščite pozvali k sprejetju novih ukrepov. Odločitev o tem bodo sporočili danes. Capak pa se je na konferenci dotaknil tudi zaprtja štirih telovadnic v Splitu, po tem ko so tam zaznali širjenje okužbe. "V stiku smo s štabom v Splitu. Gre za štiri telovadnice, zaenkrat ne vem, ali so se ljudje okužili prav tam," je dejal in navedel možnost zapiranja le tistih objektov, kjer je širjenje okužbe potrjeno.
Tri države so medtem sprejele omejitve za potnike, ki prihajajo iz Hrvaške. Danska je Hrvaško uvrstila na oranžni seznam, z opozorilom državljanom, naj ne potujejo na Hrvaško, če to ni res nujno potrebno. Tiste, ki pa že dopustujejo pri naših južnih sosedih, pa so opomnili, da se morajo po prihodu v domovino, če pri njih dvotedenska samoizolacija ne pride v poštev, testirati. Od polnoči morajo prav tako potniki, ki prihajajo iz Hrvaške, pa tudi Belgije, Francije, Romunije ali Španije, ob prihodu na Dansko navesti razlog obiska. Slovaška se je medtem odločila za uvrstitev Hrvaške na rdeči seznam. Slovaki, ki se vračajo iz Hrvaške po 2. septembru, bodo morali ob prihodu domov v 10-dnevno karanteno. Poljska pa z 2. septembrom prepoveduje lete iz 46 držav, tudi iz Hrvaške.
Capak je sicer navedel, da se na Hrvaškem skupaj doslej okužilo 98 turistov, 30 jih je aktivno okuženih. Beroš pa kljub izredno visokim številkam v zadnjih dneh vztraja, da ima Hrvaška situacijo pod nadzorom - trdi namreč, da so znana vsa žarišča, kontakti prepoznani in so vsi v samoizolaciji.
Od 1. julija pa so dobili obvestila o 320 ljudeh, ki so se vrnili z dopusta na Hrvaškem, doma pa so zboleli oziroma so jim potrdili okužbo, je še povedal vodja HZJZ.
"V zadnjih dveh mesecih smo število prebivalcev v Hrvaški povečali za milijon. Ne bi rekel, da so nas vse države dale na rdeči seznam. So še države, v katere lahko svobodno potujemo. 14-dnevna stopnja okužb nam je zrasla in trenutno znaša 80,51 na 100.000 prebivalcev. Vendar imajo štiri države EU še višjo stopnjo, prav tako nekatere sosednje države, ki niso v EU," je še dejal Capak.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.