Medtem ko smo v Sloveniji v petek potrdili 1963 okužb z novim koronavirusom, se tudi pri naših južnih sosedih spopadajo z vsakodnevnim porastom novih primerov. Na Hrvaškem so tako v zadnjih 24 urah zaznali 2242 novih okužb, kar je največ v enem dnevu do zdaj, je danes sporočil hrvaški nacionalni štab civilne zaščite. Umrlo je še 16 bolnikov s covidom-19, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
V slovenski južni sosedi so v zadnjem dnevu opravili 8.087 testiranj na novi koronavirus, delež pozitivnih testov je bil 27,7-odstoten. Skupaj so potrdili 33.959 okužb. Umrlo je 429 bolnikov s covidom-19, od tega 16 v zadnjem dnevu. Največ novih primerov so znova potrdili v Zagrebu, in sicer 798, kažejo podatki lokalnih oblasti. Aktivno okuženih je na Hrvaškem 9745. 731 jih potrebuje bolnišnično zdravljenje, od tega jih je 52 na medicinskih ventilatorjih.
V Srbiji in BiH nova dnevna rekorda okužb s koronavirusom
V Srbiji so v zadnjem dnevu zabeležili 757 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. Skupaj se je v tej državi, ki ima približno sedem milijonov prebivalcev, okužilo 38.872 ljudi. V zadnjem dnevu so umrli še trije covidni bolniki, skupaj 789. Po podatkih srbskih oblasti je v bolnišnicah 616 bolnikov s koronavirusno boleznijo 19.
O novem dnevnem rekordu okužb s koronavirusom poročajo tudi iz BiH, kjer so jih potrdili 1251, opravili so 2694 testiranj. V Federaciji BiH je bilo pozitivnih 669 ljudi, v Republiki srbski pa 582.
V Nemčiji presegli mejo 10.000 smrtnih žrtev
Covid-19 je v Nemčiji zahteval 10.003 življenja, je danes sporočil Inštitut Roberta Kocha, potem ko je v zadnjem dnevu umrlo še 49 bolnikov. V zadnjih 24 urah so potrdili tudi 14.714 novih okužb z novim koronavirusom, skupno 418.005.
Predsednik inštituta Lothar Wieler je poudaril, da se Nemčija spoprijema z zelo resnimi razmerami, in prebivalce pozval k spoštovanju pravil socialnega distanciranja.
Nemčija je prvi val pandemije spomladi prešla dobro, zdaj pa se tako kot druge evropske države spopada s strmim porastom okužb. Tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert je v petek dejal, da imajo lokalne zdravstvene oblasti vse več težav z obvladovanjem izbruhov okužb v več nemških mestih. Posvaril je, da zaradi porasta okužb ne morejo več slediti stikom okuženih.
Ukrepe za zajezitev širjenja okužb v Nemčiji uvajajo predvsem na deželni oz. lokalni ravni. Med drugim omejujejo druženje in uvajajo obvezno nošenje mask. Ta konec tedna nameravajo v nemških mestih na teren poslati po več sto policistov, ki bodo preverjali, ali ljudje spoštujejo omejitve druženja.
V prestolnici Berlin, ki je eno od žarišč okužb, je od danes obvezno nošenje zaščitnih mask na tržnicah in desetih še posebej prometnih ulicah, nakupovalnih središčih in v vrstah.
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes ponovila poziv državljanom, naj ostanejo doma in kolikor je le mogoče zmanjšajo socialne stike. "Nismo nemočni v odnosu do virusa, naše vedenje določa, kako močno in hitro se širi. Glavno vodilo za vse nas je: zmanjšajmo stike. Srečajmo se z veliko manj ljudmi," je dejala kanclerka v svojem tedenskem podkastu. Znova je objavila tudi svoj poziv iz preteklega konca tedna, naj se vzdržijo potovanj in praznovanj, ki "niso resnično potrebna".
Španska vlada razmišlja o ponovni razglasitvi izrednih razmer zaradi covida-19
Španska vlada razmišlja o ponovni razglasitvi izrednih razmer za vso državo zaradi širjenja novega koronavirusa. Doslej je špansko vlado k razglasitvi izrednih razmer pozvalo devet od 17 regij, saj bi jim to omogočilo uvedbo policijske ure. Vlada bo o tem predvidoma odločala na izrednem zasedanju v nedeljo. Izredne razmere lahko razglasi za 14 dni, njihovo morebitno podaljšanje pa mora potrditi parlament.
Medtem se bo čez približno eno uro iztekla delna karantena v Madridu in okoliških mestih. Tako bodo začeli v madridski regiji veljati novi ukrepi, v okviru katerih bo med polnočjo in 6. uro zjutraj prepovedano kakršnokoli zbiranje ljudi iz različnih gospodinjstev. To velja tako za druženje na prostem kot v zaprtih prostorih. Barom in restavracijam vrat ne bo treba več zapirati ob 23. uri, ampak jih bodo lahko opolnoči.
Regija Kastilja in Leon je, kljub temu da vlada še ni razglasila izrednih razmer, že uvedla policijsko uro med 22. in 6. uro. Podoben ukrep načrtujejo v Valencii in Granadi.
V Belgiji 15.432 novih okužb z novim koronavirusom
V Belgiji so v zadnjih 24 urah potrdili kar 15.432 novih okužb z novim koronavirusom. To je že tretje dnevno rekordno število okužb v zadnjem tednu v državi, je poročala belgijska tiskovna agencija Belga, ki navaja podatke belgijskih zdravstvenih oblasti.
Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) je v petek poročal, da so v zadnjih 14 dneh v Belgiji potrdili 1020 novih okužb na 100.000 prebivalcev.
Belgija je trenutno ena najbolj prizadetih držav v pandemiji v Evropi. Vlada je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja okužb zaprla restavracije in lokale ter uvedla policijsko uro in močno omejila zbiranja. Oblasti v prestolnici naj bi danes govorile o dodatnih omejitvah.
Na Češkem prvič več kot 15.000 novih okužb, na Slovaškem zaostrili ukrepe
Na Češkem so prvič od izbruha epidemije v enem dnevu potrdili več kot 15.000 novih okužb z novim koronavirusom. Po podatkih zdravstvenih oblasti so v zadnjih 24 urah potrdili 15.252 novih okužb, skupno več kot 238.000.
Na Češkem število okužb na 100.000 prebivalcev narašča najhitreje med državami Evropske unije. Zato je vlada že uvedla stroge ukrepe, s katerimi želi zajeziti širjenje okužb.
Prebivalci lahko odidejo od doma samo na delo, k zdravniku, za nabavo osnovnih potrebščin, rekreacijo in obisk družinskih članov. Večina trgovin, razen živilskih in lekarn, je zaprtih.
Podobno strogi ukrepi od danes veljajo tudi v sosednji Slovaški, kjer danes drugi dan izvajajo množično testiranje na okužbo s koronavirusom. V skladu z novimi ukrepi, ki bodo veljali najmanj do 1. novembra, lahko gredo prebivalci od doma na delo in za nakup živil ali druge nujne opravke.
Slovaška vlada je v petek začela izvajati program množičnega testiranja za vse starejše od 10 let. Izvajali naj bi ga še dva naslednja konca tedna.
Protesti v Neaplju
Na ulicah Neaplja se je v petek zvečer na protestih proti ukrepom za zajezitev novega koronavirusa zbralo več sto ljudi. Protestniki, ki nasprotujejo policijski uri, ki so jo uvedli v deželi Kampanija, so v policiste metali predmete. Regionalne oblasti so ob tem napovedale skorajšnjo uvedbo karantene.
V ZDA v petek potrdili 83.010 novih primerov okužbe
V ZDA se je z novim koronavirusom do petka zvečer po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa okužilo skupno 8,5 milijona ljudi, zaradi covida-19 pa jih je umrlo 224.000. Okužbe v zadnjem tednu naraščajo in dosegajo vsak dan višje številke. V petek so okužbo potrdili v nekaj več kot 83.000 primerih.
V četrtek je bilo dnevno število okužb nekaj manjše, v sredo pa so potrdili 77.640 okužb, je poročala televizija NBC. Vse to je več od zadnjega največjega dnevnega števila okužb 29. julija, ko so jih potrdili 75.723.
Večino novih primerov okužbe so potrdili v državah srednjega zahoda ZDA, kot so Illinois, Indiana, Michigan, Minnesota, Ohio, Wisconsin, Severna in Južna Dakota ter Idaho. V Idahu jim v bolnišnicah primanjkuje postelj, zato razmišljajo, da bi bolnike s covidom-19 prepeljali v sosednji državi Washington in Oregon.
Lokalne oblasti znova uvajajo ukrepe proti širjenju okužb in Massachusetts se je v petek pridružil New Hampshiru s prepovedjo hokeja na ledu za dva tedna.
Predsednik ZDA Donald Trump medtem še naprej širi optimizem in trdi, da bo virus kmalu premagan. S prvo damo Melanio bosta v nedeljo gostila otroke v Beli hiši na zabavi za noč čarovnic, čeprav se je na zadnjem velikem dogodku v Beli hiši ob najavi nominacije Amy Coney Barrett za položaj vrhovne sodnice konec septembra okužilo veliko ljudi. Med njimi najverjetneje tudi predsednik in prva dama.
Letalska družba Southwest pa je sporočila, da bo zaradi povečanja povpraševanja sprostila sredinske sedeže na letalih, ki so bili do zdaj prazni zaradi varnostne razdalje med potniki. Družba je ob tem sporočila, da imajo potniki manj možnosti za okužbo z novim koronavirusom, kot da jih zadene strela.
Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci je ponovil, da cepiva proti covidu-19 do volitev 3. novembra ne bo, ampak morda v najboljšem primeru na začetku decembra.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.